EN
3.04.2021, 08:44 Wersja do druku

Częstochowa. Powstanie Teatr Nowy. W planach ma premierowy spektakl i festiwal

Inne aktualności

Zakładanie teatru w dobie pandemii, gdy wszystkie instytucje zmuszone są do zawieszania działalności, brzmi jak plan szaleńca. Ale nie dla Pawła Bilskiego. Częstochowianin wielokrotnie udowodnił, że dla niego niemożliwe nie istnieje.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru, podobnie jak rok temu, upływa w smutnej atmosferze. Ze względu na panujące obostrzenia działalność wszelkich instytucji kultury została zawieszona. Teatr świętował będzie bez publiczności. Aktorzy nie wyjdą na scenę, widzowie nie zasiądą na widowni. Gdy wiele kulturalnych inicjatyw walczy o przetrwanie, tworzenie nowego teatru wydaje się być planem szaleńca. Ale nie dla Pawła Bilskiego, częstochowskiego działacza społecznego i założyciela Fundacji Oczami Brata. 26 marca, tuż przed Międzynarodowym Dniem Teatru, ogłosił on, że w Częstochowie powstanie Teatr Nowy.

Myśl o stworzeniu teatru, który będzie grał według własnych zasad, chodziła mu po głowie od jakiegoś czasu. W Częstochowie doświadczyliśmy już tego, że dla niego niemożliwe nie istnieje. Jest bowiem współtwórcą Teatru Oczami Brata, klubokawiarni Alternatywa 21, Spółdzielni Socjalnej „Alternatywa 21”… Z kolei na częstochowskim Błesznie wyrasta jego kolejne życiowe marzenie – Dom Oczami Brata, w którym swoje miejsce na ziemi znajdą osoby z niepełnosprawnościami, które nie mogą mieszkać samodzielnie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W Częstochowie powstanie Teatr Nowy. W planach ma premierowy spektakl i festiwal

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.