Festiwal Nowe Epifanie III edycja (od 27.02.2010 do 30.03.2010)
Centrum Myśli Jana Pawła II
Poniedziałki
ZANUSSI NA WIELKI POST*
Kino Alchemia, ul. Jezuicka 4, godz. 19.00
1 III - Imperatyw (RFN/Francja 1982, 96 min.)
Zanussi określił Imperatyw jako najwyraźniej religijne spośród swoich dzieł. Po raz pierwszy autor zajął się tu kwestią relacji rozumu i wiary w sposób tak bezpośredni. Mistyczny charakter filmu opiera się na obrazie, natomiast jego warstwa znaczeniowa jest otwarta i wolna od dydaktyzmu.
8 III - Życie za życie (Niemcy/Polska 1991, 91 min.)
Film przedstawiający sylwetkę św. Maksymiliana Kolbe, ukazaną z perspektywy więźnia obozu w Oświęcimiu, któremu udało się przeżyć (w tej roli wybitny aktor austriacki Christopher Waltz).
15 III - Paradygmat, czyli potęga zła (RFN/Włochy/Francja 1985, 106 min.)
Inspiracją do powstania Paradygmatu był esej Leszka Kołakowskiego Czy diabeł może być zbawiony? Rozprawa o naturze zła została ubrana w melodramatyczno-kryminalną fabułę.
22 III - Spirala (Polska 1978, 83 min)
Spirala to pierwszy z dwóch filmów Zanussiego w całości poświęconych eschatologii. Umieranie jest tu ukazane bez retuszu, dosadnie, z całą brzydotą, fizjologią, bólem, strachem.
29 III - Czarne słońce (pokaz przedpremierowy)
Ekranizacja dramatu Rocco Familiariego. Fabuła oparta jest na wydarzeniach, do których doszło około 20 lat temu w Katanii na Sycylii. Bohaterką filmu o miłości, zbrodni, nienawiści i przebaczeniu, o relacjach między dobrem a złem jest młoda kobieta, której mąż został zamordowany przez narkomana.
Wtorki
ZSTĄPIŁ DO PIEKIEŁ
Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, godz. 19.00
16 III - Rozmowy z diabłem. Orfeusz (premiera), Wielkie Kazanie Księdza Bernarda, reż. Krzysztof Jasiński, Teatr STU, Kraków
Wielkie kazanie księdza Bernarda w mistrzowskim wykonaniu Jerzego Treli okazało się wielkim sukcesem artystycznym reżysera i aktora. Tymczasem na festiwalu odbędzie także premiera kolejnego monodramu według opowiadania Kołakowskiego. Tym razem Grzegorz Gzyl wcieli się w rolę Orfeusza.
23 III - Bal w Operze, reż. Andrzej Dziuk, Teatr Witkacego, Zakopane
Poemat Juliana Tuwima to niezwykle aktualnie brzmiące poetyckie dzieło, uznane za jedno z jego najwybitniejszych dokonań, za jego summę poetycką. Śpiewne, refleksyjne i satyryczne: To obraz życia społecznego Polski i wizja świata, pędzącego ku upadkowi obyczajów i etyki. Spektakl specjalnie wznowiony na potrzebę festiwalu Gorzkie Żale.
30 III - Nie-Boska komedia, reż. Jerzy Grzegorzewski, Teatr Narodowy, Warszawa
spektakl w Teatrze Narodowym, godz. 18.00, po spektaklu: dyskusja
Reżyser poczynił w tekście zasadnicze cięcia i uzupełnił go fragmentami innych utworów poety. Wydobył w ten sposób motywy Wenecji, śmierci - wpisane w twórczość zarówno Krasińskiego, jak i Grzegorzewskiego. Akcenty przesunięto z kwestii społecznej na rzecz wątku indywidualnego: artysty, człowieka (stąd kameralnych charakter przedstawienia).
Środy
DANTEJSKIE KONTEKSTY*
Kluboksięgarnia Tarabuk, ul. Browarna 6, godz. 19.00
prowadzenie spotkań: dr Sebastian Duda
10 III - C. S. Lewis, Opowieści z Narni, gość: dr Igor Kraszewski
Warto pomyśleć, czy Dantego lub Tassa da się wyłącznie lubić, czy też można im uwierzyć. W Narnii jedni zostawali królami, inni potworami - a Lewis twierdził, że wiele zależało od tego, jakie wcześniej czytali książki. Może równie wiele zależało od tego JAK je czytali - i o tym między innymi ma być to spotkanie.
