EN
04.02.2021, 08:32 Wersja do druku

Częstochowa. Wszystkie rzeźby Jerzego Kędziory balansują już nad Starym Rynkiem, ale może jeszcze zamienią się miejscami

Inne aktualności

Aktorzy już wszyscy na miejscu, choć przed prapremierą być może się jeszcze zamienią miejscami - mówi o swoich dziełach częstochowski artysta Jerzy Kędziora. Remontowany Stary Rynek ma być sceną dla Teatrum Rzeźb Jerzego Kędziory. Pisze Dorota Steinhagen w Gazecie Wyborczej-Częstochowa.

Czternaście zakontraktowanych przez miasto rzeźb uznanego w Polsce i świecie częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory już dotarło na miejsce. Taki był od początku zamysł, by wyremontowany Stary Rynek stał się sceną dla Teatrum Rzeźb Jerzego Kędziory.

Można powiedzieć, że jesteśmy po próbie czytanej, ale jeszcze przed próbą kostiumową – mówi artysta. - Zastanawiam się jeszcze, czy zamontowanych już rzeźb nie zamienić miejscami przed prapremierą.

Bo, jak tłumaczy, im prace na Starym Rynku bardziej zaawansowane, tym bardziej zmienia się przestrzeń do zagospodarowania przez jego teatr. - Zastanawiam się więc na przykład, czy Goście, to jest Charlie Chaplin oraz Philippe Petit, najsławniejszy francuski linoskoczek, który w 1974 r. przeszedł po linie rozpiętej między wieżami World Trade Center w Nowym Jorku, nie będą się lepiej czuli w przestrzeni nad amfiteatrem – wyznaje artysta. - Wówczas grupa sportowców powinna się z nimi zamienić miejscami. Gdzieniegdzie widzę, że warto byłoby przesunąć linę podtrzymującą rzeźbę, gdzieś dodać nieco patyny. Wiele może także zmienić planowana iluminacja Rynku. Może wymusić kolejne korekty.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wszystkie rzeźby Jerzego Kędziory balansują już nad Starym Rynkiem, ale może jeszcze zamienią się miejscami

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Częstochowa online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Dorota Steinhagen

Data:

04.02.2021 06:45

Wątki tematyczne