EN

19.05.2021, 08:13 Wersja do druku

Częstochowa. Kupujcie bilety, rezerwujcie miejsca. Otwierają się teatr, filharmonia i kino

Inne aktualności

Tydzień wcześniej niż zapowiadano do spotkań z publicznością mogą wrócić teatry, filharmonie i kina. Artyści tylko na to czekali. W Częstochowie już w nadchodzący weekend można się wybrać na koncert albo filmowy seans.

Przypomnijmy, pierwszy termin otwarcia tych instytucji po wielotygodniowym lockdownie został wyznaczony przez rząd na 29 maja. Decydenci uznali, że powinno to nastąpić znacznie później niż w przypadku muzeów i galerii sztuki, otwartych już 4 maja (więcej TUTAJ). Niedawno jednak zmienili zdanie i pozwolili na powrót publiczności do sal kinowych, teatralnych i koncertowych tydzień wcześniej – w piątek, 21 maja. Większość placówek kultury skwapliwie z tego skorzystała, chociaż nie wszystkie – jak się okazało – mogły tak szybko skorygować plany. Jak to wygląda w Częstochowie?

Filharmonia Częstochowska już w piątek, 21 maja zaprasza do swojej sali koncertowej, gdzie o godz. 19 rozpocznie się koncert „Dokończona/Niedokończona”. Orkiestra z dyrygentem Adamem Klockiem wykona Symfonię g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz VIII Symfonię h-moll „Niedokończoną” D. 759 Franza Schuberta.

Przy okazji filharmonia przypomina, że pierwsza część dzieła Mozarta została nagrana przez częstochowskich muzyków w domach w kwietniu 2020 r. Był to pierwszy klip przygotowany przez filharmonię w odpowiedzi na wprowadzony wtedy zakaz nie tylko grania koncertów dla publiczności, ale i w ogóle organizowania prób poza domem. Nadal można go obejrzeć na kanale YouTube. „A dziś możemy zaprosić państwa do naszej filharmonii i mozartowską Symfonię g-moll KV 550, zwaną Wielką, dokończyć już na żywo, na galowo, z udziałem Melomanów” – czytamy w zapowiedzi.

Podczas koncertu zabrzmi też inna symfonia – Franza Schuberta. Składa się dwóch części, bo kolejnych dwóch kompozytor nie dopisał.

Bilety na piątkowy muzyczny wieczór kosztują od 20 do 40 zł. Można je kupić w kasie przy ul. Wilsona 16 i na stronie www.filharmonia.com.pl. Kolejny koncert – „Na dwa fortepiany” – 28 maja.

Teatr im. Mickiewicza
przywita się z publicznością w sobotę, 22 maja o godz. 19. W spotkaniu pod hasłem „Aktorzy bez maski: Teatralny koktajl (anty)pandemiczny” weźmie udział cały zespół aktorski. Artyści przygotowali – jak zapowiadają – „orzeźwiający koktajl złożony z artystycznych rozmaitości”. Będą poezja, piosenka, etiudy, żarty. W sumie ponad 20 utworów kilkunastu autorów, m.in. Mickiewicza, Wyspiańskiego, Młynarskiego, Osieckiej, Kayah, Staszewskiego. „Dowiecie się, co komu w duszy gra, kto kogo inspiruje, bo wiadomo, że to wszystko dla Was – naszych Widzów” – przekonują organizatorzy. Bilety na ten wieczór kosztują od 30 do 40 zł, można je kupić w kasie teatru przy ul. Jasnogórskiej 15.

W kolejne dni teatr pokaże m.in. przedstawienia „Cudowna terapia”, „Fałsz” (spektakl w sobotę 29 maja będzie połączony z jubileuszem 25-lecia pracy artystycznej Iwony Chołuj), „Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych”. A na 5 czerwca zapowiada przekładaną już premierę inscenizacji „Pannonica” w reżyserii Pawła Szumca na podstawie książki „Baronowa jazzu” Hannah Rothschild. Występują: Agnieszka Łopacka, Waldemar Cudzik, Maciej Półtorak i Michał Rorat. Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl.

Na publiczność już nie może się doczekać Ośrodek Kultury Filmowej (Al. NMP 64). Na Facebooku stworzył nawet wydarzenie pod hasłem „21 maja idę do kina OKF Iluzja”. Na piątek przygotował „oscarowe otwarcie” – jak je nazwał – z filmami „Sound of Metal” (zdobył dwa Oscary), „Ojciec” (też dwie statuetki) i „Nomadland” (aż trzy). Tego dnia można będzie również zobaczyć najnowszy film Almodovara „Ludzki głos". Pierwszy seans o godz. 14.30.

Jest już także repertuar na kolejne dni. Bilety można kupować przez platformę internetową, a także od 18 maja bezpośrednio w kasie. Szczegóły: okf.czest.pl.

Jak na razie kino studyjne w III Alei będzie jedynym miejscem w Częstochowie, w którym będą wyświetlane filmy dla publiczności. Sieć Cinema City otworzy się 28 maja, natomiast Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” dopiero 7 czerwca. – Zapraszamy w kolejne poniedziałki aż do końca czerwca. Wkrótce przedstawimy repertuar – zapowiada Tadeusz Piersiak z DKF Rumcajs.

Warto pamiętać, że w placówkach kultury nadal obowiązują obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. M.in. obowiązkowe jest noszenie maseczek, a w teatrach, filharmoniach i kinach do dyspozycji publiczności jest tylko część miejsc na widowni.

Tytuł oryginalny

Kupujcie bilety, rezerwujcie miejsca. W Częstochowie otwierają się teatr, filharmonia i kino

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Beata Strąk

Data publikacji oryginału:

19.05.2021