EN

3.09.2021, 10:08 Wersja do druku

Bytom. Teatr czeka w plenerze

Inne aktualności

W piknikowym nastroju. Rozpoczęta się nowa edycja projektu Tu Teatr Bytom. Najbliższe przedstawienie zaplanowano na 5 września przy szombierskiej ulicy Podhalańskiej. Zapowiada się ono bardzo interesująco, ale najlepiej przekonać się o tym samodzielnie.

 Teatr Bytom to projekt pomyślany i stworzony przez Fundację Inqubator Teatralny. Jej członkowie przygotowują pokazy spektakli i warsztaty teatralne w różnych dzielnicach naszego miasta. Nie grają w salach widowiskowych, interesują ich jak sami mówią przestrzenie nieoczywiste, a wydarzeniom nadają charakter piknikowy. - A skóro już o przestrzeniach mowa, punktem wyjścia do tegorocznej edycji byty nasze własne zakamarki, zarówno te realne - miejskie i te schowane nieco głębiej w nas i to one doprowadziły nas do rozmyślań o Bytomiu. O Bytomiu teraz, kiedyś i tym za 100 lat. Jesteśmy bardzo ciekawi, gdzie wy widzicie Bytom za 100 lat. Dlatego przed i po spektaklu zaprosimy Was do wspólnego wykreowania wizji Bytomia 2121 - mówią przedstawiciele Fundacji Inąubator Teatralny.

Na tegoroczną, piątą już odsłoną cyklu ztożyty się dwa pokazy. Wybrało je jury społeczne w drodze ogólnopolskiego konkursu. Oba spektakle zrealizowano we współpracy z Bytomską Spółdzielnią Mieszkaniową, a całość zyskała dofinansowanie gminy. Pierwsze z przedstawień mogliśmy zobaczyć 28 sierpnia. Na osiedlu Arki Bożka, tuż obok klubu BSM Sezam wystawiono „Opowieści Wagantów". Widzom pokazali się artyści z Teatru Gry i Ludzi podejmujący udaną próbę odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp. Spektakl składał się z dwóch części będących adaptacją bajek braci Grimm, a grze aktorów towarzyszyła muzyka na żywo.

Z kolei w niedzielę, 5 września o godzinie 16 w okolicach placu zabaw przy ulicy Podhalańskiej 7 w Szombierkach swój spektakl zaprezentuje KolektTacz. Tworzące go artystki zabiorą widzów na spotkanie ciał, o którym piszą tak: „W trakcie wydarzenia »CiałoKształt« postaramy się zwrócić uwagę na fakt, że każde ciało jest wyjątkowe. Jedyne, niepowtarzalne, wystarczające takie jakie jest. Poszukamy szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie a zwłaszcza radość. Prowokujemy, tworzymy i obserwujemy relacje, także pomiędzy sobą. W pokazie podejmiemy ważny dla nas temat postrzegania odmienności. Dostrzegania różnic i reagowania na nie, akceptowania ich. Pomogą nam w tym intuicyjne obiekty sensoryczne INTI-BAG autorstwa Izy Chlewińskiej oraz Tomka Bergmanna".                             

Czym jest KolektTacz?

KolektTacz to grupa artystyczna stworzona przez artystki Aniele Kokoszę, Paulinę Giwer-Kowalewską i Agnieszkę Dubilewicz. Korzystając z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji i nowej choreografii artystki stworzyły warsztaty oraz spotkanie performatywne „To jest Teraz!". Kolektyw powstał w marcu 2020 roku, z potrzeby wspólnego tworzenia, zainspirowany wydarzeniami związanymi ze społeczną izolacją spowodowaną pandemią koronawirusa.

Tytuł oryginalny

Teatr czeka w plenerze

Źródło:

Życie Bytomskie br 35/ 30-08-21

Autor:

ign