13.04.2021, 08:37 Wersja do druku

Dolny Śląsk. Minister Gliński rozdał teatralne granty. Kto dostał dotacje?

Inne aktualności

Ministerstwo Kultury opublikowało wyniki tegorocznego konkursu grantowego dla teatrów. Wśród tych, którzy dostali dotacje, są placówki i organizacje z Wrocławia i Dolnego Śląska. Pisze Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej-Wrocław.

W konkursie mogły brać udział zarówno samorządowe instytucje kultury, jak i organizacje pozarządowe takie jak stowarzyszenia i fundacje. Na wyniki konkursu trzeba było czekać ponad dwa miesiące dłużej, niż przewidywał regulamin. Ministerstwo opóźnienie tłumaczyło dużą liczbą wniosków i pandemią. Wstępnie projekty oceniali eksperci, ostatecznie minister.

Łączny prognozowany budżet ministerialnego programu "Teatr" to 8,2 mln zł. 

Różewicz przeszedł, krótkie etiudy odpadły

Wrocławski Teatr Współczesny złożył wniosek o dofinansowanie dwóch projektów. To Festiwal Dramatu "Zawsze Różewicz", na który uzyskał 50 tys. zł, i Teatr Krótkometrażowy, któremu nie przyznano dotacji.

- To cykl 15-20-minutowych etiud, których bazą są teksty przysyłane do nas na konkurs dramatyczny - mówi o Teatrze Krótkometrażowym Marek Fiedor, dyrektor naczelny i artystyczny WTW. - Pierwszy raz zrobiliśmy to w maju 2020 roku. Stworzyliśmy pięć etiud, których autorkami i bohaterkami były kobiety. Zrobiliśmy je własnym sumptem i zamieściliśmy na YouTube. Teraz chcieliśmy bardziej formalnie powołać do życia ten cykl i tworzyć formy z pogranicza teatru i filmu, gdzie na scenie powstawałaby przestrzeń, w której kręcone byłyby te etiudy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Minister Gliński rozdał teatralne granty. Kto na Dolnym Śląsku dostał dotacje?

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Wrocław online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Rafał Zieliński

Data:

12.04.2021 18:05

Wątki tematyczne