Nagroda zostanie przyznana podczas 14. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.
Ostrowskiemu wydarzeniu patronuje Krzysztof Komeda, wybitny jazzman i autor muzyki filmowej. Festiwal filmowy ma więc także mocno akcentowaną muzyczną odsłonę. To nie tylko patron wydarzenia, ale i konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. W ten muzyczny nurt na filmowym festiwalu wpisuje się także nagroda, przyznawana od siedmiu lat – Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.
– Nagroda za całokształt pracy artystycznej ma dla naszego festiwalu znaczenie szczególne. Staramy się dostrzegać artystów, którzy włożyli realny wkład w muzyczny dorobek polskiego kina. Czasami są to nazwiska oczywiste, jak Henryk Kuźniak, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy nieodżałowany Andrzej Korzyński, w tym roku jednak postanowiliśmy wyróżnić twórcę nieoczekiwanego w tym sensie, że bardziej niż z pracy kompozytorskiej dla kina znany jest z pracy autonomicznej: zarówno płyt solowych jak i nagranych z legendarnym zespołem SBB – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.
W tym roku laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości jest Józef Skrzek.
– Józef Skrzek ma ogromny i ze wszech miar godny uznania dorobek filmowy. To przede wszystkim trwająca kilka dekad ścisła współpraca z Lechem Majewskim. Wspólne kompozytorskie partytury, autorstwa Skrzeka i Majewskiego, prowadzą do spełniań tak spektakularnych jak filmowa opera „Pokój saren” czy wybitny, również pod względem muzycznym eksperyment – „Młyn i krzyż”. Drugim ważnym twórcą dla Józefa Skrzeka był Piotr Szulkin. Wizjonerska siła kina Szulkina to także wartość muzyki Józefa Skrzeka – mówi Łukasz Maciejewski. – Filmografia Skrzeka to w sumie kilkadziesiąt soundtracków, kompozycje pisane do dokumentów, filmów telewizyjnych czy Teatrów TV, do filmów czeskich czy japońskich. Z naszej perspektywy, z perspektywy Festiwalu im. Krzysztofa Komedy, unikatowa jest także współpraca Skrzeka z... Krzysztofem Komedą. W uwerturze, nakręconej przez Jerzego Skolimowskiego osiemnaście latach po realizacji „Rąk do góry” z 1967 roku z muzyką Krzysztofa Komedy, pojawiła się oryginalna kompozycja Józefa Skrzeka. Tym samym tegoroczny laureat „Grand Prix Komeda” za całokształt twórczości stał się niegdyś pełnoprawnym współkompozytorem z Krzysztofem Komedą – dodaje dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.
Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości przyznawana jest na ostrowskim festiwalu od 2018 roku. Dotychczas jej laureatami byli: Zygmunt Konieczny, Jan A.P. Kaczmarek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Korzyński, Henryk Kuźniak, Jerzy Satanowski i Włodek Pawlik.
– Miałem okazję poznać Józefa Skrzeka osobiście podczas jego licznych wizyt w Ostrowie Wielkopolskim, związanych z różnorodną działalnością artystyczną. To twórca wszechstronny, znany przede wszystkim z legendarnej formacji SBB, współpracy z wybitnymi artystami oraz ze swojej kariery solowej. W Ostrowie na Grand Prix Komeda będziemy mówić o jego muzyce, komponowanej dla filmu. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z tym wybitnym twórcą – mówi Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości wręczana jest ostatniego dnia festiwalu. Nie tylko ona. Podczas wydarzenia przyznawane są także: Nagroda Publiczności oraz Nagroda Grand Prix Komeda za Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. I właśnie wokół tej drugiej budowane są wydarzenia kilku festiwalowych dni. W tym roku w konkursie bierze udział sześcioro kompozytorów muzyki do sześciu obrazów. Są to (w kolejności alfabetycznej):
· Bartosz Chajdecki – „Simona Kossak”, reż. Adrian Panek
· Wojciech Frycz – „Sezony”, reż. Michał Grzybowski
· Tomasz Gąssowski – „Wróbel” reż. Tomasz Gąssowski
· Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn
· Paweł Lucewicz – „Napad”, reż. Michał Gazda
· Stefan Wesołowski – „Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński
Ich muzykę będzie oceniać pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Tomasza Lacha, w składzie: Roma Gąsiorowska, Tomasz Makowiecki, Magdalena Łazarkiewicz orazJan Kanty Pawluśkiewicz. Werdykt jury poznamy ostatniego dnia festiwalu, 7 czerwca, po wręczeniu nagród Grand Prix Komeda: za Całokształt Twórczości i Publiczności.
Na wielki finał, który w tym roku odbędzie się w sobotę, 7 czerwca, organizatorzy zaplanowali wyjątkowy koncert jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek na świecie – Urszuli Dudziak i Grzech Piotrowski Band.
To nie jedyny koncert. Już pierwszego dnia festiwalu czeka nas wyjątkowe wydarzenie muzyczne: piosenki Leonarda Cohena w wykonaniu Artura Żmijewskiego, któremu towarzyszyć będą: Ewa Żmijewska (wokal, gitara), Shandrelica „Shandy” Casper (instrumenty perkusyjne i wokal), Wojciech Pilichowski (gitara basowa oraz wokal) i Andrzej „e-moll” Kowalczyk (śpiew, gitary i instrumenty klawiszowe).
Organizatorami 14. Grand Prix Komeda Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy są Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski. Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 7 czerwca 2025 roku.