EN

14.12.2023, 17:43 Wersja do druku

Bartłomiej Sienkiewicz: z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu Zofii Merle

Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu Zofii Merle – znakomitej polskiej artystki scenicznej i filmowej, aktorki teatrów warszawskich, między innymi Teatru STS i Komedii, a także Teatru Dramatycznego w Elblągu - czytamy we wpisie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Inne aktualności

We wpisie opublikowanym w czwartek na stronie resortu Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że Zofia Merle była "obdarzona niezwykłym talentem, uwielbiana przez widzów".

Szef resortu kultury przypomniał, że aktorka była "odtwórczynią wspaniałych ról komediowych i charakterystycznych, które pozostaną w pamięci publiczności".

Zofia Merle (ur. 30 marca 1938 r.) popularność zyskała dzięki drugoplanowym rolom komediowym. "Debiutowała w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków. Do teatru zawodowego przyciągnął ją Konrad Swinarski, obsadzając w Operze za trzy grosze w Teatrze Współczesnym" - napisano na stronie MKiDN.

"Wiele lat była związana z warszawską +Komedią+, w roku 1984 Stanisław Tym zaangażował ją do Teatru Dramatycznego w Elblągu. Pracowała ze Stanisławem Tymem w wystawianych w Warszawie: Pralni (Zmianowa) i Mississippi (Bufetowa). Przez wiele lat współpracowała z Teatrem Scena Prezentacje Romualda Szejda" - czytamy w informacji.

Jak podkreślono, "Zofia Merle zasłynęła jako aktorka w komediach Stanisława Barei Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978), Miś (1980), Alternatywy 4 (1984), Zmiennicy (1986)". Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów jak: Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk.

"Stworzyła wiele znakomitych kreacji filmowych. Grała także w serialach, m.in. w Na dobre i na złe i w Klanie" - przypomniano na stronie MKiDN.

Jak zaznaczono, "do ważnych ról w dorobku Zofii Merle należą też występy w Chłopach (1973) Jana Rybkowskiego, Nocach i dniach (1975), w Niezwykłej podróży Baltazara Kobera (1988) Wojciecha Jerzego Hasa, Wszystko, co najważniejsze... (1992) Roberta Glińskiego, w Rozmowach kontrolowanych (1991) Sylwestra Chęcińskiego czy w Kawalerskim życiu na obczyźnie (1992) Andrzeja Barańskiego". "Bardzo ją ceni także Marek Koterski, u którego pojawiła się w Dniu świra (2002) oraz we Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006)" - napisano.

"W 2007 roku brawurowo zagrała Marię Wafel w wyreżyserowanej przez Tyma komedii Ryś" - czytamy w informacji na stronie MKiDN.

Aktorka odeszła po długiej chorobie, 13 grudnia w Warszawie, w wieku 85 lat.

Źródło:

PAP