Inne aktualności
- Warszawa. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 04.11.2024 19:05
- Warszawa. Pożegnanie Elżbiety Zającówny – w środę 04.11.2024 18:14
- Szczecin. Najbliższy tydzień w Teatrze Polskim 04.11.2024 16:29
- Śrem. Awangardowa edukacja kulturalna: Teatr Instrumentalny Bogusława Schaeffera 2024 04.11.2024 15:22
- Tarnów. Sylwester w Teatrze im. Ludwika Solskiego 04.11.2024 15:10
- Warszawa. Dwa premierowe spektakle Michała Zadary w Muzeum Sztuki Nowoczesnej 04.11.2024 14:44
- Nowy Sącz. Pokaz reżyserskiej wersji kultowego „Czasu Apokalipsy” 04.11.2024 14:39
- Toruń. „AI-Art. Sztuka, technologia i ekologia w teatrze” – nowy projekt Baja Pomorskiego 04.11.2024 14:23
- Warszawa. „Niedźwiedzisio” – premiera streamingowa Teatru Baj 04.11.2024 13:22
- Warszawa. Debata „Historia HI§TORY, czyli Gombrowicz i reszta świata” w POK 04.11.2024 13:02
- Kraków. Teatr Słowackiego zaprasza na premierę „Tak zwanej ludzkości w obłędzie” 04.11.2024 12:45
- Bydgoszcz. XXIII Festiwal Prapremier startuje w najbliższy piątek 04.11.2024 12:41
- Kraków. Krakowska Akademia Musicalu zaprasza na „Piękną i Bestię Jr.” 04.11.2024 11:59
- Warszawa. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłów na spektakl w 2025 roku 04.11.2024 11:44
Polejny raz przyznano Wrocławskie Nagrody Artystyczne. Nagrodzeni zostali laureaci w czterech kategoriach: teatr, muzyka poważna, muzyka rozrywkowa oraz sztuki wizualne, jednak wręczono pięć wyróżnień, gdyż w kategorii sztuki wizualne jurorzy przyznali dwie równorzędne nagrody.
Galę wręczenia Wrocławskich Nagród Artystycznych przeprowadzono w w Narodowym Forum Muzyki. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz pamiątkową grafikę przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Joannę Gniady. Podczas gali wyróżnienia dla artystek i artystów wręczali wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocław Jerzy Pietraszek.
Wrocławskie Nagrody Artystyczne. "To szczególnie istotne, gdy pracuje się nad tematami związanymi z wielokulturowością"
W kategorii teatr nagrodę odebrała Katarzyna Kalwat za reżyserię spektaklu „Finnegans W/Fake" w Teatrze Polskim w Podziemiu, „za unikatowy język teatralny łączący wirtuozerską muzykę Wojciecha Blecharza z jednym z najbardziej zagadkowych dzieł Jamesa Joyce'a".
- Przyznaję, że ta nagroda ma szczególne znaczenie, ponieważ realizując projekt, jakim był spektakl "Finnegans W/Fake" postawiliśmy na szali bardzo dużo - mówiła Katarzyna Kalwat. - To była niełatwa praca ze względu na próbę przełożenia typowego dla Joyce’a fragmentarycznego języka na nowe jakości językowe i muzyczne oraz ich wzajemną synergię. Wspólnie z zespołem aktorskim tworzyliśmy nasze archiwum językowe. Przy takich projektach, które niosą za sobą spore ryzyko i przy których łatwo jest w konfrontacji z ogromem mozolnej pracy zrezygnować z podjętego wyzwania, takie nagrody dają nam siłę na przyszłość i odwagę do działania. To nas uskrzydla, niesie nas i sprawia, że projekty, które często powstają na obrzeżach, zyskują swoją widzialność - wchodzą do popkultury czy mainstreamu, a jest to szczególnie istotne, gdy pracuje się nad tematami związanymi z wielokulturowością. Tekst Joyce'a był punktem wyjścia i sytuacją startową do zastanowienia się, jakie jest nasze archiwum językowe, jak bardzo jest ono złożone i z ilu języków się składa. Stawiamy pytania o konieczność granic i uwikłanie w język, które w kontekście przemian politycznych i społecznych wciąż wiszą nad nami - wyjaśniała Kalwat.
Z kolei nagroda w kategorii muzyka poważna trafiła w ręce Małgorzaty Podzielny, dyrektorki obu chórów dziecięcych Narodowego Forum Muzyki. Jurorzy przyznali to wyróżnienie za „rewelacyjne prowadzenie nauki śpiewu, wybitne osiągnięcia artystyczne oraz świetny pierwszy sezon założonego w 2022 r. Chóru Dziewczęcego NFM".
- Bardzo cieszę się z tej nagrody, choć myślę, że nie dla nagród pracujemy - podkreślała Małgorzata Podzielny. - Miłe jest dla mnie niezmiernie, gdy mamy chętne dzieci, rodzice powierzają mi swoje pociechy i sami chórzyści i są zadowoleni z tych zajęć, wyzwań artystycznych - koncertów i cieszą się śpiewaniem, „łapią bakcyla" i chcą brać udział w kolejnych projektach. Pracuję już z dziećmi ponad 20 lat i bardzo to lubię, choć przyznaję, że kiedy zaczynałam tę działalność, nie wiedziałam, że tak właśnie będzie wyglądać droga mojego rozwoju zawodowego. Gdy jednak zobaczyłam, jaki ogromny potencjał drzemie w dzieciach, wiedziałam, że będzie to jedna z dziedzin, którą się zajmę w życiu zawodowym. W tej chwili pracuję z dziećmi, ale również z młodzieżą oraz z dorosłymi - cieszę się, że mam tak szerokie spektrum działania i mogę zarażać pasją ludzi w różnym wieku - opowiadała Małgorzata Podzielny.