Setki turystów z całego świata codziennie przychodzą przed monumentalny grobowiec Dantego w Rawennie. Niektórzy zatrzymują się tam, by przeczytać w milczeniu lub półgłosem pieśń z „Boskiej komedii”. Na trasie tych literackich spacerów jest również muzeum Dantego, a także niedawno otwarte – George'a Byrona.
Muzeum i grobowiec Dantego znajdują się na terenie, który jest - jak głosi napis na umieszczonej tam tablicy - "strefą ciszy".
Muzeum zmarłego w Rawennie ojca języka i literatury włoskiej powstało w 1921 roku podczas obchodów 600.rocznicy jego śmierci. W ostatnich latach zostało wzbogacone i poszerzone, co sprawiło, że stało się jeszcze większą atrakcją.
Oprócz pamiątek i prezentacji historii życia Dantego oraz jego czasów, jest tam też sugestywna instalacja multimedialna, dzięki której zwiedzający wchodzą w świat wyobraźni Dantego i odbywają symboliczną podróż przez Piekło, Czyściec i Raj z "Boskiej komedii" oglądając niezwykłe obrazy i słuchając jednocześnie pieśni ze wszystkich części poematu.
Zapowiedzią wrażeń w nowoczesnej części muzeum są oświetlone ogromne głowy poety, stworzone na podstawie ikonografii jego wizerunku. Również w interaktywny sposób zaprezentowano popularność jego najsłynniejszego dzieła w kolejnych wiekach aż do czasów obecnych.
Najnowszym osiągnięciom techniki towarzyszy też przywołanie niezwykle burzliwej historii sprzed wieków. Jej symbolem jest wystawiona w jednej z sal skrzynia, w której przechowywano szczątki Dantego od 1677 do 1865 roku, gdy zostały odnalezione. Przez wieki Florencja, gdzie urodził się Sommo Poeta (najwyższy poeta) domagała się ich zwrotu. Stały się ono przedmiotem długiego sporu między obu miastami. Rawenna nie chciała ich oddać, a jej władze twierdzili, że Florencja nie zasługuje na nie, bo pogardzano tam autorem "Boskiej komedii" za jego życia.
Franciszkanie w obawie, że dojdzie do kradzieży szczątków wyjęli je z grobowca i ukryli. W drugiej połowie XIX wieku zostały przypadkowo odnalezione i złożone w mauzoleum.
Od końca zeszłego roku w Palazzo Guiccioli w Rawennie otwarte jest muzeum angielskiego poety epoki romantyzmu George'a Byrona, który mieszkał w tym mieście między 1819 a 1821 rokiem. Ekspozycja to opowieść o jego życiu, twórczości, sztuce i ideałach wolności, które były mu bliskie, a także o jego miłości do szlachcianki Teresy Guiccioli.
Przypomina się, że w mieście, w którym ojciec włoskiej poezji dokończył "Boską komedię", Byron napisał w 1819 roku poemat "Proroctwo Dantego".
W kolejnych, nowocześnie urządzonych salach wystawowych poeta został przedstawiony jako amant i rewolucjonista, libertyn i patriota.
Jedną z sal dedykowano zjawisku nazwanemu "Byromanią", czyli nadzwyczajnej popularności poety i mitom, które o nim powstały.
Interaktywna ekspozycja zabiera miłośników poety do Rawenny sprzed dwóch wieków.
Z Rawenny Sylwia Wysocka