EN

2.04.2024, 16:56 Wersja do druku

Bydgoszcz. Wmurowano akt erekcyjny pod budowę czwartego kręgu Opery Nova

Akt erekcyjny pod budowę czwartego kręgu Opery Nova, który ma być gotowy pod koniec 2025 r., został we wtorek wmurowany w Bydgoszczy. Koszt inwestycji sięgnie 173,3 mln zł, a zostanie sfinansowany głównie ze środków samorządów województwa kujawsko-pomorskiego i miasta.

Inne aktualności

Dyrektor Opery Nova Piotr Figas przypomniał, że 30 lat temu, w kwietniu 1994 r. trwały przygotowania po pierwszego Bydgoskiego Festiwalu Operowego, który miał zwrócić uwagę mieszkańców regionu i Bydgoszczy na możliwości budowanego od wielu lat gmachu, "straszącego trochę w stanie surowym w centrum miasta", a władze miał zmotywować i zmobilizować do wysiłku, aby zadbać o jego finansowanie.

Dyrektor dodał, że wówczas cel został osiągnięty, zaś on sam obecnie ma satysfakcję być świadkiem realizacji inwestycji, będącej powrotem do koncepcji prof. Józefa Chmiela, który w swoim projekcie przewidział czwarty krąg opery.

Obecnie gmach Opery Nova składa się z trzech połączonych ze sobą kręgów. W pierwszym kręgu znajduje się duża sala z amfiteatralną widownią na 803 miejsca, sala kameralna na 189 miejsc, hol główny i foyer. W drugim kręgu mieszczą się sale prób zespołów artystycznych, garderoby i biura, a w trzecim - Centrum Kongresowe.

W czwartym kręgu o powierzchni użytkowej 5,7 tys. m kw. znajdą się m.in.: sala prób, która pomieści 485 osób, z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu i zapadni, przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer głównego budynku; przestrzeń wystawiennicza i działań artystycznych oraz sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku na 205 osób.

Całość będzie połączona z głównym obiektem. Powstanie też dwupoziomowy garaż podziemny na 228 miejsc.

Budowa czwartego kręgu jest nawiązaniem do koncepcji architektonicznej budowy gmachu opery prof. Józefa Chmiela z 1962 r. Koncepcja zakładała trzy przenikające się kręgi oraz połączony z nimi tarasem krąg czwarty. Obecna inwestycja, rozszerzona o parking podziemny, jest uzupełnieniem rozpoczętej 1973 r. inwestycji w zakolu Brdy, oficjalnie zakończonej w 20O6 roku.

We wtorkowej uroczystości udział wzięli m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki, wicewojewoda Piotr Hemmerling, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz

Wątki tematyczne