EN

29.09.2020, 08:41 Wersja do druku

Internet. "Lalka" w postaci trzynastoodcinkowego serialu audio w gwiazdorskiej obsadzie

Adam Woronowicz jako Wokulski i Julia Wieniawa jako Izabela Łęcka. Taką obsadę dla najnowszej adaptacji słynnej powieści „Lalka” Bolesława Prusa wybrali twórcy serialu audio, który będzie bezpłatnie dostępny w aplikacji Empik Go i w internecie już od 6 października.

Inne aktualności

„Lalka” po raz pierwszy została opublikowana jako powieść w odcinkach w latach 1987-1889 na łamach warszawskiego „Kuriera codziennego”. Rok później pojawiła się w księgarniach jako książka. Powieść Bolesława Prusa od razu zyskała ogromne grono czytelników – i do dziś jest jedną z najważniejszych pozycji w kanonie polskich lektur szkolnych. Nic dziwnego, że często zapładniała wyobraźnię twórców teatru, kina i telewizji. 

Za zekranizowanie „Lalki” próbowano się brać już przed wojną, ale po raz pierwszy trafiła ona do kin w 1968 roku za sprawą reżysera Wojciecha Jerzego Hasa. I to właśnie obsada tego filmu utrwaliła się chyba Polakom najbardziej – Mariusz Dmochowski jako Wokulski, Beata Tyszkiewicz jako Łęcka i Tadeusz Fijewski jako Rzecki. Równie popularny był serial telewizyjny z 1978 roku, gdzie role głównych bohaterów grali Jerzy Kamas, Małgorzata Braunek i Bronisław Pawlik. 

Pierwszą adaptacją „Lalki” było jednak słuchowisko radiowe z 1937 roku – i to właśnie do niego w jakimś sensie nawiązuje teraz najnowsze ujęcie słynnej powieści w postaci serialu audio. Na pomysł jego realizacji wpadł Empik, zachęcony sukcesami innych tego rodzaju produkcji w okresie pandemii. Pomysłodawcy przedsięwzięcia dostrzegli w bohaterach stworzonych przez Prusa wiele cech wspólnych ze współczesnym pokoleniem. Kreowanie swojego wizerunku, gonitwa za pozorami szczęścia, porównywanie się z innymi - to przecież wyzwania, z którymi mierzymy się i my w XXI wieku. 

- W każdej z poprzednich adaptacji „Lalki” twórcy i aktorzy eksponowali te elementy, które były najciekawsze dla współczesnych im odbiorców. Nam również zależało na tym, aby odkryć tę opowieść dla współczesnego odbiorcy, zdjąć z niej łatkę obowiązkowej lektury maturalnej – mówi Krzysztof Czeczot z Osorno Media, reżyser serialu. 

Scenariusz serialu został nieznacznie uwspółcześniony, a warstwa językowa dialogów - uaktualniona. Konfrontację pozytywistycznego realizmu krytycznego z rzeczywistością XXI wieku przedstawiono także dzięki realizacji dźwięku, na którą złożyły się specjalne efekty 3D oraz klimatyczna, współczesna muzyka filmowa. Ważną rolę w słuchowisku odgrywa także „Pamiętnik Starego Subiekta”, który zakorzenia teraźniejszość w przeszłości i pomaga słuchaczowi przenieść się do Warszawy schyłku XIX wieku. 

- „Lalka” to utwór monumentalny, w związku z tym, zależało nam na tym, by nie zatracić tego niezwykłego, oryginalnego klimatu. W celu uwspółcześnienia tytułu nadaliśmy jednak dialogom żwawy rytm, stworzyliśmy nowoczesną ścieżkę dźwiękową, a także zdecydowaliśmy się na format 13-odcinkowego serialu, tak jak to się robi w formatach telewizyjnych – mówi Krzysztof Czeczot. 

Reżyser serialu od początku widział konkretnych aktorów w rolach Wokulskiego i Łęckiej – Adama Woronowicza i Julię Wieniawę. Równie ciekawie wypada drugi plan słuchowiska. W Rzeckiego wcielił się Wiktor Zborowski, w Wąsowską – Barbara Kurdej-Szatan, a w Ochockiego – Maciej Musiał. W ten sposób powstała obsada „Lalki” godna XXI wieku. 

- Wiele osób odkrywało już uniwersalność tej powieści. Ze swojej strony mógłbym wskazać, że Prus niezwykle celnie opisuje ludzkie charaktery, słabości czy niesprawiedliwości, z którymi muszą się mierzyć. To tematy aktualne także dziś – mówi Adam Woronowicz. 

- Praca przy tym serialu audio pozwoliła mi zrozumieć, o czym tak naprawdę jest „Lalka”. W momencie, w którym mogłam zagrać rolę Izabeli Łęckiej, utożsamić się z nią, poznałam jej emocje, doświadczyłam tego, czego doświadczyła ona. To zupełnie inna odsłona czytanej lektury – dodaje Julia Wieniawa. 

Premiera serialu audio „Lalka” odbędzie się 6 października w aplikacji Empik Go i na stronie internetowej www.lekturalalka.pl. Przez pierwsze pół roku słuchowisko będzie dostępne za darmo.

Tytuł oryginalny

Współczesna wersja "Lalki" w postaci trzynastoodcinkowego serialu audio w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl