Inne aktualności
- USA. „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego wśród nowojorskich atrakcji świątecznych 25.12.2024 16:00
- Łódzkie. Wiliorze, Herody i szczodraki; te tradycje bożonarodzeniowe wciąż są żywe 25.12.2024 15:57
- Warszawa. MKiDN: NIMiT wydłuży terminy realizacji projektów w ramach KPO dla kultury 24.12.2024 15:22
- E-teatr życzy pełnych spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia! 24.12.2024 14:25
- Białystok. Igor Gorzkowski reżyseruje „Wieczór Trzech Króli” w Teatrze Dramatycznym 24.12.2024 13:00
- Warszawa. Pożegnano Switłanę Oleszko – słynną ukraińską reżyserkę teatralną 24.12.2024 11:14
- Kraków. 28 grudnia ruszy Pochód Kolędniczy z Teatrem Złoty Róg 24.12.2024 10:40
- Słupsk. Sylwester w Nowym Teatrze w klimacie PRL-u 24.12.2024 10:12
- Sopot. Muzyczne serce Polski z germańskim epizodem. Powstanie muzeum Opery Leśnej 24.12.2024 09:47
- Kielce. „Noworoczna piosenka” zapowiada płytę z utworami Jerzego Wasowskiego 24.12.2024 09:37
- Lublin. Nie żyje aktor Jan Wojciech Krzyszczak 24.12.2024 09:14
- Kraj. Święta z Polskim Radiem – wyjątkowe audycje, muzyka i refleksja 24.12.2024 09:08
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 23.12.2024 17:35
- Internet. Antologia dramatów Jolanty Janiczak 23.12.2024 17:17
We Wrocławiu zakończył się 14. Festiwal Reżyserii Filmowej i 10. Festiwal Aktorstwa Filmowego. Główna nagroda - Złoty Dzik za najlepszą reżyserię - trafiła w ręce Jana Holoubka za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Platynowego Szczeniaka przyznano Andrzejowi Chyrze.
Sześć festiwalowych dni, spotkania z aktorami i reżyserami, ponad 2 tys. rozdanych bezpłatnych wejściówek. Zakończyły się festiwale Reżyserii Filmowej i Aktorstwa Filmowego, które podobnie jak w ubiegłym roku połączono z powodu pandemii.
Złoty Dzik dla Jana Holoubka
Na gali przyznano nagrody dla najlepszego reżysera i dla aktorów za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe. Jury w składzie: Janusz Majewski, Feliks Falk i Sylwester Chęciński zdecydowało, że główna nagroda – Złoty Dzik za najlepszą reżyserię – trafi w ręce Jana Holoubka za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
– To dla mnie ogromne wyróżnienie, zwłaszcza tu, we Wrocławiu, w mieście, gdzie w dużej mierze powstawał ten film. Dziękuję rodzinie Tomka, że wpuściła nas do swojego życia i pozwoliła opowiedzieć tę historię – mówił Jan Holoubek, odbierając Złotego Dzika. – Teraz znów jesteśmy we Wrocławiu, kręcąc serial o wielkiej powodzi w 1997 r. Dla tego miasta to szczególna opowieść, podobnie jak dla całej Polski. Wiem, że będziemy przysparzać trudności, ale mam nadzieję, że na końcu mieszkańcy docenią nasz trud – dodał reżyser.
Gala zakończenia połączonych festiwali Aktorstwa Filmowego i Reżyserii Filmowej odbyła się w Centrum Kongresowym Hali Stulecia.
– Celowo wybrałem to miejsce, bo oprócz innych zalet widownia posiada 1 tys. miejsc, z których będziemy mogli wykorzystać 750, a to w czasach pandemii jest bardzo ważne. W obu galach – rozpoczęcia i dziś na koniec festiwali – mamy komplet publiczności. Dziękuję, że jesteście z nami – mówił Stanisław Dzierniejko, dyrektor 14. Festiwalu Reżyserii Filmowej i 10. Festiwalu Aktorstwa Filmowego.
Złote Szczeniaki 2021 przyznane
Aktorskie jury w składzie Zbigniew Waleryś, Anna Seniuk i Robert Gonera przyznało Złote Szczeniaki:
Zofii Stafiej za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Jak najdalej stąd",
Kindze Preis za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Jak najdalej stąd",
Piotrowi Trojanowi za pierwszoplanową rolę męską w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy",
Tomaszowi Włosokowi za drugoplanową rolę męską w filmie "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa".
– To jest bardzo poruszające, że ludzie z mojego środowiska, z mojej branży, tak we mnie wierzą, tak trzymają za mnie kciuki. To jest tak miłe i tak motywujące do dalszej pracy, że prawie się popłakałam. Nogi mi się trzęsły całe – komentowała wyróżnienie Zofia Stafiej.
Festiwal Aktorstwa Filmowego 2021 – nagrody specjalne
Jury Festiwalu Aktorstwa Filmowego przyznało też nagrodę specjalną – Platynowego Szczeniaka Andrzejowi Chyrze za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym.
– Przecinek w karierze to nie, ale podsumowanie to też nie jest – komentował wyróżnienie Andrzej Chyra. – Mam nadzieję, że coś mnie jeszcze spotka. Bardzo dziękuję jury za tę nagrodę.
Aktor apelował do swoich kolegów aktorów o większe zaangażowanie w sprawy kraju i obronę konstytucji, za co otrzymał owację na stojąco.
W tym roku przyznano też po raz pierwszy Nagrodę im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego, która trafiła w ręce Anny Dereszowskiej.
– Jestem wzruszona, odbierając Nagrodę im. Piotra Machalicy. Graliśmy małżeństwo w Teatrze 6. Piętro w Warszawie, mieliśmy zagrać wspólnie w serialu, gdy przyszła ta tragiczna wiadomość. Wierzę, że Piotr uśmiecha się do mnie z góry – mówiła wyraźnie wzruszona Anna Dereszowska.
Wszystkie filmy, w których występowali nominowani aktorzy, można było obejrzeć w trakcie trwania festiwali w OHKINO Arkady Wrocławskie. Wstęp był wolny. Blisko 30-osobowa grupa młodych ludzi brała również udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez dr Małgorzatę Lipmann z Warszawskiej Szkoły Filmowej.