EN

7.05.2021, 15:21 Wersja do druku

Wrocław. Wydano niepublikowaną dotąd muzykę filmową Krzysztofa Komedy

Inne aktualności

Niepublikowane dotąd ścieżki dźwiękowe skomponowane przez Krzysztofa Komedę do dwóch filmów z 1963 r. - „Mam tu swój dom” i „Ubranie prawie nowe” - wydano dzięki staraniom Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu i wydawnictwa GAD Records.

Album zatytułowany "Mam tu swój dom" zawiera ścieżki dźwiękowe, które zachowały na archiwalnych taśmach przechowywanych w zbiorach Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.

To muzyka skomponowana do dwóch filmów z 1963 r. - "Mam tu swój dom" i "Ubranie prawie nowe". Jak podkreśliła Arleta Staszak z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, to filmy dziś niemal zapomniane, które po swojej kinowej premierze niezwykle rzadko wracały na ekrany.

"Mam tu swój dom" w reżyserii Juliana Dziedziny to – jak wskazuje w komunikacie CeTA - kameralne, obyczajowe studium ludzkich postaw w ówczesnej polskiej wsi. "Krzysztof Komeda przygotował do tego obrazu równie kameralną, skromną w instrumentacji ilustrację muzyczną. Jakby sam z premedytacją narzucał sobie ograniczenia, szukając w dostępnych barwach najciekawszych współbrzmień. I bezsprzecznie mu się to udawało w pełnych niepokoju, zadumy czy radości frazach" - podkreślono.

W podobnych brzmieniach utrzymana jest muzyka do filmu "Ubranie prawie nowe" Włodzimierza Haupe. Ten film również traktuje o ówczesnej polskiej wsi.

Jak podkreślono, album "Mam tu swój dom" ukazał się w zremasterowanym wydaniu z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Wydawnictwo wzbogacono o obszerną książeczkę z tekstem na temat muzyki i fotosami z filmu.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Doczekalski

Data publikacji oryginału:

07.05.2021