EN

14.08.2021, 09:02 Wersja do druku

Wrocław. Koniec festiwali reżyserii i aktorstwa. Główna nagroda dla reżysera filmu o Komendzie, Platynowy Szczeniak dla Chyry

Inne aktualności

We Wrocławiu zakończył się 14. Festiwal Reżyserii Filmowej i 10. Festiwal Aktorstwa Filmowego. Główna nagroda - Złoty Dzik za najlepszą reżyserię - trafiła w ręce Jana Holoubka za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Platynowego Szczeniaka przyznano Andrzejowi Chyrze.Sześć festiwalowych dni, spotkania z aktorami i reżyserami, ponad 2 tys. rozdanych bezpłatnych  wejściówek. Zakończyły się festiwale Reżyserii Filmowej i Aktorstwa Filmowego, które podobnie jak w ubiegłym roku połączono z powodu pandemii.  
Złoty Dzik dla Jana Holoubka

Na gali przyznano nagrody dla najlepszego reżysera i dla aktorów za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe. Jury w składzie: Janusz Majewski, Feliks Falk i Sylwester Chęciński zdecydowało, że główna nagroda – Złoty Dzik za najlepszą reżyserię – trafi w ręce Jana Holoubka za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, zwłaszcza tu, we Wrocławiu, w mieście, gdzie w dużej mierze powstawał ten film. Dziękuję rodzinie Tomka, że wpuściła nas do swojego życia i pozwoliła opowiedzieć tę historię – mówił Jan Holoubek, odbierając Złotego Dzika. – Teraz znów jesteśmy we Wrocławiu, kręcąc serial o wielkiej powodzi w 1997 r. Dla tego miasta to szczególna opowieść, podobnie jak dla całej Polski. Wiem, że będziemy przysparzać trudności, ale mam nadzieję, że na końcu mieszkańcy docenią nasz trud – dodał reżyser.

Gala zakończenia połączonych festiwali Aktorstwa Filmowego i Reżyserii Filmowej odbyła się w Centrum Kongresowym Hali Stulecia.

– Celowo wybrałem to miejsce, bo oprócz innych zalet widownia posiada 1 tys. miejsc, z których będziemy mogli wykorzystać 750, a to w czasach pandemii jest bardzo ważne. W obu galach – rozpoczęcia i dziś na koniec festiwali – mamy komplet publiczności. Dziękuję, że jesteście z nami – mówił Stanisław Dzierniejko, dyrektor 14. Festiwalu Reżyserii Filmowej i 10. Festiwalu Aktorstwa Filmowego.  
Złote Szczeniaki 2021 przyznane

Aktorskie jury w składzie Zbigniew Waleryś, Anna Seniuk i Robert Gonera przyznało Złote Szczeniaki:

    Zofii Stafiej za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Jak najdalej stąd",
    Kindze Preis za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Jak najdalej stąd",
    Piotrowi Trojanowi za pierwszoplanową rolę męską w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy",
    Tomaszowi Włosokowi za drugoplanową rolę męską w filmie "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa".

– To jest bardzo poruszające, że ludzie z mojego środowiska, z mojej branży, tak we mnie wierzą, tak trzymają za mnie kciuki. To jest tak miłe i tak motywujące do dalszej pracy, że prawie się popłakałam. Nogi mi się trzęsły całe – komentowała wyróżnienie Zofia Stafiej.
Festiwal Aktorstwa Filmowego 2021 – nagrody specjalne

Jury Festiwalu Aktorstwa Filmowego przyznało też nagrodę specjalną – Platynowego Szczeniaka Andrzejowi Chyrze za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym.   

– Przecinek w karierze to nie, ale podsumowanie to też nie jest – komentował wyróżnienie Andrzej Chyra. – Mam nadzieję, że coś mnie jeszcze spotka. Bardzo dziękuję jury za tę nagrodę.  

Aktor apelował do swoich kolegów aktorów o większe zaangażowanie w sprawy kraju i obronę konstytucji, za co otrzymał owację na stojąco.

W tym roku przyznano też po raz pierwszy Nagrodę im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego, która trafiła w ręce Anny Dereszowskiej.

– Jestem wzruszona, odbierając Nagrodę im. Piotra Machalicy. Graliśmy małżeństwo w Teatrze 6. Piętro w Warszawie, mieliśmy zagrać wspólnie w serialu, gdy przyszła ta tragiczna wiadomość. Wierzę, że Piotr uśmiecha się do mnie z góry – mówiła wyraźnie wzruszona Anna Dereszowska.

Wszystkie filmy, w których występowali nominowani aktorzy, można było obejrzeć w trakcie trwania festiwali w OHKINO Arkady Wrocławskie. Wstęp był wolny. Blisko 30-osobowa grupa młodych ludzi brała również udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez dr Małgorzatę Lipmann z Warszawskiej Szkoły Filmowej.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Koniec festiwali reżyserii i aktorstwa. Główna nagroda dla reżysera filmu o Komendzie, Platynowy Szczeniak dla Chyry

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

UJ , IPki