17 III - A. Sołżenicyn, Krąg pierwszy, gość: prof. Jerzy Pomianowski
24 III - S. Beckett, Wyludniacz oraz Bez, gość: Antoni Libera
W trakcie naszego spotkania opowiem o fascynacji Samuela Becketta Boską Komedią Dantego i przedstawię, w jaki sposób i w których utworach nawiązywał on do tego dzieła. Szczególną uwagę poświęcę krótkiemu, "matematycznemu poemacikowi" Bez, będącemu szczególną trawestacją ostatniej Pieśni - matematycznego inaczej - poematu wielkiego Florentczyka.
Antoni Libera
Czwartki
KONCERTY LITURGICZNE*
Bazylika Świętego Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3, godz. 19.30
4 III - Gospin Plac, kantaduri z wyspy Hvar, Chorwacja
Tradycyjne, ludowe procesje Wielkiego Tygodnia na wyspie Hvar zaliczyć można do fenomenów chrześcijaństwa. Miasto Hvar, jak i cała wyspa - a w szczególności centralne położone miejscowości- są unikatem, pod względem bogactwa pasyjnych tradycji. Jest to wyjątek nie tylko w środkowej Dalmacji, ale też w całej Chorwacji. W pewnym sensie miasto Hvar i jego tradycje pasyjne stanowią osobliwość na skalę europejską.
11 III - Pieśni Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia, Grecki Chór Bizantyjski, Grecja
koncert w cerkwi św. Marii Magdaleny na Pradze, al. Solidarności 52
Chór pod przewodnictwem Angelopoulosa prezentuje przede wszystkim tradycyjną muzykę bizantyjską dzięki zachowanej do dziś w tradycji ustnej bądź piśmienniczej. Jest to niezwykła okazja, aby zapoznać się z twórczością, którą artyści starają się zachować w niezmienionej formie i bez ulegania wpływom środkowo-europejskim.
18 III - Pieśni Wielkiego Postu, zespół Pogranicze z Szypliszek
Zespół "Pogranicze" swoim śpiewem uświetnia wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi, ich śpiew towarzyszy zarówno wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, gorzkie żale, dni krzyżowe), jak i czuwaniom przy zmarłym i w ostatniej drodze na cmentarz. Tego rodzaju podejście do śpiewu uświadamia, że choć jego wszechobecność już nieodwracalnie odeszła, śpiew nadal może być ważny i żywy.
Piątki
WOKÓŁ PASJI*
Kino Alchemia, ul. Jezuicka 4, godz. 18.00
5 III - Nietolerancja reż. Peter Griffith (USA 1916, 170 min.) - pokaz z muzyką na żywo: piano - Piotr Wiza
Klasyka kina niemego. Słynny filma Davida W. Griffitha z 1916 roku, z Lilian Gish w obsadzie, zbudowany z czterech przeplatających się wątków: upadek Babilonu, męka Chrystusa, paryska rzeź hugenotów i pomyłka sądowa.
12 III - Piłat i inni, reż. Andrzej Wajda
19 III - Mesjasz (pokaz premierowy), reż. Nader Talebzadeh (Iran 2007, 105 min.)
Irański film nakręcony jako odpowiedź na Pasję Mela Gibsona. Opowiada o życiu Jezusa z perspektywy Islamu w oparciu pisma kanoniczne, Koran i apokryfy.
26 III - Pasja, reż. Mel Gibson (USA 2004, 127 min.)
Głośne i kontrowersyjne dzieło Mela Gibsona z 2004 roku, w całości zagrane w oryginalnych językach z przełomu tysiącleci (aktorzy mówią po grecku, łacinie i aramejsku).
Soboty
ZSTĄPIŁ DO PIEKIEŁ
Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, godz. 19.00
27 II - Wyludniacz, reż. i wyk. Serge Merlin, Paryż, Théâtre National de l'Odéon - Scéne Indépendante Contemporaine, Paryż
Monodram w języku francuskim. Proza Becketta w znakomitej interpretacji Serge'a Merlina (znanego w Polsce min. z roli w filmie Amelia). Przerażająca próba pokazania, że bez boskiej interwencji nie można wydostać do wyższego kręgu: ludzkość nie może sama siebie zbawić.
