EN
16.10.2021, 11:45 Wersja do druku

Warszawa/Kraków. Apel w sprawie zapowiedzi likwidacji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog"

Teatr nie może istnieć bez dialogu. Wrocław – miasto spotkań - nie może stracić Festiwalu "Dialog" - apelują TR Warszawa i Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

3SIOSTRY w reż. Luka Percevala, spektakl TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru na tegorocznym Festiwalu Dialog - Wrocław, fot. Magda Hueckel

Na przestrzeni 20. lat Międzynarodowy Festiwal "Dialog" we Wrocławiu stał się jednym z najważniejszych miejsc spotkania i wymiany teatralnej w Polsce i na świecie. Powołany w 2001 roku przez Krystynę Meissner festiwal jest nie tylko przeglądem wybitnych spektakli, ale także przestrzenią dyskusji na temat najważniejszych wyzwań współczesności.

Zapowiedź władz Wrocławia o zakończeniu organizacji festiwalu podważa wieloletnią pracę zespołu kuratorsko-producenckiego, który zbudował silną, międzynarodową markę oraz trwałą więź z publicznością. Nie zgadzamy się z zarzutem wyczerpania się formuły festiwalowej. Festiwal "Dialog" nieustannie zmienia się i adaptuje do nowej rzeczywistości, czego potwierdzeniem jest ogromne zainteresowanie publiczności wrocławskiej i ogólnopolskiej, szukającej w festiwalowych prezentacjach odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie stawia współczesny człowiek.

Dzisiaj, kiedy świat stoi przed wyzwaniem odbudowy życia po pandemii, potrzeba silnych, stabilnych instytucji kultury, takich jak Festiwal "Dialog", które tworzą wspólną przestrzeń wartości, przyczyniając się do odbudowy zerwanych więzi społecznych i zachwianego poczucia bezpieczeństwa.

Apelujemy do władz Wrocławia, do wszystkich instytucji samorządowych i państwowych, odpowiadających za organizację i wspieranie kultury o zachowanie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog".

Teatr nie może istnieć bez dialogu.
Wrocław – miasto spotkań - nie może stracić Festiwalu "Dialog".

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne