EN

6.07.2022, 09:15 Wersja do druku

Częstochowa. O zdalnym nauczaniu na wesoło. „Apok@lipsa covidowa” w Teatrze Nowym

Inne aktualności

- Mam nadzieję, że w tym przedstawieniu każdy odnajdzie siebie, bo wszyscy mamy takie same albo podobne przeżycia - mówi Paulina Kajdanowicz, autorka i reżyserka spektaklu „Apok@lipsa covidowa”. Premiera w sobotę, 9 lipca. Pisze Beata Strąk w „Gazecie Wyborczej - Częstochowa”.

Mimo lata Teatr Nowy w Częstochowie pracuje. – Teatry często zamykają się na wakacje, my wręcz przeciwnie – mówi Paweł Bilski, założyciel i dyrektor tej sceny. Dowód? Przedstawienie, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 lipca.

To „Apok@lipsa covidowa" na podstawie tekstu i w reżyserii Pauliny Kajdanowicz. Opowiada o zdalnym nauczaniu prowadzonym w szkołach i na uczelniach podczas epidemii koronawirusa. – Jeszcze żaden teatr w Polsce nie podjął się tego tematu. Cieszę, że Teatr Nowy w Częstochowie zdecydował się na produkcję tego spektaklu – mówiła Kajdanowicz, także aktorka i animatorka kultury, podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę.

Sama zdalnego nauczania doświadczyła, zaczynając w czasie epidemii studia pedagogiczne. Pomysł, by wykorzystać własne obserwacje, narodził się podczas kursu teatru dokumentalnego „Teatr na faktach", w którym uczestniczyła we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Zaczęła zbierać materiał, przeprowadziła około 40 wywiadów z uczniami, studentami, nauczycielami, wykładowcami… Część opowieści w niezmienionej formie wykorzystała w swoim scenariuszu, na podstawie którego teraz wyreżyserowała spektakl.

– Mam nadzieję, że w tym przedstawieniu każdy odnajdzie siebie, bo tak naprawdę wszyscy mamy takie same albo podobne przeżycia – zwraca uwagę Paulina Kajdanowicz. Bo nawet jeśli ktoś nie zetknął się bezpośrednio ze zdalnym nauczaniem, to lockdown i zamknięcie w domach jest powszechnym doświadczeniem czasu pandemii.

Co ważne, temat został pokazany w sposób komediowy, jego powaga – przełamana groteską. W przedstawieniu są piosenki, ruch, muzyka. – Nasz spektakl będzie bardzo zabawny, na pewno widz wyjdzie z niego z dużą dawką pozytywnej energii – zapewnia reżyserka.

Sama w przedstawieniu też zagrała. Razem z nią: Anna Wilk, Szymon Kowalik i Michał Kaszak. Cała czwórka jest związana z Teatrem Nowym, w tym spektaklu kreują po kilka postaci.

Premiera „Apok@lipsy covidowej" odbędzie się w sobotę o godz. 19 na scenie muzyczno-teatralnej „Zygmunt" (ul. Krakowska 1, przy parafii św. Zygmunta). Bilety kosztują 35 zł normalny i 25 zł ulgowy. Przedstawienie można także zobaczyć w piątek, 8 lipca (przedpremierowo), w niedzielę, 10 lipca i w poniedziałek, 11 lipca – także o 19. Rezerwacja miejsc: tel. 533 947 664.

Później spektakl Teatru Nowego zaistnieje m.in. na Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA, który odbędzie się w Częstochowie 19 i 20 sierpnia.

Teatr Nowy w Częstochowie

Powstał w 2021 r. Założył go Paweł Bilski, związany od lat z Fundacją Oczami Brata, działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością, ale i angażującą się w wiele artystycznych projektów. Bilski jest też dyplomowanym aktorem, obecnie dyrektorem Teatru Nowego, pod którego szyldem powstały już przedstawienia „Cebula" w reż. Marka Ślosarskiego, „Zażynki" w reż. Tomasza Manna i „Moja droga" w reż. Pawła Bilskiego.

Trwa praca nad kolejnymi spektaklami: „Powarkiwania Drogi Mlecznej" w reż. Adama Nalepy, „Ballady i romanse" w reż. Anny Wilk i „Wielka wyprawa na koniec miasta" w reż. Tomasza Valldala-Czarneckiego.

Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA

Przedstawienia Teatru Nowego – w tym „Apok@lipsa covidowa" – będą częścią programu Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA, który odbędzie się w Częstochowie 19 i 20 sierpnia.

To już druga edycja imprezy, której głównym organizatorem jest Fundacja Oczami Brata. Tym razem impreza potrwa nie trzy, a dwa dni, w programie są koncerty, spektakle, działania plastyczne, warsztaty, spotkania. Będą się odbywały na ul. Mielczarskiego lub w pobliżu, bo jednym z celów organizatorów jest kulturalne ożywienie i rewitalizacja tej części Częstochowy.

Więcej o festiwalu: www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej 

Tytuł oryginalny

O zdalnym nauczaniu na wesoło. "Apok@lipsa covidowa" w Teatrze Nowym w Częstochowie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Beata Strąk

Data publikacji oryginału:

06.07.2022

Wątki tematyczne