Podróż przez polską transformację i dzieciństwo o smaku oranżady w proszku, wizyta u nowojorskiej bohemy lat 90. czy spotkanie z międzypokoleniową poezją w wykonaniu mistrza muzycznej interpretacji. Nie zabraknie też spotkań, warsztatów i długich rozmów z widownią. IX edycja Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi potrwa od 5 do 13 kwietnia.
– W tym roku hasłem festiwalu są „POKOLENIA” – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny OFF-Północna. – Chcemy stworzyć międzygeneracyjny pomost, dlatego proponujemy opowieści tych starszych o ich „tamtych czasach”, ale też interpretacje utworów i dzieł dziś uznawanych za klasykę gatunków, w wykonaniu młodych artystów, którzy przetwarzają je przez własną osobowość artystyczną oraz współcześnie otaczającą ich rzeczywistość.
W pierwszy dzień festiwalu publiczność za sprawą Analog Collective wsiądzie do windy z napisem „Szalone lata 90.” i powróci do czasów ortalionów, akwizytorów i teleturniejów. Spektakl muzyczny „Mleko w tubce” to słodko-gorzka historia dorastania w cieniu nadziei, niepewności i kontrowersyjnych metod wychowawczych. Opowieść, balansująca na granicy dokumentu z epoki, konfrontuje z przeszłością i jak w soczewce skupia największe kurioza polskiego przełomu transformacyjnego. Tego samego dnia o g. 19.00 na festiwalowej scenie pojawi się najnowsza premiera Krakowskiego Teatru Variété. „RENT” to tytuł znany wielbicielom musicalowej sceny, który otworzył nowy rozdział w historii Broadwayu. Publiczność śledzi losy młodych artystów, walczących o przetrwanie w ubogiej dzielnicy Nowego Jorku Lower East Side w ostatniej dekadzie XX wieku. W kalejdoskopie barwnych postaci znajdą się niezależny filmowiec, ekscentryczna artystka i działaczka polityczna, utalentowany muzyk, który stracił chęć tworzenia po śmierci ukochanej czy chorujący na AIDS perkusista i drag queen.
GWIAZDY I DEBIUTANCI
Kolejnego dnia scenę przy Północnej czeka eksplozja muzycznego talentu młodych artystów. W niedzielę w czasie otwartych dla publiczności przesłuchań o g. 11.00 finaliści Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty powalczą o nagrody pieniężne, statuetkę Jonaszka oraz możliwość występu przed festiwalową publicznością. Niedzielne popołudnie będzie należało do zwycięzców. Podczas Gali Finałowej o g. 17.00 nastąpi wręczenie nagród oraz występ laureatów. Wieczór konkursowych emocji zwieńczy gwiazdorski recital prawdziwego mistrza aktorskiej interpretacji, Jacka Bończyka. Podczas koncertu „Licencja na lirykę” zaprezentuje utwory Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz kilka utworów autorskich. Wielbiciele dobrej piosenki usłyszą m.in. „Grande valse brillante”, „Tomaszów”, „Celinę”, „Tango Triste”, „Muchę w szklance lemoniady”, czy „Między nami”.
OFF-PÓŁNOCNA NIE TYLKO NA SCENIE
Program pierwszego festiwalowego weekendu to także oferta warsztatowa dla uczestników w różnym wieku. Tradycyjnie już zarówno najmłodsi (8-11 lat), jak i nieco starsi (15-18 lat), będą mogli wziąć udział w plenerowych warsztatach „Teatr w parku: ani słowa!”, które poprowadzą Michał Jóźwik i Joanna Nygard. W tym roku uczestnicy zastanowią się, jak wygląda praca aktorska, gdy słowa znikają. Z kolei młodzież w wieku 12-14 lat będzie miała okazję wejść do profesjonalnego studia nagrań i pod okiem doświadczonego realizatora dźwięku stworzyć słuchowisko muzyczne, inspirowane tekstem Ireny Tuwim „Pampilio”. Po raz kolejny arteterapeutyczne spotkanie dla dziewczyn i kobiet (15+) poprowadzi też Marta Szostak. Tym razem przebiegnie ono pod hasłem „O kształcie emocji”, zachęcając uczestniczki do świadomego wyjścia naprzeciw emocjom za pomocą artystycznych środków wyrazu. Jak co roku OFF-owa publiczność ma szansę podyskutować o teatrze.
W ramach spotkania „Po co…mówić (źle) o teatrze?” Magda Szuster oraz Piotr Sobierski porozmawiają o wyzwaniach, przywilejach i problemach teatrów instytucjonalnych. Panel odbędzie się formie otwartego nagrania studyjnego, a wstęp na niego jest wolny. Nie zabraknie też pospektaklowych rozmów z twórcami i realizatorami w ramach OFF-talków oraz spotkań autorskich – 6 kwietnia po koncercie „Licencja na lirykę” Jacka Bończyka z Piotrem Koftą, a 13 kwietnia z Oktawią Kramer, autorką reportażu „Usługa czysto platoniczna”.
Bilety na wydarzenia można kupować za pośrednictwem strony internetowej offpolnocna.com (tam również szczegóły programu) oraz w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi.