EN

20.09.2021, 09:54 Wersja do druku

Gdańsk. "Życie intymne Jarosława" na Festiwalu R@Port

fot. Dominik Werner / mat. teatru

"Życie intymne Jarosława" w reżyserii Kuby Kowalskiego bierze udział w Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w piątek, 24 września o godzinie 20.00 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże.

O FESTIWALU

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port to jeden z największych festiwali promujących rodzimą dramaturgię współczesną. W tym roku pod nazwą Festiwal R@port Epizod kryje się jego okrojona do formuły przeglądu i ograniczona liczbą spektakli - epizodyczna, przejściowa forma, spowodowana trudnościami, które z powodu pandemii dotknęły wszystkie dziedziny naszego życia. Idea, która przyświeca organizatorom pozostaje wciąż ta sama: zdawać raport ze współczesnej rzeczywistości za pomocą języka teatru.

O SPEKTAKLU

Historia nieokiełznanej erotycznej relacji jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy z młodszym o 40 lat mężczyzną. Od obsesyjnej namiętności, burzliwych rozstań, poprzez piekło zazdrości, odrzucenie aż po wzniosłe uczucie, najszczerszą empatię i pielęgnowanie w chorobie. W ich miłość wpisana była śmierć - Jerzy chorował na gruźlicę. Tym samym literatura Iwaszkiewicza połączyła się z życiem osobistym - literacki motyw młodego, śmiertelnie chorego mężczyzny był obecny w jego twórczości od samego początku. INTYMNE ŻYCIE JAROSŁAWA to także opowieść o żonie pisarza, Annie, która z czułością i wyrozumiałością dopełniała miłosny trójkąt i w pewnym sensie stanowiła jego fundament. Związek z Jerzym bezpośrednio zainspirował Iwaszkiewicza do napisania kilku znakomitych opowiadań m.in. TATARAKU i KOCHANKÓW Z MARONY. Spektakl jest przede wszystkim oparty na listach Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego i na jego Dzienniku. Dokumenty te nie mają sobie w Polskiej literaturze równych i dają wnikliwy obraz życia prywatnego pisarza i jego homoerotycznych związków.

„Niezwykły spektakl – przepełniony głęboką humanistyczną miłością do człowieka i akceptacją jego ukrytych pragnień.” - Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA
Magda Kupryjanowicz, Michał Kurkowski
wg pomysłu i we współpracy z Kubą Kowalskim
na podstawie korespondencji i dzienników oraz wątków opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza
Reżyseria: Kuba Kowalski
Scenografia i kostiumy: Kornelia Dzikowska
Muzyka: Rafał Ryterski
Ruch sceniczny: Katarzyna Sikora
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Projekt plakatu: Paweł Kamiński

W spektaklu występują: Anna Kociarz - Anna, Piotr Biedroń - Jurek, Korab, Robert Ciszewski - Karol, Dziad Szpitalny, Lekarz, Krzysztof Matuszewski - Jarosław, De Villiers, Marcin Miodek - Jurek, Julia, Charles, Jan Napieralski - Jurek, Romeo, Rellov, Rafał Ryterski - muzyka na żywo.

Asystent reżysera: Piotr Biedroń
Asystent autorki ruchu scenicznego: Oskar Malinowski
Inspicjent - sufler: Agnieszka Szczepaniak

Premiera: 24 lipca 2020 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 35 minut (bez przerw)

Źródło:

Materiał nadesłany