EN

12.10.2021, 16:41 Wersja do druku

Wrocław. Twórcy spektaklu "Kobieta i życie" zapraszają do akcji "Wytańcz swój gniew"

ilustr. Marta Frej

Trwają prace nad sceniczną realizacją dramatu Maliny Prześlugi „Kobieta i życie”. Już za kilka dni widzowie będą mogli zajrzeć za kulisy tego procesu – a nawet się w niego aktywnie włączyć. 16 października na podwórku Ruska 46 pod hasłem „Wytańcz swój gniew” publiczność zaproszona zostanie nie tylko do współtworzenia flashmobu bazującego na choreografii ze spektaklu, ale i do wspólnego odczytania tekstu dramatu i kolektywnego tworzenia transparentów.

Tekst Maliny Prześlugi „Kobieta i życie” jest dramaturgiczną wypowiedzią inspirowaną ubiegłorocznym strajkiem kobiet. To sztuka o pragnieniu wolności: od oczekiwań, powinności, od warunkowanych płcią ról społecznych i kulturowych, które zostały narzucone przez rodzinę, pracę, związki czy media. To również opowieść o solidarności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu. Dramat nagrodzony został w 2021 roku podczas IV Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU, a jego siła sprawiła, że w inscenizację zaangażowało się aż pięć wrocławskich instytucji kultury: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Strefa Kultury Wrocław, Teatr Muzyczny Capitol i Wrocławski Teatr Współczesny. Premiera „Kobiety i życia” w reżyserii Piotra Łukaszczyka już 20 listopada w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”.

Przygotowania spektaklu od początku mają charakter otwarty, a publiczność ma nie tylko szansę przyglądać się procesowi na różnych jego etapach, ale i aktywnie go współtworzyć. W ten weekend – w rok po tym, jak wyszłyśmy i wyszliśmy na ulice, by wziąć udział w ogólnopolskich protestach – obsada i zespół tworzący spektakl „Kobieta i życie” zapraszają na podwórko Ruska 46, gdzie odbędzie się działanie performatywne pod hasłem „Wytańcz swój gniew”. – Wytańcz swój gniew, wykrzycz frustrację, napisz, co cię wścieka, przyjdź i wylej z siebie całą złość – zachęcają do udziału twórcy. Wydarzenie zaplanowane na 16 października składać się będzie z trzech części. Uczestnicy będą mogli dołączyć do performansu tanecznego opartego o choreografię z „Kobiety i życia” autorstwa Marty Wołowiec, wziąć udział w grupowym czytaniu dramatu Maliny Prześlugi albo chwycić w dłoń karton i marker, by stworzyć transparent, który stanie się częścią oprawy scenograficznej przedstawienia.

Choreografia performansu – wideo instruktażowe: LINK

Wieczór performatywny poprzedzający premierę spektaklu „Kobieta i życie” wystartuje 16 października (sobota) o godzinie 19:30 na podwórku Ruska 46. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Dostępne są już bilety na premierę i pozostałe listopadowe pokazy spektaklu – można je zakupić online bądź stacjonarnie: w Barbarze (ul. Świdnicka 8B), Imparcie (ul. Mazowiecka 17). Zapraszamy na oficjalną stronę spektaklu na Facebooku.

Źródło:

Materiał nadesłany