6 III oraz 7 III - La Divina Commedia, reż. Anton Adassinsky, Teatr DEREVO, Petersburg - Drezno (spektakl dla widzów dorosłych)
Frenetyczna, niezwykle bogata plastycznie wizja Dantejskiego uniwersum, jeden z najsłynniejszych spektaklów artystów z Petersburga, którzy w roku 2002 na festiwalu w Edynburgu uhonorowani zostali za jego wykonanie aż dwiema nagrodami.
13 III - Inferno. Nowy przekład*, reż. Agata Duda-Gracz, tłum. Jarosław Mikołajewski (wydarzenie w kościele św. Jacka, ul. Freta 10, godz. 20.00)
Dante. Nowe tłumaczenie, reż. Agata Duda-Gracz, tłumaczenie Jarosław Mikołajewski
Prezentacja fragmentów najnowszego polskiego przekładu Boskiej Komedii pióra Jarosława Mikołajewskiego - poety, dziennikarza, eseisty. Niepublikowane wcześniej odpowiednie fragmenty Piekła zaprezentują wybitni aktorzy pod batutą Agaty Dudy-Gracz, jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia.
20 III - A TV Dante*, reż. Peter Greenaway, BBC (projekcja w kinie Alchemia, ul. Jezuicka 4, godz. 19.00)
Film Petera Greenawaya zrealizowany według Piekła Dantego. Do wykreowania przejmującego obrazu piekła realizatorzy posłużyli się najnowszą komputerową techniką wideo. Oprócz strof wiersza Dantego w filmie znalazły się wypowiedzi przedstawicieli różnych dziedzin nauki wyjaśniające najbardziej zagadkowe fragmenty dzieła. Po emisji w Anglii w 1991 roku film uznano za rewelację w dziedzinie kształtowania artystycznego języka telewizji. Film otrzymał Nagrodę Specjalną na Festiwalu Prix Italia.
Niedziela
GORZKIE ŻALE*
Bazylika Świętego Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3, godz. 18.00
Kazania gorzkożalowe wygłoszą:
21.02 - ksiądz prof. Jerzy Szymik
Kapłan Archidiecezji Katowickiej, profesor nauk teologicznych. Wykłada teologię dogmatyczną. Autor 37 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych, przeszło tysiąca artykułów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury.
28.02 - ksiądz dr hab. Michał Janocha
Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego historię plastyki nowożytnej (malarstwo i rzeźba zachodnioeuropejska od renesansu do rokoka) oraz ikonografię bizantyńsko-ruską (wraz z wykładem monograficznym).
07.03 - ksiądz dr hab. Franciszek Longchamps de Berier
Doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa rzymskiego. Autor monografii : Fedecomesso universale nel diritto romano classico (Fideikomis uniwersalny w klasycznym prawie rzymskim, 1997), Nadużycie prawa w świetle rzymskiego prawa prywatnego (2004) oraz książki o tematyce teologicznej: Czy poza Kościołem nie ma zbawienia? (2004).
14.03 - ksiądz dr hab. Grzegorz Ryś
Doktor habilitowany nauk historycznych, od 2007 rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Autor książek, m.in. Pobożność ludowa na ziemiach polskich w średniowieczu. Próba typologii, Inkwizycja, Celibat, Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę, Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby wielkiej schizmy.
21.03 - ksiądz prof. Jan Sochoń
Poeta, krytyk literacki, filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od dziesięciu lat współpracuje z radiem, telewizją i prasą. Zajmuje się krytyką literacką, publicystyką, eseistyką.
28.03 - ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz
Arcybiskup metropolita warszawski, doktor teologii, ordynariusz wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce.
* Wstęp wolny.
-
XV edycja
(od 14.02.2024 do 24.03.2024) -
XIV edycja
(od 22.02.2023 do 2.04.2023) -
XIII edycja
(od 2.03.2022 do 10.04.2022) -
XII edycja
(od 17.02.2021 do 28.03.2021) -
XI edycja
(od 26.02.2020 do 5.04.2020) -
X edycja
(od 6.03.2019 do 14.04.2019) -
IX edycja
(od 14.02.2018 do 25.03.2018) -
VIII edycja
(od 1.03.2017 do 10.04.2017) -
VII edycja
(od 10.02.2016 do 20.03.2016) -
V edycja
(od 29.03.2014 do 13.04.2014) -
IV edycja
(od 17.02.2013 do 27.03.2013) -
III edycja
(od 27.02.2010 do 30.03.2010) -
II edycja
(od 15.03.2009 do 5.04.2009) -
I edycja
(od 15.02.2008 do 1.04.2008)