EN

18.09.2023, 12:47 Wersja do druku

Gdańsk. Czytanie chorwackiego dramatu w Klubie Żak

Inne aktualności

25 września o 19.00 w Klubie Żak widzowie posłuchają PC Dramy „Szkoda by było, gdyby kwiatki padły". Po prezentacji odbędzie się,m.in. spotkanie z autorem sztuki Ivorem Martiniciem i twórcami.

Przed nami czytanie performatywne współczesnej sztuki chorwackiej. To przewrotna historia miłosna, która rozpoczyna się od... zerwania. Bohaterka wyprowadza się z mieszkania partnera po wieloletnim związku. Jednak w kolejnych scenach ciągle go odwiedza, by porozmawiać zarówno o sprawach błahych (podlewaniu tytułowych kwiatków), jak i wspominać ich relację.
Ta prosta fabuła jest jednak dla autora tylko pretekstem, by prowadzić wielopoziomową grę z formą dramatu, w której fikcja sceniczna nieustannie jest podważana i miesza się z rzeczywistością.

Bohaterowie sztuki z zawodu są aktorami - a tekst sugeruje, aby przy inscenizacji konkretni wykonawcy użyczyli im własnych imion oraz doświadczeń. Jednak najważniejszym gestem jest wprowadzenie trzeciej postaci - Didaskalium - które przemawia na przemian słowami Martinicia i „własnymi", czyli tekstu pobocznego w dramacie. Sztukę rozpoczynają słowa: „Jestem Didaskalium. Żartuję. Nie jestem Didaskalium, tylko zdaniem, które napisał autor tego dramatu, Ivor Martinie. Teraz, gdy to piszę, siedzę w osadzie portowej Puciśća na chorwackiej wyspie Brać. Są późne godziny nocne 27 czerwca 2019 roku".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

PC DRAMA w Klubie Żak

Źródło:

„Polska Dziennik Bałtycki” nr 216

Autor:

opr. szal

Data publikacji oryginału:

16.09.2023