EN

9.11.2021, 17:57 Wersja do druku

Wrocław. "Kobieta i życie" - premiera w Centrum Sztuk Performatywnych "Piekarnia"

Premiera spektaklu „Kobieta i życie” odbędzie się już 20 listopada we wrocławskim Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Twórcy zapraszają wszystkich chętnych do aktywnego włączenia się w to poruszające widowisko i dołączenia do aktorek i aktorów podczas finałowej sceny, oddającej energię i nastrój zeszłorocznych protestów kobiet.

Inne aktualności

Dramat Maliny Prześlugi „Kobieta i życie” zainspirowany został masowymi protestami, które przeszły ulicami naszego kraju jesienią 2020 roku. To sztuka o pragnieniu wolności: od oczekiwań i powinności, od ról społecznych i kulturowych, ale też o solidarności i poczuciu siły ze wspólnego buntu. – „Kobieta i życie” opowiada o kolejnych etapach życia bohaterki uwięzionej w pętli ról płciowych i społecznych narzuconych przez rodzinę i wychowanie, mężczyzn i związki, przyjaciółki i otoczenie z pracy, popkulturę i media – nakreśla fabułę spektaklu jego reżyser, Piotr Łukaszczyk. – Pętle te tworzą schemat wielu kobiet i dopóki ten schemat nie zostanie przerwany, w przyszłości będą rodzić się kolejne kobiety, które spotka podobny los. Istotny temat tekstu Maliny Prześlugi zainicjował bezprecedensową, wielostronną współpracę wrocławskich jednostek kultury, które zaangażowały się w jego sceniczną realizację. Inscenizacja powstaje wspólnymi siłami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filii we Wrocławiu, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Strefy Kultury Wrocław, Teatru Muzycznego Capitol oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Proces od początku otwarty jest na widza, proponując mu nie tylko spojrzenie za kulisy powstania przedstawienia, ale i aktywne uczestnictwo. Pierwszym tego typu wydarzeniem było zorganizowane 13 września czytanie performatywne połączone z dyskusją na temat języka, jakiego używamy, by wyrazić sprzeciw. 16 października w neonowym Podwórku Ruska 46 odbył się performans „Wytańcz swój gniew” – poza wspólnym tańcem opartym o choreografię Marty Wołowiec z „Kobiety i życia”, uczestnicy mogli się włączyć w czytanie tekstu Maliny Prześlugi i stworzyć transparenty, które staną się częścią scenografii spektaklu.

Na ostatnim etapie przygotowań do premiery twórcy zapraszają publiczność do współtworzenia spektaklu – chętni mają szansę dołączyć do aktorów na scenie i wziąć udział w finale spektaklu, który oddawać ma ogromną energię i atmosferę wspólnoty znane z zeszłorocznych protestów kobiet. – Możesz przyjść z transparentem, możesz przyjść z pieśnią na ustach, ale przede wszystkim wystarczy, że przyjdziesz – zachęca reżyser. – Wykrzyczmy gniew, wytańczmy go, zbudujmy razem koniec historii, który może być początkiem czegoś nowego…

By zgłosić chęć aktywnego udziału w spektaklu „Kobieta i życie” wystarczy do 13 listopada na adres e-mail wioletta.kanczewska@strefakultury.pl przesłać wiadomość z imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu, a także informacją o dostępności czasowej i deklaracją akceptacji regulaminu. Szczegóły dotyczące open calla dostępne są na stronie spektaklu na Facebooku.

Prapremierowe wykonanie „Kobiety i życia” odbędzie się 20 listopada o godzinie 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Kolejne pokazy zaplanowane są na dni 21-24 listopada. Bilety na wszystkie spektakle dostępne są online za pośrednictwem strony Strefy Kultury Wrocław oraz w kasie w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Więcej informacji o projekcie pod adresem: facebook.com/KobietaiZyciespektakl.

Źródło:

Materiał nadesłany