Kilkudziesięciu artystów polskich i światowych, w gronie których są m.in. Michał Urbaniak, Adam Ferency, Joanna Żółkowska, Olga Bończyk, Krzysztof Skiba i Krzysztof Daukszewicz, pojawi się w te wakacje w Wiosce Artystycznej Janowo koło Rewala. Kulturalny maraton rozpocznie się w środę 5 lipca i potrwa do 27 sierpnia.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
W Janowie widzowie będą mogli zobaczyć także innych artystów, np.: Dorotę Naruszewicz, Kacpra Kuszewskiego, Tadeusza Drozdę, Annę Srokę-Hryń, Marcina Januszkiewicza, Joannę Kosierkiewicz, jak również dziennikarzy i publicystów - Sławomira Pietrasa oraz Kubę Strzyczkowskiego. Pojawią się tam ponadto trzy zespoły aktorów-improwizatorów. Podobnie jak w latach ubiegłych, w Wiosce Artystycznej Janowo nie zabraknie improwizowanych przedstawień dla dzieci.
Nadmorska stolica muzyki i sztuki
Wieś Janowo znajdująca się w gminie Karnice w województwie zachodniopomorskim w ciągu roku jest niemalże opuszczona, ponieważ zameldowane są tam zaledwie cztery osoby. I choć wioska znajduje się 5 km od morza, to panuje tam błoga wręcz cisza i spokój.
Od 2018 roku, dzięki artystom z całej Polski, w lipcu i w sierpniu Janowo zaczyna tętnić życiem, stając się nadmorską atrakcją kulturalno-artystyczną i niezwykły zakątkiem - miejscem pracy twórczej dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuki. Tutaj, oprócz koncertów i spektakli, odbywają się wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy nimi można odwiedzać m.in. galerię zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.
Turystom odwiedzającym Wybrzeże Rewalskie tradycyjnie już zaprezentuje się łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych, proponując w tym roku komiksową wystawę opowiadającą o byłej agentce wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego Halinie Szwarc oraz rozrywkę intelektualną w postaci pokoju zagadek. Z kolei ciekawostkami naukowymi z gośćmi Wioski Artystycznej Janowo dzielić się będzie łódzkie Experymentarium.
Spektakle scenariuszowe i improwizowane
VI sezon Wioski Artystycznej Janowo rozpocznie przedstawienie „Pani Pylińska i sekret Chopina” Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego. Na scenie pojawią się: Joanna Żółkowska, Dorota Naruszewicz i Kacper Kuszewski, a utwory Chopina zagra Lena Ledoff. Twórcy spektaklu planują zabrać widza w 90-minutową czarującą podróż do pięknego i zachwycającego Paryża!
8 lipca w Janowie rozpocznie się I Festiwal Komedii Impro „Mistrzowie Riposty” z udziałem m.in.: aktorów Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi i grupy O! impro. Wzorem lat ubiegłych widzowie będą mogli zobaczyć przedstawienia, w których to sami wymyślają scenariusz. Aktorzy stworzą spektakle na oczach publiczności, używając do tego wyobraźni i sugestii padających z widowni. Festiwal potrwa do 22 lipca.
W kolejnych dniach w Janowie pojawią się mistrzowie słowa: Krzysztof Skiba z programem „Skiba Stand Up Comedy, czyli Skiba na ostro i na wesoło” (10 i 11 lipca); Krzysztof Daukszewicz, który zaprezentuje opowieści „Stare & Nowe” (27-28 lipca) oraz Tadeusz Drozda zdradzający, jak wygląda jego „Kabaretowa 50-tka” (29-30 lipca).
Kilka dni wcześniej, czyli 24 i 25 lipca, widzowie Wioski Artystycznej Janowo będa mogli zobaczyć kolejny spektakl w gwiazdorskiej obsadzie - „Dziennik przebudzenia” w reżyserii Adama Ferencego. Scenariusz na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha napisała Magda Kupryjanowicz, a na scenie zobaczymy reżysera oraz Joannę Kosierkiewicz. Będzie to spotkanie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu, przedstawienie miejscami pełne jest ironii i sarkazmu, które zachowuje styl pisania Jerzego Pilcha – zabawny, barwny i inteligentny.
Muzyka światowego formatu
Na przełomie lipca i sierpnia Wioska stanie się zdecydowanie bardziej muzyczna. Janowskiej publiczności na początek zaprezentuje się Anna Sroka-Hryń. Podczas jej pierwszego koncertu widzowie usłyszą piosenki międzywojenne, podczas drugiego - utwory najwybitniejszej francuskiej artystki XX wieku, czyli Edith Piaf.
2 i 3 sierpnia w Wiosce Artystycznej Janowo rozbrzmiewać będą jazzowe dźwięki zespołu Michała Urbaniaka, z osobistym udziałem słynnego muzyka. Kolejne dwa wieczory upłyną widzom Wioski w klimacie „Piosenek z klasą” Olgi Bończyk, a muzyczny maraton z programem „Osiecka po męsku” zakończy 6 sierpnia Marcin Januszkiewicz.
Dzień później w Wiosce Artystycznej Janowo rozpocznie się druga odsłona Festiwalu Komedii Impro, której gospodarzami tym razem będą aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi. Spektakle, które pokażą są już dobrze znane janowskiej publiczności, ponieważ po raz pierwszy można je było zobaczyć w Wiosce w 2018 roku. Wszystkie będą jednak premierowe i niepowtarzalne, ponieważ improwizowane, czyli zagrane według pomysłów i pod dyktando widzów. Ta część festiwalu zakończy się 27 sierpnia.
Z ciekawym człowiekiem
Wioska zaprasza też na spotkanie z Kubą Strzyczkowskim - podróżnikiem i słynnym głosem radiowym, dziennikarzem Radia 357. 7 lipca red. Strzyczkowski, podczas rozmowy z Agnieszką Szwajgier - także z Radia 357 - opowie o swoim życiu dziennikarskim, tęsknocie za dawną „Trójką” i o tym, co napisał w testamencie, zanim wypłynął w samotną podróż po Atlantyku.
Z kolei 23 lipca Sławomir Pietras - dyrektor wielu polskich teatrów operowych i publicysta Tygodnika ANGORA - zaprosi na spotkanie z cyklu „Wielcy Polacy” poświęcone Janowi Pawłowi II.
Improwizowane bajki dla najmłodszych
Podobnie, jak w latach ubiegłych Wioska Artystyczna Janowo przygotowała także atrakcje dla dzieci - improwizowane przedstawienia, w których to milusińscy decydują o tym, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów. Improwizatorzy zaznaczają, że bajki grane są z podtytułem „nie tylko dla dzieci”, na spektakle zapraszają zatem również dorosłych. Jak przekonują, oni też się będą dobrze bawić.
Wieczorne wydarzenia w Wiosce rozpoczynają się o godz. 20.15, popołudniowe bajki - w wybrane dni o godz. 17. Bieżący repertuar najlepiej śledzić na stronie na stronie internetowej Wioski Artystycznej Janowo, a bilety dostępne będą bezpośrednio przed spektaklami i koncertami, jak również w sieci - na stronie janowo.art oraz na platformach: KupBilecik.pl, Biletyna.pl, Bilety24.pl, Kicket.com, Eventim.pl, EmpikBilety.pl i Going.pl.
***
Spektakle Wioski Artystycznej Janowo od 2018 roku, obejrzało ponad 25 tys. widzów. W przedstawieniach bez problemów mogą brać udział osoby z niepełnosprawnościami. Wioska otwarta jest też dla rowerzystów, zbiegają się tu okoliczne trasy miłośników dwóch kółek.