EN
21.05.2022, 11:48 Wersja do druku

Holstebro. Były szef Filharmonii Zielonogórskiej komponuje dla Danii

Inne aktualności

W moim utworze skrzydła wiatraka kręcą się beztrosko. Trochę radości się nam wszystkim przyda w tych ciężkich czasach, gdy Ukraina walczy - mówi Czesław Grabowski, były szef Filharmonii Zielonogórskiej, który skomponował dla Duńczyków Opowieść o wiatraku”. Premiera w niedzielę. Pisze Artur Łukasiewicz w „Gazecie Wyborczej - Zielona Góra”.

Czesław Grabowski 35 lat kierował Filharmonią Zielonogórską. poprowadził ponad dwa tysiące koncertów, przyłożył rękę do powstania kilku festiwali, m.in. Muzyki nad Odrą. Na emeryturę odszedł kilka miesięcy temu. – To były dobre lata, złote lata – żegnał się z zielonogórską publicznością.

Co pan będzie robił na emeryturze? – pytali dyrygenta i szefa filharmonii jego przyjaciele. Właśnie dostali zaskakującą odpowiedź. W najbliższą niedzielę 22 maja w Teatrze Miejskim w duńskim Holstebro odbędzie się premiera jego utworu „Opowieść o wiatraku". Kompozycja powstała na 50-lecie ośrodka pedagogicznego w Tvind. Pod batutą Grabowskiego wystąpią orkiestra symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej i chór Akademii Sztuki ze Szczecina.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Muzyczny wiatrak z odkurzaczem. Były szef Filharmonii Zielonogórskiej komponuje dla Danii

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Zielona Góra” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Artur Łukasiewicz

Data publikacji oryginału:

21.05.2022

Wątki tematyczne