EN
26.01.2022, 09:05 Wersja do druku

Bydgoszcz. Przypomną żydowskich mieszkańców w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Inne aktualności

Jutro, u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza, zostanie uczczona pamięć o zamordowanych w czasie zagłady żydowskich mieszkańcach Bydgoszczy. Organizatorami obchodów są Młyny Rothera oraz Teatr Polski w Bydgoszczy.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest obchodzony 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Święto uchwalone zostało w 2005 r. przez ONZ.

Podczas uroczystości, która odbędzie się w Bydgoszczy, Jerzy Pożarowski, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy odczyta imiona bydgoskich Żydów. Listę przygotowano na podstawie dokumentów dostępnych w archiwach Yad Vashem i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. - Chcemy, by nasi przedwojenni sąsiedzi, ofiary nazistowskiego mordu, zostali choć na chwilę przywołani po imieniu w miejscu, w którym przez lata był ich dom - mówi Anna Triebwasser, specjalistka ds. komunikacji w Młynach Rothera.

Jak podkreśla, pamięć o żydowskich sąsiadach jest nie tylko naszym historycznym, ale też moralnym obowiązkiem. A jeśli jako społeczeństwo potrzebujemy szczególnych dat i dni, to w tym tygodniu nadarza się okazja do pamiętania czy może raczej: przypominania.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Bydgoszcz uczci pamięć pomordowanych

Źródło:

Express Bydgoski nr 20