W niedzielę, 30 czerwca odbędzie się inauguracja IV edycji Sceny Letniej dla Dzieci w Brwinowie.
Małe podwarszawskie miasto – Brwinów – ma całkiem długą teatralną tradycję. Mogliśmy o niej czytać na stronie e-teatr: https://e-teatr.pl/brwinow-zapach-pierwszego-teatralnego-afisza-15554. Współczesność dopisuje jej dalszy ciąg, a jego sprawcą jest młoda widownia…
Pierwsze odnotowane w prasie przedstawienie w Brwinowie miało miejsce 17 marca 1907 roku. W okresie międzywojennym działają tutaj liczne zespoły amatorskie, w pobliskim Stawisku tworzy (także dla teatru) Jarosław Iwaszkiewicz, w Brwinowie osiedla się bodaj najpłodniejszy i najpopularniejszy komediopisarz Stefan Kiedrzyński. Miejscowe koło teatralne wystawiło w 1929 roku jego sztukę „Najszczęśliwszy z ludzi”, w której w wielu polskich miastach święcił triumfy wielki Antoni Fertner.
Mieszkają tutaj także i tworzą Zygmunt Bartkiewicz – pisarz, dziennikarz i felietonista, autor dramatu „Stare ptaki, nowe gniazda” i Jadwiga Warnkówna - autorka podręczników szkolnych, powieści, powiastek i piosenek dla dzieci, inicjatorka wielu szkolnych przedstawień. Powstają pierwsze próby literackie Stanisława Kowalewskiego.
Po wojnie odradza się miejscowy teatr pod ręką Henryka Wierzbowskiego jako „Zespół Artystyczny Sztuka”. Z późniejszych ważniejszych inicjatyw teatralnych należy odnotować zespół recytatorski pod opieką aktorki Danuty Śliwy, działający pod skrzydłami Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, który z czasem przerodził się w „Teatr przy stoliku”.
Na przełomie XX i XXI wieku ważną rolę odgrywają wciąż teatry szkolne (np. licealne koło teatralne pod kierunkiem prof. Elżbiety Baczewskiej), wymienić należy także utworzony przez absolwenta miejscowego liceum – Pawła Remeza - całkowicie niezależny Teatr „Lampaka”.
W roku 2016 do gry wkracza Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego prowadzone przez ucznia patrona stowarzyszenia – Waldemara Matuszewskiego, reżysera, kilkukrotnego dyrektora teatru. Teatr Na Pustej Podłodze sięga po autorów „miejscowych”: S. Kowalewski („Donna Kamelia”), Z. Bartkiewicz („Trzy listy prababki”), S. Kiedrzyński („Romans z pajacem”), ale też prowadzi działalność impresaryjną na utworzonej przez siebie Scenie Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny, na której od roku 2021 w każdą wakacyjną niedzielę goszczą zespoły z całej Polski – w przeważającej mierze lalkowe.
Inicjatorzy przedsięwzięcia – członkowie Stowarzyszenia – spotkali się z pełnym zrozumieniem burmistrza i radnych Gminy Brwinów, którzy wsparli organizacyjnie i finansowo wakacyjne przedsięwzięcie teatralne. Dzięki temu widownia Sceny Letniej obejrzała do tej pory 26 spektakli a lato 2024 przynosi kolejnych 9. Są wśród młodej widowni rekordziści, którzy obejrzeli wszystkie 26 spektakli. Prawdziwie zapalone do teatru dzieci zaczęły się go domagać także poza wakacyjnym kalendarzem – tak narodziły się w małym mieście w grudniu 2023 roku I Brwinowskie Mikołajki Teatralne, bo tak intensywne nasycenie młodej wyobraźni teatrem nie mogło pozostać bez konsekwencji. O tych konsekwencjach informował portal e-teatr – wiernie śledzący wszelkie przejawy życia teatralnego w Polsce: https://e-teatr.pl/mazowieckie-i-brwinowskie-mikolajki-teatralne-dzieci-prowadza-doroslych-do-teatru-43651. Warto zwrócić uwagę na informacje zawartą w tytule: „dzieci prowadzą dorosłych do teatru”.
Przez to „opętanie” teatrem najmłodszej brwinowskiej widowni można powiedzieć, wcale nie popadając w przesadę, że teatr rozlał się po całym mieście. I kiedy Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa święciło jubileusz swego pięćdziesięciolecia to nie mogło uczynić tego inaczej, niż w formie uroczystości jako zainscenizowanego „Wesela” (https://e-teatr.pl/mazowieckie-bronowice-w-podwarszawskim-brwinowie-albo-o-potrzebie-wesela-w-malym-miescie-37269).
Kluczem do tego „opętania” naszych najmłodszych, ich fascynacji teatrem, jest rodzaj spektakli, które oglądają – mają one charakter interaktywny, bez reszty przyciągają uwagę młodych widzów, którzy na dodatek po każdym przedstawieniu dostępują wtajemniczenia w teatr poprzez warsztaty edukacyjne pokazujące całą teatralną „kuchnię”, dające np. możliwość samodzielnej animacji lalkowej.
Czuję się w obowiązku wymienić wszystkie występujące w Brwinowie do tej pory zespoły, bo cały ten brwinowski fenomen jest ich zasługą – w kolejności występów na przestrzeni trzech lat: Teatr NEMNO Henryka Hryniewickiego, Teatr Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika, T. Animacji Falkoshow Krzysztofa Falkowskiego, T. Radosława Kubika, T. Barnaby Marcina Marca, T. Cichy Tobiasza Cichońskiego, Walny T. Adama Walnego, T. Uszyty Katarzyny i Andrzeja Kopczyków, Teatr Form Wielu Łukasza i Przemysława Jarzyńskich, TeatRyle Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich, T. Małe Mi Sławy Tarkowskiej, Teatr Malutki Małgorzaty Wolańskiej.
Brwinowscy rodzice również zaczynają „trudnić się” teatrem – ustalony wcześniej program tegorocznej Sceny Letniej został dodatkowo wzbogacony rodzicielskim suportem. W niedzielę 30 czerwca 2024 roku o godz. 16.00 na scenie wzniesionej na brwinowskim Targowisku Miejskim, przed inaugurującym tegoroczny przegląd teatralny „Gburkiem” Teatru NEMNO Henryka Hryniewickiego (o godz. 17.00), obejrzymy „Czerwonego Kapturka” – na wesoło w wykonaniu… rodziców dzieci uczęszczających do Artystycznego Niepublicznego Przedszkola „Magiczna Kraina”, dzieci będących widzami „zaraźliwej” Sceny Letniej. Tak to dzieci w Brwinowie zaraziły teatrem swoich rodziców!
W tym roku oprócz zespołów znanych już brwinowskiej widowni wystąpi także T. Rozmaitości Jakuba Gwita ze Szczecina ze spektaklem zatytułowanym „Bajki Pana Brzechwy”. Wstęp na wszystkie spektakle wolny.