EN
28.01.2023, 13:23 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. Teatr Osterwy zaprasza na spektakl „Papusza znaczy lalka”

Inne aktualności

Spektakl możemy obejrzeć w piątek o godz. 17 oraz w sobotę o godz. 16. „Papusza znaczy lalka” była pierwszą premierą Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie podczas trwającego sezonu artystycznego. Kto jeszcze nie widział tego spektaklu, ma szansę w tym tygodniu. Pisze Filip Ziarek w „Gazecie Wyborczej - Gorzów Wlkp.”.

Ryszard Krauze i Joanna Kos-Krauze nakręcili o niej film, pisano o niej książki, w parku Wiosny Ludów stoi jej pomnik, po regionie jeździ pociąg nazwany na jej cześć, a w Muzeum Lubuskim jest jej sala. O Bronisławie Wajs, znanej jako Papuszy, i jej związanym z Gorzowem życiu dowiemy się więcej w teatrze. Oczywiście gorzowskim, im. Juliusza Osterwy.

Jacek Głomb (autor pięciu spektakli wystawionych na deskach Teatru Osterwy, m.in. „Gwałtu, co się dzieje!" Aleksandra Fredry (2020)) wyreżyserował spektakl oparty na tekście Katarzyny Knychalskiej. To metaforyczna opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy. Twórcy odchodzą od teatru dokumentalnego, nie śledzą biografii bohaterki z aptekarską dokładnością. Chcą raczej wejść w świat języka i emocji Papuszy, pokazać ją jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Gorzowski teatr zaprasza na spektakl "Papusza znaczy lalka"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Gorzów Wlkp.” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Filip Ziarek

Data publikacji oryginału:

27.01.2023