Adam Woronowicz jako Wokulski i Julia Wieniawa jako Izabela Łęcka. Taką obsadę dla najnowszej adaptacji słynnej powieści „Lalka” Bolesława Prusa wybrali twórcy serialu audio, który będzie bezpłatnie dostępny w aplikacji Empik Go i w internecie już od 6 października.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
„Lalka” po raz pierwszy została opublikowana jako powieść w odcinkach w latach 1987-1889 na łamach warszawskiego „Kuriera codziennego”. Rok później pojawiła się w księgarniach jako książka. Powieść Bolesława Prusa od razu zyskała ogromne grono czytelników – i do dziś jest jedną z najważniejszych pozycji w kanonie polskich lektur szkolnych. Nic dziwnego, że często zapładniała wyobraźnię twórców teatru, kina i telewizji.
Za zekranizowanie „Lalki” próbowano się brać już przed wojną, ale po raz pierwszy trafiła ona do kin w 1968 roku za sprawą reżysera Wojciecha Jerzego Hasa. I to właśnie obsada tego filmu utrwaliła się chyba Polakom najbardziej – Mariusz Dmochowski jako Wokulski, Beata Tyszkiewicz jako Łęcka i Tadeusz Fijewski jako Rzecki. Równie popularny był serial telewizyjny z 1978 roku, gdzie role głównych bohaterów grali Jerzy Kamas, Małgorzata Braunek i Bronisław Pawlik.
Pierwszą adaptacją „Lalki” było jednak słuchowisko radiowe z 1937 roku – i to właśnie do niego w jakimś sensie nawiązuje teraz najnowsze ujęcie słynnej powieści w postaci serialu audio. Na pomysł jego realizacji wpadł Empik, zachęcony sukcesami innych tego rodzaju produkcji w okresie pandemii. Pomysłodawcy przedsięwzięcia dostrzegli w bohaterach stworzonych przez Prusa wiele cech wspólnych ze współczesnym pokoleniem. Kreowanie swojego wizerunku, gonitwa za pozorami szczęścia, porównywanie się z innymi - to przecież wyzwania, z którymi mierzymy się i my w XXI wieku.
- W każdej z poprzednich adaptacji „Lalki” twórcy i aktorzy eksponowali te elementy, które były najciekawsze dla współczesnych im odbiorców. Nam również zależało na tym, aby odkryć tę opowieść dla współczesnego odbiorcy, zdjąć z niej łatkę obowiązkowej lektury maturalnej – mówi Krzysztof Czeczot z Osorno Media, reżyser serialu.
Scenariusz serialu został nieznacznie uwspółcześniony, a warstwa językowa dialogów - uaktualniona. Konfrontację pozytywistycznego realizmu krytycznego z rzeczywistością XXI wieku przedstawiono także dzięki realizacji dźwięku, na którą złożyły się specjalne efekty 3D oraz klimatyczna, współczesna muzyka filmowa. Ważną rolę w słuchowisku odgrywa także „Pamiętnik Starego Subiekta”, który zakorzenia teraźniejszość w przeszłości i pomaga słuchaczowi przenieść się do Warszawy schyłku XIX wieku.
- „Lalka” to utwór monumentalny, w związku z tym, zależało nam na tym, by nie zatracić tego niezwykłego, oryginalnego klimatu. W celu uwspółcześnienia tytułu nadaliśmy jednak dialogom żwawy rytm, stworzyliśmy nowoczesną ścieżkę dźwiękową, a także zdecydowaliśmy się na format 13-odcinkowego serialu, tak jak to się robi w formatach telewizyjnych – mówi Krzysztof Czeczot.
Reżyser serialu od początku widział konkretnych aktorów w rolach Wokulskiego i Łęckiej – Adama Woronowicza i Julię Wieniawę. Równie ciekawie wypada drugi plan słuchowiska. W Rzeckiego wcielił się Wiktor Zborowski, w Wąsowską – Barbara Kurdej-Szatan, a w Ochockiego – Maciej Musiał. W ten sposób powstała obsada „Lalki” godna XXI wieku.
- Wiele osób odkrywało już uniwersalność tej powieści. Ze swojej strony mógłbym wskazać, że Prus niezwykle celnie opisuje ludzkie charaktery, słabości czy niesprawiedliwości, z którymi muszą się mierzyć. To tematy aktualne także dziś – mówi Adam Woronowicz.
- Praca przy tym serialu audio pozwoliła mi zrozumieć, o czym tak naprawdę jest „Lalka”. W momencie, w którym mogłam zagrać rolę Izabeli Łęckiej, utożsamić się z nią, poznałam jej emocje, doświadczyłam tego, czego doświadczyła ona. To zupełnie inna odsłona czytanej lektury – dodaje Julia Wieniawa.
Premiera serialu audio „Lalka” odbędzie się 6 października w aplikacji Empik Go i na stronie internetowej www.lekturalalka.pl. Przez pierwsze pół roku słuchowisko będzie dostępne za darmo.