5 kwietnia przypada setna rocznica urodzin Profesora. Z tej okazji przygotowaliśmy serię wydarzeń związanych z postacią naszego patrona. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie w ramach cyklu #RokZRaszewskim, oprócz informacji o wydarzeniach, prezentowane będą m.in. pamiątki z archiwum Profesora oraz wspomnienia jego uczniów i współpracowników.
Zbigniew Raszewski był wielkim humanistą w pełnym znaczeniu tego słowa. Interesował go nie tylko teatr w różnorodności jego form, ale świat w ogóle, w powiązaniu z innymi dziedzinami sztuki, historią narodów, polityką, obyczajowością, filozofią, religią. Prowadził szczególny rodzaj dziennika, który zgodnie z dawną tradycją nazwał „Raptularzem”.
4 kwietnia, w przeddzień setnej rocznicy urodzin profesora Zbigniewa Raszewskiego, ukaże się 84. numer „Raptularza” e-teatru, dwutygodnika wydawanego przez Instytut Teatralny, w całości poświęcony patronowi. W numerze, bogato ilustrowanym fotografiami z rodzinnych albumów, opublikujemy m.in. esej Katarzyny Niedurny oraz ankietę przeprowadzoną wśród badaczy i krytyków teatru polskiego, odnoszące się do naukowego i pisarskiego dorobku Raszewskiego. Ponadto zainaugurujemy rubrykę „Z archiwum domowego Zbigniewa Raszewskiego”, w której przez cały rok będziemy ogłaszać artefakty zgromadzone w Instytucie Teatralnym.
5 kwietnia imię Zbigniewa Raszewskiego zyska Biblioteka Akademii Teatralnej w Warszawie, a Radio Dla Ciebie wyemituje specjalny odcinek „Teatrowiska”, do którego zaproszono uczniów i „późnych wnuków” Profesora.
Wiedza o teatrze w gąszczu dyscyplin
Instytut Teatralny w ciągu ponad dwudziestu lat działalności starał się przy różnych okazjach odwoływać zarówno do rozpoznań naukowych patrona (poprzez organizację konferencji naukowych, serie wydawnicze etc.), jak i przypominać jego dzieła i biografię. Pierwszy zespół Instytutu Teatralnego składał się w większości z uczniów Profesora, dziś znaczną część pracowników stanowią absolwenci Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej (dawniej PWST), z którym Raszewski był związany przez ponad dekadę.
23 kwietnia w godz. 13.00-16.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się seminarium encyklopedyczne „Wiedza o teatrze w gąszczu dyscyplin”. Będzie ono nawiązywać do odbywających się przed laty corocznych spotkań środowiska twórców i użytkowników Encyklopedii Teatru Polskiego, które kształtowały kierunek rozwoju Encyklopedii. Dyskusja skupi się m.in, na dokonanym przez środowisko naukowe rozpoznaniu, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiedza o teatrze jako odrębna dziedzina, o której samodzielność postulował prof. Zbigniew Raszewski, wtopiła się z powrotem w inne obszary wiedzy lub też została przez nie podzielona i wchłonięta. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: prof. Magdalena Raszewska, dr hab. Anna R. Burzyńska, dr hab. Beata Guczalska, prof. Krzysztof Kurek, prof. Ewa Wąchocka, dr hab. Piotr Dobrowolski, dr Stanisław Godlewski (sekretarz PTBT, prowadzący seminarium) oraz Publiczność.
Dalsze plany
W kolejnych odsłonach obchodów stulecia urodzin Zbigniewa Raszewskiego planujemy także: spacer śladami patrona Instytutu w ramach cyklu „Spacerownik teatralny” oraz organizowaną wspólnie z Akademią Teatralną konferencję naukową, poświęconą dziełu Raszewskiego i perspektywom badań nad teatrem. Już dziś zapowiadamy także stworzenie w naszej siedzibie na Jazdowie dostępnej publicznie przestrzeni coworkingowej, której użytkownicy pamiątki po Zbigniewie Raszewskim będą mieć nieomal na wyciągnięcie ręki.
***
Prof. dr hab. Zbigniew Raszewski (Poznań 1925–1992 Warszawa) harcerz, członek AK, historyk teatru i dramatu, edytor, pedagog. Od 1953 roku (na zaproszenie Leona Schillera) aż do śmierci związany z Instytutem Sztuki PAN, m.in. jako redaktor „Pamiętnika Teatralnego” i Słownika biograficznego teatru polskiego. W latach 1977–1990 wykładowca na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Biograf Wojciecha Bogusławskiego, autor m.in. bestsellerowej Krótkiej historii teatru polskiego i Raptularza – niezwykłego źródła dla badaczy społecznej, politycznej i kulturalnej historii Polski drugiej połowy XX wieku.