EN
22.04.2022, 08:27 Wersja do druku

Wielka Brytania. Instytut Kultury Polskiej zorganizował koncert na rzecz dzieci z Ukrainy

Inne aktualności

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, który zorganizowany został przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, odbył się w czwartek wieczorem w Wigmore Hall, jednej z najważniejszych sal koncertowych w brytyjskiej stolicy.

Cały dochód z koncertu który zatytułowany został "Solace", czyli ukojenie, zostanie przekazany na wsparcie dla Ukrainy poprzez fundację SOS Wioski Dziecięce. Jak wskazuje ona, rosyjska napaść na Ukrainę dotyka dziesiątki tysięcy ukraińskich dzieci - ponad 162 tys. jest objętych opieką instytucjonalną lub zastępczą, a ponad 16 tys. potrzebuje natychmiastowego wsparcia w zakresie zapewnienia schronienia, ewakuacji, wyżywienia oraz pomocy medycznej i psychologicznej.

W programie znalazły się utworów uznanych kompozytorów - w większości polskich bądź ukraińskich - którzy sami byli migrantami, uchodźcami lub jasno sprzeciwiali się wojnie i przemocy: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika, Roxanna Panufnik, Płatona Maiborody i Myrosława Skoryka. Wykonawcami były gwiazdy muzyki klasycznej, m.in. jeden z najwybitniejszych oboistów świata, Nicholas Daniel, półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Łukasz Krupiński, jedna z najbardziej wszechstronnych skrzypaczek na świecie, Leticia Munoz Moreno czy wielokrotnie nagradzany wiolonczelista, Kacper Nowak.

"Gdy widzimy tragiczne wydarzenia, które mają miejsce na Ukrainie, czasami brakuje nam słów. Dlatego właśnie rola świata muzyki jest tak istotna, bo gdzie słowa nie wystarczają, mówi muzyka" - podkreślił otwierając koncert ambasador RP w Londynie Piotr Wilczek. Zwrócił uwagę, że w Polsce schronienie znalazło 2,8 miliona ukraińskich uchodźców, z czego zdecydowana większość to kobiety i dzieci.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne