EN
18.02.2022, 13:50 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Ruszyła budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Inne aktualności

Rozpoczęła się budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które powstanie przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych – podała wytwórnia. Pierwszym krokiem jest demontaż istniejącego budynku, w którym mieściła się m.in. sala kinowa.

Centrum ma być połączeniem różnych form rozrywki i edukacji, umożliwiając dzieciom i ich rodzicom naukę poprzez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych. Powstaje w oparciu o dorobek Studia, w którym powstały m.in. animowane seriale o przygodach Bolka i Lolka, psa Reksia czy Smoka Wawelskiego.

Po wyburzeniu budynku kina, tuż przy zabytkowej siedzibie SFR wzniesiony zostanie nowoczesny gmach. Obiekty połączy przewiązka. Budowa ma się zakończyć do sierpnia 2023 r.

Prace realizuje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Ma otrzymać za to 26,4 mln zł.

Na budżet inwestycji składają się pozyskane przez Studio fundusze norweskie, pieniądze z resortu kultury, a także samorządu Bielska-Białej. Gmina pod budowę wniosła także działkę.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki, czy Pampaliniego. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Źródło:

PAP