EN

13.08.2024, 08:52 Wersja do druku

Wenezuela. Sławny dyrygent oskarżony o sprzyjanie reżimowi

Inne aktualności

Gustavo Dudamel, jeden z najsłynniejszych dyrygentów na świecie i nowy szef Nowojorskich Filharmoników, musi zmierzyć się z oskarżeniami o popieranie dyktatory Maduro i milczeniu po sfałszowanych wyborach i protestach w Wenezueli.

 Gustavo Dudamel to najbardziej znany dziś w świecie artysta z Wenezueli i najwybitniejszy wychowanek El Sistema, systemu edukacyjnego stworzonego w tym kraju pół wieku temu , a traktowanego jako wzór muzycznego kształcenia i podziwianego przez cały świat.

Gustavo Dudamel – cudowne dziecko El Sistema

El Sistema nie jest tradycyjnym szkolnictwem, skierowano ją do dzieci z najbiedniejszych środowisk, by uchronić je przed narkotykami, alkoholem, kradzieżami czy rozbojami. Zapełnia im czas wolny, zajęcia – oczywiście bezpłatne – odbywają się sześć dni w tygodniu, tuż po lekcjach w normalnej szkole i trwają niemal do wieczora.

Początki były skromne, pierwsze lekcje prowadzono w garażu w latach 70., w mieście Maracay. El Sistema szybko się jednak rozrastała, by w szczytowym okresie przemienić się w 184 centra we wszystkich stanach Wenezueli, skupiające prawie 300 tysięcy uczniów i 15 tysięcy nauczycieli.

Gustavo Dudamel, choć nie pochodził z nizin społecznych, też był uczniem El Sistema. W wieku 12 lat dyrygował już uczniowskim zespołem, a sześć lat później stanął na czele Simon Bolivar Youth Orchestra utworzonej z najlepszych wychowanków El Sistema. Gdy orkiestra zaczęła grać zagranicą, niemal wszędzie jej muzycy wzbudzali entuzjazm swoją żywiołowością, ale i precyzją.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Sławny dyrygent oskarżony o sprzyjanie reżimowi w Wenezueli

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła

Autor:

Jacek Marczyński

Data publikacji oryginału:

10.08.2024