EN

21.05.2024, 13:41 Wersja do druku

Wrocław. „Empuzjon” Roberta Talarczyka w Instytucie Grotowskiego w czerwcu

Instytut Grotowskiego zaprasza na sceniczną adaptację powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon”, której akcja dzieje się w legendarnym dolnośląskim uzdrowisku Görbersdorf, czyli w dzisiejszym Sokołowsku. Pokazy w dniach 7 – 9 czerwca.

fot. Przemysław Jendroska / mat. teatru

Spektakl w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka to przejmujący traktat o poszukiwaniu własnej tożsamości w świecie niedorzecznych uprzedzeń, bezmyślnie powielanych poglądów, drzemiących lęków. Rozważania dotyczące pojęć „kobiecości” i „męskości” odbywają się w cieniu niepokojącej kryminalnej intrygi rozgrywającej się w niewielkiej „klimatycznej” osadzie w przededniu wybuchu I wojny światowej.

„Empuzjon” zostanie wystawiony w dniach 7-9 czerwca w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego. Zabierze widzów w niezwykłą podróż do tajemniczego świata dolnośląskiego uzdrowiska. Spektakl odsłoni ludzkie lęki i uprzedzenia, ukazując je w pełnej krasie. To szansa na wniknięcie w głębokie zakamarki psychiki człowieka oraz okazja do zanurzenia się w głębokie emocje i refleksję nad istotą ludzkiego bytu.

„Empuzjon” jest kolejną po „Byku” koprodukcją Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Teatru STUDIO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

„Empuzjon” został wymieniony siedem razy wśród krytyków i krytyczki w corocznej ankiecie Miesięcznik Teatr: „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2022/2023”, w kategoriach „Najlepsza scenografia” wg Kamila Bujnego, Tomasza Domagały, Katarzyny Flader-Rzeszowskiej, Wiesława Kowalskiego i Anety Kyzioł i „Najlepsza rola męska” dla Michała Piotrowskiego wg Kamila Bujnego i Anety Kyzioł.

PodczasZłotych Masek 2023 otrzymał 3 nagrody w kategoriach: „Spektakl roku”, „Aktorstwo za rolę drugoplanową” – Mateusz Znanecki za rolę Empuzy, „Scenografia” – Katarzyna Borkowska.

Katarzyna Borkowska zdobyła Złotą Kieszeń– Nagroda Grand Prix tegorocznej edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.

Niedzielny pokaz (9.06.2024) będzie dostępny z audiodeskrypcją!

„Empuzjon”
Adaptacja i reżyseria:
Robert Talarczyk; muzyka: Wojciech Kilar (w opracowaniu Adama Wesołowskiego); scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska; choreografia: Kaya Kołodziejczyk; dramaturgia: Miłosz Markiewicz; konsultacje literackie: Ryszard Koziołek; asystenci reżysera: Michał Piotrowski, Mateusz Worek; kierownictwo produkcji: Małgorzata Długowska-Błach; współpraca produkcyjna: Justyna Pankiewicz; kierownik techniczny produkcji: Maciej Rokita; asystentka produkcji: Dorota Damec; koproducenci: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, STUDIO teatrgaleria

Obsada:
Empuza – Mateusz Znaniecki,
Mieczysław Wojnicz – Michał Piotrowski,
Wilhelm Opitz – Marcin Gaweł/Grzegorz Przybył,
Thilo von Hahn – Mateusz Smoliński,
Walter Frommer – Dariusz Maj,
August August – Krzysztof Strużycki,
Longin Lukas – Marcin Szaforz,
doktor Semperweiß – Wiesław Sławik,
ojciec Wojnicza – Artur Święs,
Rajmund, Hans Castorp – Jakub Fret

„Empuzjon”
pt. 7.06.2024, 19.00, sob. 8.06.2024, 19.00, niedz. 9.06.2024, 17.00 (pokaz z audiodeskrypcją)

Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 100 minut

Bilety: 50/70 PLN
Bilet z audiodeskrypcją: 30 PLN

Więcej informacji: grotowski-institute.pl/wydarzenia/empuzjon/

Źródło:

Materiał nadesłany