Wspieranie młodych artystek i artystów, dialog, a także poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania technologiczne, jakie pojawiają się przed rynkiem audiowizualnym – to priorytety kulturalne polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W PE w Brukseli mówiła o nich w czwartek Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Inne aktualności
- Kraków. „Skóra po dziadku” Mateusza Pakuły. Trzecia premiera Łaźni Nowej w tym roku 07.04.2025 18:26
- Opole. „Negatyw” w Teatrze im. J. Kochanowskiego 07.04.2025 17:21
- Bytom. Kwiecień w Teatrze Rozbark 07.04.2025 17:16
- Warszawa. Spotkanie ministrów kultury UE; jednym z tematów sytuacja młodych artystów i artystek 07.04.2025 16:33
-
Warszawa. W teatrze odwracanie wzroku nie zawsze oznacza niechęć – nowe recenzje Komisji 31. OKNWPSW 07.04.2025 15:31
- Poznań. Malta Festival – święto otwartości! Z Broadwayu na Malta Festival 07.04.2025 15:08
-
Wrocław. Pożegnanie spektaklu „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” w T. Współczesnym 07.04.2025 14:37
-
Bielsko-Biała. Teatr Polski wystawi pierwszy dramat Gombrowicza 07.04.2025 14:28
- Gdańsk. Stypendia Kulturalne wręczone. Finansowe wsparcie dla 105 osób 07.04.2025 13:58
- Kraków/Szczecin. Andrzej Mikosz „Webber” z Fryderykiem za album z muzyką do musicalu „1989” 07.04.2025 13:21
- Warszawa. 15 lat z Portnoyem, czyli celebracja 15-lecia spektaklu „Kompleks Portnoya” Teatru WARSawy 07.04.2025 13:02
- Bielsko-Biała. Centrum Bajki i Animacji OKO docenione przez „Politykę” 07.04.2025 12:59
- Gdynia. Kwiecień w Teatrze Gdynia Główna 07.04.2025 12:54
- Warszawa. Wielka Symfonia Beethovena i muzyka kameralna na początek festiwalu 07.04.2025 12:29
Wróblewska przedstawiła priorytety na posiedzeniu komisji kultury i edukacji PE.
"Kultura w czasach ciągłej zmiany - to silny rdzeń do budowania wspólnoty. Daje nam narzędzia do relacjonowania zachodzących zmian i do komunikowania oczekiwań społecznych. Daje narzędzia do opisania świata; do połączenia przeszłości z przyszłością; tradycji z nowoczesnością; klasyki z awangardą; zjawisk masowych i jednostkowych itp. W czasach podziałów i rosnącej polaryzacji pozostaje naszym wspólnym gruntem, na którym wciąż możemy się spotykać w swej różnorodności" – powiedziała.
Jak dodała, prezydencja Polski w Radzie UE - to przestrzeń do prezentowania na forum Europy wartości i dziedzictwa Polski. "Poprzez realizowane w trakcie prezydencji wydarzenia artystyczne i wymianę kulturalną chcemy pokazać wspólne europejskie wartości, odnieść się do historii i tożsamości, wychodząc w przyszłość i tworząc pomost, który łączy obywateli różnych państw członkowskich. Chcemy podkreślić solidarność, odpowiedzialność i konieczność wzajemnego wsparcia między narodami. Także tymi, które jeszcze nie wstąpiły do Unii Europejskiej" - podkreśliła.
Poinformowała, że kluczowym obszarem aktywności Polski jest m.in. wsparcie dla artystów i artystek, rozpoczynających swoją karierę zawodową i wchodzących na rynek sztuki, bo w przyszłości to oni i one będą kształtować europejską kulturę. Jej zdaniem ten temat zajmuje wciąż marginalne miejsce w debacie publicznej.
"Zidentyfikowaliśmy listę problemów, które mają wpływ na niekorzystną sytuację młodych na rynku pracy. Oprócz niskiej świadomości społecznej na temat wagi i charakteru pracy związanej z kulturą i sztuką oraz złożoności procesu twórczego, widzimy braki w systemie edukacji artystycznej, która nie wspiera młodych artystów w nabywaniu praktycznej wiedzy czy wyrabianiu kompetencji i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Pamiętajmy, też że wynagrodzenia pracowników sektora kultury i kreatywnego są niższe niż w innych branżach, a formy ich zatrudnienia są niestabilne, co powoduje niekorzystną sytuację finansową, w jakiej się znajdują" - poinformowała.
Innym priorytetem, jak zauważyła, są nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego.
"Członkom grupy roboczej Rady UE ds. Audiowizualnych i Mediów przedstawiliśmy projekt konkluzji dotyczący oceny ram prawnych regulujących funkcjonowanie usług medialnych dostarczających treści audiowizualne. Komisja Europejska jest zobowiązana do dokonania oceny tej dyrektywy do końca 2026 r., dlatego podejmiemy dyskusję w Radzie UE nad kluczowymi jej aspektami" - powiedziała.
W projekcie konkluzji znajdują się zapisy dotyczące m.in. objęcia dyrektywą wszystkich, również nowo powstających, audiowizualnych usług medialnych, zagwarantowanie odpowiedniej ochrony małoletnich widzów i przeciwdziałanie dezinformacji.
Podczas prezydencji Polska zaplanowała szereg spotkań na wysokim szczeblu. W dniach 7-8 kwietnia w Warszawie odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury. Przedstawione zostaną na nim m.in. wyniki analizy dotyczącej sytuacji młodych artystów na rynku pracy w krajach UE oraz przeprowadzona zostanie dyskusja na temat odbudowy dziedzictwa Ukrainy. Na spotkanie zaproszony został Minister Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy.
W ramach polskiej prezydencji zorganizowane zostaną także konferencje eksperckie.