Od 8 grudnia br. budynek Bytomskiego Centrum Kultury (Beceku) przy tamtejszym pl. Karin Stanek zostanie zamknięty z powodu remontu - wynika z informacji placówki. Współfinansowana środkami europejskimi modernizacja ma potrwać do końca grudnia 2026 r.
Inne aktualności
- Kalisz. Etiudy, spektakle, lalki – Studium Animatorów Kultury zaprezentuje się jutro w CKiS 23.06.2026 09:05
-
Białystok. Już jutro rusza 12. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA
23.06.2026 08:47
- Warszawa. III Zjazd Gildii Polskich Scenografek i Scenografów Teatralnych 23.06.2026 08:39
-
Wrocław. To był przepiękny koncert z muzyką z „Carmen”. Święto Muzyki przed budynkiem Opery
23.06.2026 08:38
-
Łódź. Nowe premiery, czyli dezinformacja i szalona podróż po zarobek
23.06.2026 08:08
-
Warszawa. Trwa rekrutacja na studia Pedagogika Teatru 2026
23.06.2026 08:05
-
Sopot. Wręczono nagrody 25. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”
23.06.2026 08:02
- Szczecin. Teatr Kana zapowiada sezon 2026/2027 22.06.2026 18:15
- Warszawa. „Mineralny afekt” – taniec w dialogu z malarstwem Estebana Vicentego 22.06.2026 18:09
- Kraków. „SWEAT” w choreografii Michała Przybyły w Teatrze Groteska 22.06.2026 16:57
- Warszawa. Wieczorek patriotyczno-literacki z teatralnościami Mirona Białoszewskiego 22.06.2026 15:58
- Warszawa. Teatralny lipiec w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” 22.06.2026 15:46
-
Internet. Teatralne diaspory – o sprawach białoruskiej i ukraińskiej
22.06.2026 15:28
-
Poznań. Dziś na Malcie polska premiera „La Mort de la Mer” duetu CocoRosie z Justyną Wasilewską
22.06.2026 15:24
Jak podano we wtorkowej informacji Beceku, mimo remontu nie zamierza on wstrzymywać działalności. Wybrane wydarzenia będą odbywały się w różnych miejscach w Bytomiu, a informacje o nich będą trafiały na stronę i media społecznościowe instytucji.
Bytomski samorząd poinformował, że warte ok. 15 mln zł prace obejmą m.in. rozbudowę drugiego piętra o nową salę dla 190 osób, modernizację istniejących sal, zakupy sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, projektorów cyfrowych i foteli. Kompleksowy remont przejdzie dach obiektu.
Zmodernizowane zostaną też pomieszczenia Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” w osobnej lokalizacji, przy bytomskim rynku. Utworzona zostanie tam czytelnia, modernizację przejdą sanitariaty, zakupione zostaną sprzęt do oświetlania wystaw i multimedialny przewodnik ułatwiający dostęp do sztuki osobom niewidomym i niesłyszącym.
„To ważne i bardzo rozwojowe zadanie, które ma przede wszystkim zabezpieczyć nasz dach, ale też sprawić, że mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej sali. Jestem przekonana, że to ogromnie korzystna zmiana dla bytomian, która pozwoli rozwinąć nam skrzydła” – oceniła dyrektorka Beceku Małgorzata Kamińska-Gola.
Miasto akcentuje, że projekt pod nazwą „Remont i poprawa stanu technicznego budynku Bytomskiego Centrum Kultury oraz zakup wyposażenia” o wartości 14,7 mln zł uzyskał dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 w tzw. działaniu Zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju subregionalnym w wysokości 12,5 mln zł.
Siedzibą Beceku jest mieszczący się przy Pl. Karin Stanek 1 w Bytomiu (dawny adres: ul. Żeromskiego 27) budynek – masywny, dwupiętrowy obiekt, o wysokim spadzistym dachu, z arkadowymi podcieniami oraz charakterystyczną walcowatą wieżą, zwieńczoną stożkowatą kopułą. Od 1861 r. mieściła się w nim siedziba Bractwa Strzeleckiego (Schützenhaus). Po II wojnie światowej obiekt, choć wykorzystywany, podupadał. W czynie społecznym na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku przebudowali go górnicy kopalni Rozbark, do której wówczas należał.
W 1974 r. budynek otwarto go po gruntownej przebudowie. Zlikwidowano arkady, spadzisty dach, kopułę wieży, zamurowano też w niej okna. Na wysokości pierwszego piętra dobudowano przeszkoloną galerię na palach, z boku postawiono niską przybudówkę z podjazdem.
Kolejnej przebudowy dokonano ok. 2010 r., a docelową rewitalizację przeprowadzono w latach 2018-19 (poza przystosowaniem do potrzebnych funkcji Beceku, m.in. zmieniono kolor elewacji z pistacjowego na obecny, szary).
Plac Karin Stanek w Bytomiu przylega do jednej z pierzei tamtejszego Placu Akademickiego - efektownego założenia o częściowo owalnym kształcie, praktycznie niezmienionego od stulecia, z obszernym zadrzewionym skwerem i fontanną wewnątrz. Wiosną br. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie ws. wpisu Placu Akademickiego do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego.