16.09.2021, 17:47 Wersja do druku

Chorzów. Premiera "Pinokio. Il grande musical" 22 września w Teatrze Rozrywki

Polska premiera spektaklu "Pinokio. Il grande musical" w reżyserii Magdaleny Piekorz odbędzie się 22 września w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (Śląskie). Musicalowa wersja opowieści Carlo Collodiego przedstawia bohatera w nieco innym świetle – nie jest tak krnąbrny i egoistyczny, jak w oryginale.

mat. teatru

Inne aktualności

To kolejna realizacja Magdaleny Piekorz na chorzowskiej scenie – 12 lat temu wyreżyserowała znakomicie przyjęty przez widzów i publiczność spektakl "Oliver!".

"Zdecydowałam zupełnie odciąć się od tamtej realizacji, stworzyć coś zupełnie innego. Ogromna zabawa, bardzo dużo pracy, bo to szalenie trudny spektakl" – powiedziała Piekorz podczas czwartkowej konferencji prasowej w Chorzowie.

Jej zdaniem, na historię Pinokia można spojrzeć z różnych punktów widzenia: "To jest spektakl o potrzebie wolności, o tym że Pinokio - dzięki temu, że jest chłopcem drewnianym, ale pozbawionym nitek - zaczyna odczuwać potrzebę wyrażania siebie, nazwania pewnych spraw" – opowiadała.

"To, co jest jednak najważniejsze, co pozostaje tematem zaczerpniętym z pierwotnej baśni - to musical o miłości, ale też o tym, że jeżeli ta miłość jest czysta, prawdziwa, to ona w którymś momencie wygrywa. Ja jako niepoprawna romantyczka i idealistka ciągle w to wierzę" – wyznała reżyser.

Pinokia zagra Hubert Waljewski. "To postać, która wiele uczy - nie tylko dzieci, ale i dorosłych" – ocenił aktor. Według niego głównym przesłaniem spektaklu jest to, by mieć w sobie pokorę wobec życia, bo nie zawsze pewność siebie prowadzi do sukcesu. "To jest też o tym, aby pielęgnować w sobie dziecko. Myślę, że nie jest do końca dla dzieci, otworzy wiele drzwi w sercach dorosłych" – powiedział.

W roli Gepetto będą się wymieniać Dariusz Niebudek i Krzysztof Respondek.

Autorami tekstu są Pierluigi Ronchetti i Saverio Marconi, a muzyki: Dodi Battaglia, Red Canzian i Roby Facchinetti. Piosenki napisali Stefano D’Orazio i Valerio Negrini. Autorkami polskiego przekładu są Jolanta Król i Katarzyna Zaniat, a polskie teksty piosenek napisała Aleksandra Gajewska. Za choreografię odpowiada Jakub Lewandowski, za scenografię – Dagmara Walkowicz i Dominika Żłobińska, za kostiumy – Lidia Kanclerz, a kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Mateusz Walach.

Compagnia della Rancia to pierwsza firma teatralna specjalizująca się w produkcji musicali we Włoszech. Teatr założony w 1983 r. w Tolentino (miasto w regionie Marche, w prowincji Macerata) początkowo miał w repertuarze wyłącznie dramaty. Od lat jednak, kierowany przez dyrektora artystycznego Saverio Marconiego, zajmuje się produkcją najbardziej znanych międzynarodowych musicali przetłumaczonych w całości na język włoski.

"Pinocchio. Il grande musicale" zaprezentował po raz pierwszy we Włoszech w 2003 r. Compagnia della Rancia. To pierwszy oryginalny musical włoski, który zobaczyło pół miliona widzów. Compagnia Della Rancia gościł potem z musicalem w Korei (2009) i Nowym Jorku (2010).

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka