EN

29.06.2024, 11:00 Wersja do druku

Brwinów. Henryk Hryniewicki całkowicie lalkom oddany

Henryk Hryniewicki – lalkarz: aktor, reżyser, konstruktor, autor scenariuszy spektakli lalkowych. Niekiedy patrzymy podejrzliwie, gdy jeden artysta próbuje zaistnieć w tylu dziedzinach na raz. W wypadku tego artysty ta „wielofunkcyjność” jest i uzasadniona i udokumentowana. 

fot. Joanna Kozłowska

Henryk, prowadzący obecnie własny teatr (Teatr NEMNO) przez wiele lat służył teatrowi instytucjonalnemu (najpierw w Łodzi, następnie w Rzeszowie), ale z tą swoją wielostronnością nie potrafił się spełnić do końca; dużo grał, reżyserował, ale wciąż przesiadywał w pracowni lalkarskiej Andrzeja Macha i korzystał z jego porady konstrukcyjnej; tutaj też nie potrafił tylko się przyglądać – szybko sam zaczął budować lalki. Ciągle miał w plecaku a to rękę, a to nogę, głowę lub cały korpus lalki, którą właśnie strugał. 

Oglądaliśmy na Scenie Letniej dla Dzieci w Brwinowie jego spektakl „Cyrk Hrynek” a w nim Baletnicę i jej wirtuozowskie popisy jego ręką prowadzone. To był absolutnie mistrzowski popis – i lalki i animatora, i młoda i ta rodzicielska część widowni szalała z zachwytu. Oprócz Baletnicy zapamiętane zostały równie mistrzowskie w działaniu lalki Pierrota i Wrotkarza. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy Henryk strugał nogi do tego skomplikowanego mechanizmu lalkowego, który na scenie daje efekt zwiewnej roztańczonej baleriny. Taki proces przygotowawczy – polegający na zbudowaniu kilku postaci lalkowych do jednego spektaklu - potrafi trwać latami. Tak powstają spektakle Henryka i każdego zespołu zaproszonego za jego radą do Brwinowa.

Artysta nie mieszczący się w ryzach teatru instytucjonalnego ma teraz własny teatr i, oczywiście, własną pracownię konstrukcji lalek, dużo występuje, nie gardząc żadnym zaproszeniem ze szkół czy przedszkoli, ale też zapraszany jest na festiwale teatru lalkowego - w kraju i za granicą. 

To Henrykowi zawdzięcza Scena Letnia dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie dobór repertuaru, to za jego przyczyną dominują w naszym letnim teatralnym przeglądzie spektakle lalkowe. To także on podpowiada organizatorom dobór goszczących w Brwinowie zespołów. 

Są to małe zawodowe zespoły prowadzone na ogół przez absolwentów wydziałów lalkarskich szkół teatralnych. (Henryk kończył wydział białostocki; ze szczególną wdzięcznością wspomina jako wspaniałego nauczyciela aktorkę Barbarę Muszyńską). Są to artyści, którzy powołali do życia własne teatry, bo w teatrach instytucjonalnych się nie potrafili spełnić do końca. Niektórzy z nich jeszcze jakimś cudem łączą obie formy uprawiania teatru, ale musi to być trudne dla nich, bo serca nie można przecież podzielić.

Artysta Henryk Hryniewicki, tworzący Teatr NEMNO wraz ze scenografem - swoją żoną Dagmarą Jemioła-Hryniewicką, otwierał cztery lata temu Scenę Letnią dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie „Smokiem Wawelskim” (czerwiec 2021 r.). Nie odmówił swojego merytorycznego wsparcia dla brwinowskiej Sceny Letniej, ani swojego uczestnictwa w latach następnych (2022 – „Trzy świnki” i „Cyrk Hrynek”, 2023 – „Misiowe przygody”). W tym roku Teatr NEMNO otwiera brwinowskie święto teatru dla najmłodszych swoją najnowszą premierą pt. „Gburek”. 

Za każdym razem dopełnieniem spektakli prezentowanych na Scenie Letniej są warsztaty, czyli teatralne wtajemniczenie dla najmłodszych, ujawniające „kuchnię” obejrzanych przedstawień. Zarówno Henryk, jak i wszyscy artyści zaproszeni do Brwinowa pokazują w tych warsztatach jeszcze inną swoją twarz – pełną pasji, oddania, wręcz owładnięcia magią powoływanych przez nich do życia istot. Te emocje udzielają się młodej widowni, która nie może doczekać się tych teatralnych spotkań. W kąt idą telefony komórkowe i smartfony,  i to jest dla organizatorów przeglądu miła niespodzianka – jak bardzo zaaferowani młodzi widzowie chłoną te spektakle, jak chętnie animują, gdy lalki trafiają do ich rąk podczas warsztatów. 

Henryk, twoja pasja i pasja twoich kolegów jest zaraźliwa, buduje, budzi nadzieję na przyszłość. Brwinów zawdzięczać ci będzie „cudne pokolenie bywalców teatru” (patrz: https://e-teatr.pl/brwinow-cudne-pokolenie-przyszlych-bywalcow-teatru-28295). Wspaniały artysto, tworzysz teatr i potrafisz dzielić się nim z innymi. Dziękujemy!

Źródło:

Materiał nadesłany