EN

4.05.2021, 08:19 Wersja do druku

Wrocław. W Instytucie Grotowskiego konferencja z okazji Roku Różewicza

Konferencja poświęcona związkom twórczości Tadeusza Różewicza z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego odbędzie się 10 maja w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Sympozjum przygotowano z okazji Roku Różewicza.

Konferencja, którą przygotował wrocławski Instytut Grotowskiego, zatytułowano "Tu odbywa się karmienie słowem. Godzina karmienia: dziewiętnasta". Tytuł – jak wskazują organizatorzy - został zaczerpnięty z tekstu Różewicza poświęconego spektaklowi Jerzego Grotowskiego "Apocalypsis cum figuris".

"Oni rodzą te teksty, rodzą je w każdym nowym przedstawieniu. Ryki rodzącego rozlegają się w tej zamkniętej sali teatralnej (a raczej operacyjnej). Słowo na naszych oczach staje się ciałem, rośnie w czasie przedstawienia. Zamienia się w ciało agresywne. Gwałcone i gwałcące. Ten zespół karmi się słowem (dosłownie). Słowo jest tu trawione i wydalane. Słowo jest wykrwawione, rozdzierane, zbite na miazgę, odrzucone. Z jego boku tryska strumień krwi, spermy, milczenia. Tu odbywa się karmienie słowem. Godzina karmienia: dziewiętnasta" - pisał w 1969 r. w "Odrze" Różewicz o spektaklu Grotowskiego.

W konferencji, która odbędzie się 10 maja w Instytucie Grotowskiego, wezmą udział prof. Józef Kelera, prof. Zbigniew Majchrowski z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Grzegorz Niziołek z Uniwersytet Jagiellońskiego, dr Małgorzata Różewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Zbigniew W. Solski z Uniwersytetu Opolskiego. Moderatorem dyskusji będzie dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret.

Rok 2021 został ustanowiony w ubiegłym roku uchwałą sejmową Rokiem Tadeusza Różewicza.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Doczekalski

Data publikacji oryginału:

04.05.2021