EN

14.06.2024, 15:28 Wersja do druku

Dolnośląskie. Zarząd województwa cofnął uchwałę o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej Tomasza Janczaka

Nowy zarząd województwa dolnośląskiego cofnął uchwałę o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej Tomasza Janczaka, którą podjęły poprzednie władze województwa. Poprzedni zarząd zarzucił dyrektorowi „naruszenie przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem”.

fot. mat. Filharmonii Dolnośląskiej

Uchwałę o odwołani Janczaka z funkcji dyrektora Opery Wrocławskiej podjęto 20 maja, dzień przed powołaniem nowego zarządu województwa. Wcześniej, w kwietniu, została przyjęta uchwała o zamiarze odwołania Janczaka, która została pozytywnie zaopiniowana przez resort kultury będący organem współprowadzącym Operę Wrocławską. Wykonanie uchwały o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej wstrzymał wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.

W piątek marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz (PSL) poinformował podczas konferencji prasowej, że zarząd województwa zdecydował o wycofaniu uchwały poprzednich władz województwa o odwołaniu Janczaka.

„Nie chcemy podejmować pochopnych decyzji, chcemy poczekać na raport dotyczący działań dyrektora Janczaka w Operze Wrocławskie; jeżeli powstaną podstawy do tego, aby po raz kolejny podjąć uchwałę o odwołaniu dyrektora, to nie cofniemy się od takiej decyzji” – powiedział Gancarz.

Tomasz Janczak objął funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej w lipcu 2023 r. Kierował wówczas tą placówką w duecie z reżyserem teatralnym i operowym Michałem Znanieckim, który został zastępcą dyrektora ds. artystycznych. W wyniku konfliktu z Janczakiem Znaniecki zrezygnował ze stanowiska jesienią ubiegłego roku.

Poprzedni zarząd województwa dolnośląskiego zarzucił Janczakowi „naruszenie przepisów prawa”. Według ówczesnych władz województwa polegało ono m.in. na „powołaniu Rady Programowo-Artystycznej Opery Wrocławskiej bez przedstawicieli województwa oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego”.

Janczak zdaniem poprzednich władz województwa miał też „odstąpić od realizacji umowy zawartej z województwem dolnośląskim w sprawie określenia warunków organizacyjno-finansowych oraz programu działania Opery Wrocławskiej poprzez: brak współpracy z proponowanym w umowie na zastępcę ds. artystycznych Michałem Znanieckim; brak złożenia w terminie informacji z realizacji programu działania Opery na koniec każdego roku kalendarzowego trwania kadencji, nie później niż do końca stycznia roku następnego; brak stosownego nadzoru nad pracami przy wniosku o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko; brak podjęcia stosownych działań mających na celu uregulowanie kwestii związanych z prawidłowym funkcjonowaniem zapisów regulaminu organizacyjnego określającego organizację wewnętrzną instytucji (element sporu zbiorowego pomiędzy pracodawcą a pracownikami)”.

Dyrektor Janczak odpiera zarzuty poprzedniego zarządu województwa dolnośląskiego. Zapewniał publicznie, że „żadna z tych tez, żadne z tych zarzutów nie są zgodne z prawdą" i że „będzie walczył o swoje dobre imię”.

Obecnie województwem dolnośląskim rządzi koalicja Trzeciej Drogi, KO i Bezpartyjnych Samorządowców. Poprzednio zaś Bezpartyjnych Samorządowców i PiS.(

Źródło:

PAP