EN

6.04.2022, 11:58 Wersja do druku

Gdańsk. „Śmierć komiwojażera” gościnnie w katowickim Teatrze Śląskim

„Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Wybrzeże zostanie zaprezentowana w poniedziałek, 13 czerwca o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach w ramach cyklu TEATR KONESERA.

fot. Dominik Werner

O SPEKTAKLU

Choć od momentu powstania ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA minęło ponad 70 lat, ten najsłynniejszy z dramatów Arthura Millera i kamień milowy amerykańskiej dramaturgii do dziś stanowi niezwykle trafną krytykę kapitalizmu i bezlitosne studium zjawiska mitomanii. Lomanowie żyją w pułapce mitu - mitu stworzonego przez głowę rodziny, Willy’ego, szeregowego sprzedawcę, który w świecie oferującym pozornie wspaniałe możliwości padł ofiarą propagandy sukcesu. Nie potrafi przyznać przed najbliższymi, że mu się nie udało, że nic nie osiągnął, że sobie i innym wszystko popsuł. Ze strachu i upokorzenia wymyśla swoje życie od nowa, tworzy opowieść, w której zwycięstwo wciąż jest jeszcze możliwe. Nieumiejętność skonfrontowania się z własną porażką popycha go do kolejnych konfabulacji, a porządki rzeczywistości i zmyślenia mieszają się ze sobą, by doprowadzić do tragicznego finału. Oto przed czym przestrzega nas Arthur Miller: zostaniemy rozliczeni z naszych marzeń.

„Jestem porażony prostotą tego przedstawienia, które jest po prostu smutne i nie sili się na więcej, na głębiej, na mądrzej. […] Nie jest pustym artystowskim gestem – i mógłbym tak dalej opisywać ją apofatycznie, to znaczy czym nie jest. Prosto: sceny montowane światłem, a w drugiej części meble gdzieś zniknęły, najpewniej sprzedane, bo tak by wynikało z tekstu. Reżyser przeczytał tekst, dał aktorom go zagrać, dał się widzom wzruszyć. Ja jestem zadowolony”.

Maciej Stroiński, Przekrój

Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych za rolę męską zdobył Mirosław Baka za kreację Willy’ego Lomana, Drugą Nagrodę Aktorską Kaliskiego Festiwalu zdobyła Anna Kociarz za rolę Lindy, Trzecią Nagrodę Aktorską otrzymał Piotr Biedroń za rolę Biffa. Ponadto Mirosław Baka został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2019 rok za mistrzowską rolę Willy'ego Lomana.

Arthur Miller

ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA

Przekład: Anna Bańkowska

Reżyseria: Radek Stępień

Dramaturgia: Konrad Hetel

Scenografia i kostiumy: Eliza Gałka

Muzyka: Michał Górczyński

Reżyseria świateł i video: Natan Berkowicz

Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk

Projekt plakatu: Jerzy Czerniawski

W spektaklu występują: Mirosław Baka - Willy, Anna Kociarz - Linda, Piotr Biedroń - Biff, Piotr Chys - Happy, Jarosław Tyrański - Charley, Cezary Rybiński - Ben, Marcin Miodek - Howard Wagner, Justyna Bartoszewicz - Dziewczyna.

Asystent reżysera: Piotr Chys

Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

Premiera: 2 marca 2019 roku w Starej Aptece

Czas: 2 godziny 10 minut (jedna przerwa)

Źródło:

Materiał nadesłany