Jeszcze tylko przez 10 dni przyjmujemy zgłoszenia do siódmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Kosmos”, która odbędzie się w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku w Gdyni. Zachęcamy do wcześniejszego przesyłania swoich propozycji, nie warto czekać do ostatniej chwili!
Tym razem chcemy zachęcić twórców do eksplorowania tematu „kosmosu”, jako pewnego rodzaju metaforycznego poszukiwania „nowej postpandemicznej normalności” w oderwaniu od ziemskich, nie tylko grawitacyjnych ograniczeń. Czekamy na spektakle, które skupią się na człowieku i jego „mikrokosmosie” i spróbują udowodnić, że właśnie miłość jest najpotężniejszą i najbardziej tajemniczą z energii kosmicznych. Szukamy intrygujących, autorskich efektów badań teatralnych, futurystycznych lub społecznych wizji przyszłości, a także propozycji z szeroko rozumianego gatunku fantastyki naukowej.
Do wysyłania zgłoszeń zapraszamy teatry offowe, stowarzyszenia teatralne i fundacje artystyczne z terenu całej Polski (interesują nas również pozarepertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które szukają alternatywnych sposobów artystycznej ekspresji i omijają popularne trendy w ambitnych próbach znalezienia własnego pomysłu na nowoczesny teatr.
Prezentacjom festiwalowych spektakli będzie towarzyszyła podróż po mieście, w ramach której zderzymy propozycje artystyczne i wyobraźnię zaproszonych zespołów z naturalną scenografią tkanki miejskiej Gdyni. Pociąg do Miasta zabierze widzów w fascynującą wyprawę artystyczną zarówno po dalszych dzielnicach naszego miasta, jak i do Śródmieścia, które już w ubiegłych latach odwiedzaliśmy, ale wciąż do końca nie poznaliśmy. Prezentując spektakle w interesujących i nieteatralnych przestrzeniach miejskich, chcemy znaleźć ich nowe konteksty, korespondować z ich formą i treścią i pobudzać wartościowe rozmowy o sztuce.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat Festiwalu i zapraszamy do przesyłania zgłoszeń. W załączniku dołączamy kilka zdjęć z ubiegłorocznej edycji Pociągu do Miasta.
NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 10 KWIETNIA 2021.
REGULAMIN KONKURSU I FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (FORMULARZ GOOGLE)
ZNAJDZIECIE TUTAJ.
Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
WIĘCEJ O PROJEKCIE:
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA – STACJA KOSMOS”
To będzie wyjątkowo dalekobieżny kurs. Pociąg do Miasta trafiał już na obrzeża i eksplorował miejskie przestrzenie, tym razem, w ramach siódmej edycji zatrzyma się na Stacji Kosmos. Siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu zaprezentuje więc propozycje teatralne oderwane od grawitacji, aktualnych trendów i zbyt oczywistej tematyki i formy. Efekty teatralnych podróży w nieznane spróbują pokazać przyszłość, dalekie zakątki wszechświata, zachwycą iście nieziemską formą i skupią na człowieczym „mikrokosmosie”. Główny motyw tegorocznego Festiwalu zapewni Widzom szansę na kontakt z różnorodnym, odważnym, nieszablonowym teatrem, który nieustannie znajduje nowe formy ekspresji artystycznej.
Główny plan prezentacji festiwalowych nie zmienia się – w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku pokażemy dwukrotnie sześć interesujących propozycji polskich teatrów offowych (łącznie 12 prezentacji). Festiwal udowodni, że sceną teatralną może stać się też ciekawe podwórko położone między gdyńskim kamienicami, plaża czy też boisko szkolne a taka nieteatralna przestrzeń pozbawiona bariery sceny zachęci do bezpośredniego kontaktu ze sztuką także osoby, które (z różnych przyczyn) nie korzystają z oferty kulturalnej. Podróż po mapie miasta szlakiem oryginalnych spektakli stanie się alternatywą do sztywnej konwencji, gdzie sztukę należy obowiązkowo oglądać w teatralnych murach i z teatralnego fotela. Staranny dobór miejsc prezentacji będzie korespondował z treścią i formą spektakli i zachęci do długich dyskusji i wspólnych poszukiwań nowych znaczeń i kontekstów.
Zadbamy też o uwiecznienie ulotnych wrażeń, emocji i wzruszeń zachęcając Widzów do pisania recenzji festiwalowych spektakli. Najlepsze teksty, które powstaną w ramach naszego Konkursu na recenzję teatralną, zostaną opublikowane i nagrodzone. Zapraszamy na spotkanie z teatrem offowym, topograficzno-teatralne i nieziemskie wyprawy po mieście i do bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Szukajcie nas w Gdyni od 9-14 sierpnia 2021r. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.