EN

23.04.2021, 11:51 Wersja do druku

Wszystkie twarze Holoubka

Dziesiątki ról teatralnych, niezapomnianych kreacji w Teatrze Telewizji i filmie. Gustaw Holoubek to jedna z najważniejszych postaci polskiego teatru, obecny na scenie przez sześć dekad. Ukazała się właśnie pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka autorstwa Zofii Turowskiej.

Zofia Turowska nazwała swoją książkę biograficzną opowieścią - i tak sieją czyta. Na opowieść o Holoubku składają się znaczące sceny - bo to właśnie na sceny dzieli autorka życie Holoubka, oddając im pierwszeństwo przed chronologią - ważne wydarzenia artystyczne i prywatne, bogato udokumentowane niepublikowanymi wcześniej materiałami biograficznymi i wspomnieniami rodziny, przyjaciół, znajomych.

Opowieści osób, które zetknęły się z Holoubkiem, dotyczące całego życiorysu artysty, tworzą obraz żywego, dalekiego od pomnikowego wizerunku wielkiego aktora. Ciekawym zabiegiem, pokazującym, że Holoubek nie jest dziś odbierany jedynie jako wielkie nazwisko w leksykonie aktorów scen polskich, są opinie intemautów, które znalazły się w książce. Choć, przyznaję, że chwilami ma się wrażenie, że autorka chce skleić tę opowieść jedynie z cytatów - to zresztą element charakterystyczny dla biografii autorstwa Zofii Turowskiej, a ma ich już kilka na koncie.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wszystkie twarze Holoubka

Źródło:

Kocham Kraków nr 16