EN

9.08.2021, 18:46 Wersja do druku

Wilno. Premiera "Solaris 4" w reżyserii Grzegorza Jarzyny w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym

Dyrektor artystyczny TR Warszawa wyreżyserował spektakl "SOLARIS 4" na motywach powieści Stanisława Lema we współpracy z Litewskim Narodowym Teatrem Dramatycznym w Wilnie. Premiera już 9 września - poinformowano w poniedziałek na Fb TR Warszawa.

mat. teatru

Inne aktualności

"Napisana w 1961 r. powieść +Solaris+ należy do najbardziej znanych dzieł pisarza. Oparty na scenariuszu Tomasza Śpiewaka spektakl porusza takie tematy jak m.in. konflikt ludzkich uczuć z racjonalnym umysłem, relacje międzyludzkie czy ograniczenia ludzkiego umysłu" - napisano na stronie TR Warszawa.

Jak zaznaczono, "jednym z wątków spajających całe dzieło jest odkrycie odmiennej inteligencji; próba zrozumienia i dostosowania się do niej".

"W Narodowym Teatrze Dramatycznym powstaje stacja badawcza +SOLARIS 4+, w której badacze i badaczki spotykają awatary przeszłości i swojej podświadomości" - napisano. "Przenosząc się w niedaleką przyszłość, sztuka eksploruje również aspekty obecnego, dotkniętego pandemią świata" - dodano w zapowiedzi spektaklu.

"+SOLARIS 4+ jest istotne, bo to, co zostało opisane w przeszłości, dzieje się teraz. To znaczy, że jeśli chcemy pójść do przodu i zobaczyć post-pandemiczną teraźniejszość, musimy wrócić do naszej podświadomości i rozwiązać sprawy z przeszłości, zanim pójdziemy dalej" - powiedział reżyser Grzegorz Jarzyna, cytowany w informacji.

"Mówiąc to, mam na myśli nie tylko kontekst osobisty, ale także kontekst rozwoju ludzkości, w szerszym, całościowym rozumieniu" - dodał.

Autorem scenariusza na motywach powieści "Solaris" Stanisława Lema jest Tomasz Śpiewak.

Jak wyjaśniono, "spektakl przygotowali m.in. współautorki i współautorzy +2020: BURZY+ w reżyserii Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa: Fabien Lédé (autor scenografii), Anna Axer Fijałkowska (autorka kostiumów i charakteryzacji), Aleksandr Prowaliński (reżyser światła), Piotr Kurek (autor muzyki), Marek Kozakiewicz (twórca wideo), Oliwia Szanajca-Kossakowska (autorka wizualizacji 2D), a także Mantas Stabaczinskas, który jest autorem choreografii +SOLARIS 4+".

Spektakl współtworzą litewskie aktorki i aktorzy: Kestutis Cicenas, Dainius Gavenonis, Gytis Ivanauskas, Oneida Kunsunga, Martynas Nedzinskas, Arunas Sakalauskas, Rasa Samuolyte i Nele Saviczenko.

Premiera spektaklu "SOLARIS 4" na Nowej Scenie Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie - 9 września. Kolejne przedstawienia - 10-11 oraz 30 września br.

Źródło:

PAP