EN

12.07.2021, 13:13 Wersja do druku

Warszawa. Za miesiąc pierwsze wydarzenia w ramach 20. Festiwalu C/U

6 sierpnia rozpocznie się 20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł i potrwa do 17 października.

fot. mat. organizatora

20. C/U nabiera kształtów i kolorów!

Mamy już identyfikację wizualną 20. C/U. Widzicie, jak pulsuje? To znak, że rozpiera nas energia, nogi i serca rwą się do tańca i spotkań na żywo. A, że w tym roku świętujemy jubileuszową edycję, zawołajcie z nami „Niech żyję!”. To nasze hasło na ten rok. Kontynuując, zeszłoroczne oddychanie, kochani, jeszcze raz!!! oddech i z głębi serca potwierdzamy: NIECH ŻYJĘ.

O czym będzie ta edycja?

Mówi Edyta Kozak, pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Festiwalu: Ta szczególna edycja związana z jubileuszem zakłada „zanurkowanie” w historię festiwalu, prezentowane przez minione lata tematy, idee, hasła, a także źródło jego powstania. Głównie polskim artystom oddamy w tym roku scenę, aby z archiwum ich pamięci utkać fragment historii tańca w Polsce. […] Chcemy przyjrzeć się, jak festiwal wpłynął na rozwój tańca i środowiska w Polsce i rozpocząć nową dekadę, otworzyć się na nowe znaczenia. Z jednej strony to skierowanie się w stronę archiwum pamięci, z drugiej eksploracja różnych form z zaimkiem „re” - redefinicja, remixy istniejących pojęć, teorii i haseł, reinterpretacje dawnych spektakli, recycling przeszłości, wszystko po to, aby zrozumieć relacje jakie powstają z uważności na wpływ historii...

Kiedy i gdzie?

Festiwal potrwa od 6.08 do 17.10.2021. Wzorem ubiegłego roku program zaczniemy od prezentacji na naszej wirtualnej e-Scenie C/U, czyli na FB i YT, a w październiku opanujemy trzy warszawskie sceny w STUDIO teatrgalerię oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Komunę Warszawa.

Co na e-Scenie?

Na wirtualnej scenie kontynuujemy cykl „Prosto z wnętrza” oraz “Do posłuchania”.

W pierwszy weekend sierpnia zaprezentujemy sylwetki artystów, którzy przygotowują premiery na 20. C/U. Bohater(k)ami będą Edyta Kozak, Jacek Przybyłowicz i Magda Jędra. Nasz cel to zajrzeć w głąb ich duszy i przyjrzeć się procesowi powstawania spektaklu. To także dobra okazja, by zapytać, co ich pobudza, a co uwiera oraz jak się odnajdują w postmandemicznej rzeczywistości. Prowadzenie: Anna Sańczuk. Wypatrujcie premier rozmów od 6.08 - codziennie jeden artysta.

Od 14.08 w każdą sobotę zapraszamy do słuchania esejów „re: Ciało/Umysł” pod redakcją Julii Hoczyk. To osobiste refleksje teoretyków i praktyków tańca na temat dziedzictwa Festiwalu. Usłyszymy Alicję Müller, Katarzynę Słobodę, Magdę Przybysz, Annę Królicę, Julię Hoczyk i Witolda Mrozka.

Co dalej?

Od 1 października spotykamy się na żywo w warszawskich teatrach. Będą premiery, będzie świętowanie, będą wspominki, bo to przecież urodzinowa edycja. Więcej o programie w następnym newsletterze.

Co jeszcze?

Poznawajcie nas. Wchodźcie na naszego FB, IG i na YT, gdzie na bieżąco dzielimy się kulisami procesu powstawania tegorocznego festiwalu. Wystartowaliśmy z cyklem „Tak było”, w którym prezentujemy wybór scen, wspomnień i impresji z minionych edycji. Niekoniecznie na poważnie, ale na pewno ciekawie. Zobaczcie, co było, gdzie było, kto był i z kim. A może wypatrzycie też siebie sprzed lat?

e-Scena C/U sierpień-wrzesień

Prosto z wnętrza PORTRET:

6.08 Edyta Kozak

7.08 Jacek Przybyłowicz

8.08 Magda Jędra

Re:Ciało/Umysł, eseje do posłuchania:

14.08 Witold Mrozek, Czas Ciało/Umysł. Festiwal ciągłej zmiany

21.08 Katarzyna Słoboda, Trwanie i uskoki

28.08 Magdalena Przybysz, To tylko performans

4.09 Anna Królica, Historia ukryta w ciele

11.09 Julia Hoczyk, Moje Ciało/Umysł – ze wspomnień krytyczki towarzyszącej

18.09 Alicja Müller, Poza tabu. Realność tańczącego ciała

***

20. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

6.08-17.10.2021, Warszawa + online

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patroni medialni: Radio Tok FM, TVP Kultura, Didaskalia, Miesięcznik Teatr, Magazyn Szum, NotesNa6Tygodni, Magazyn Taniec, E-teatr, Teatrologia.info, Teatralny.pl, Stronataca.pl

www.facebook.com/cialoumysl | www.instagram.com/cialo.umysl | www.youtube.com/user/CialoUmysl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne