EN

19.11.2020, 08:35 Wersja do druku

Częstochowa. Miasto daje milion na kulturę. To za straty spowodowane przez koronawirusa

Inne aktualności

Władze Częstochowy zdecydowały o przesunięciu środków budżetowych i wsparciu miejskich instytucji kultury do końca tego roku kwotą ponad 1 mln zł.

Miasto, niezależnie od działań rządowego Funduszu Wsparcia Kultury, postanowiło z własnego budżetu wesprzeć placówki kulturalne. Epidemia koronawirusa i kolejne już ograniczenia w funkcjonowaniu kultury wywołały prawdziwe spustoszenie w kasach takich instytucji – szczególnie tych, których działalność opiera się na wpływach z biletów. Wprowadzane oszczędności nie są w stanie pokryć strat. Stąd decyzja o przesunięciu w ramach samorządowego budżetu pieniędzy z innych zadań i imprez kulturalnych, których z uwagi na pandemię nie udało się w tym roku zrealizować.

W sumie instytucje kultury dostaną 1 mln 29 tys. zł. Teatr im. Mickiewicza dostanie 352 tys. zł, Filharmonia Częstochowska – 234 tys. zł, Miejski Dom Kultury – 183 tys. zł, Miejska Galeria Sztuki (wraz z Ośrodkiem Kultury Filmowej) – 140 tys. zł. Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” – 46,5 tys. zł, Muzeum Częstochowskie – 39 tys. zł, a Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego – 34 tys. zł.

„Wysokość środków przyznanych dla poszczególnych instytucji kultury jest proporcjonalna do skali poniesionych strat, które z kolei są zależne od wielkości instytucji i zakresu ograniczeń, jakim podlegała jej praca w obecnym roku” – wyjaśnia biuro prasowe częstochowskiego magistratu

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Częstochowa daje milion na kulturę. To za straty spowodowane przez koronawirusa

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Beata Strąk

Data publikacji oryginału:

19.11.2020

Wątki tematyczne