EN

22.01.2025, 08:33 Wersja do druku

Warszawa. Wystawa obrazów Kariny Szutko „ROcK SMOKA” oraz spektakl „LUXA”

W dniach 8-25 lutego w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w Warszawie będzie można zobaczyć wystawę prac młodej artystki, Kariny Szutko, zajmującej się malarstwem, projektowaniem graficznym, poezją, sztukami performatywnymi oraz tańcem współczesnym.

fot. mat. organizatora

Wystawa pt. „ROcK SMOKA” nawiązuje z jednej strony do rockowych zespołów, takich jak Queen, Guns’n Roses, Imagine Dragons – dziedzictwa muzycznego kultury zachodniej, a z drugiej strony do kończącego się roku smoka - jedynej postaci fantazyjnej wśród dwunastu chińskich znaków zodiaku. W ramach finisażu wystawy, 22 lutego zostanie także zaprezentowany spektakl pt. „LUXA”, w którym Karina Szutko bierze udział razem z Agatą Życzkowską. Spektakl ten został wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024 r. jako jedna z najciekawszych polskich prac choreograficznych.

WYSTAWA ROcK SMOKA / Welcome to the jungle!

ROcK SMOKA to cykl dzieł poświęconych jednej z najbardziej tajemniczych i potężnych istot. Jednak wszechobecne w mitologiach, legendach i popkulturze smoki, z każdym dniem są coraz drastyczniej pozbawiane swojego naturalnego środowiska. Próbują odnaleźć się w XXI wieku. Przytłoczone pędem miasta, poszukują nowego rytmu. Melodii, która wskaże im drogę. I want to break free!

Współczesny smok żyje w epoce odczarowanej – świecie, gdzie magia (a kind of magic), mistyka i harmonia z naturą ustępują miejsca racjonalności, technologii i konsumpcjonizmowi. Jednak istotą życia jest powrót do autentyczności – zrozumienie siebie, swoich pragnień i rytmu, który nadaje sens egzystencji. Smoki, podobnie jak ludzie, odczuwają alienację. Przytłoczone przez nadmiar bodźców współczesności, tracą kontakt z tym, co intuicyjne i prawdziwe. Czy technologia zniszczy to, co pierwotne, czy może stworzy przestrzeń do nowego tańca, nowej harmonii?

ROcK SMOKA to zderzenie epoki technologicznego zgiełku i przebudzenia naszego wewnętrznego „ja” – dzikiego, wolnego i nieskrępowanego, smells like teen spirit. To szansa na odkrycie swojego smoka, bo każdy z nas ma go w sobie. Słyszymy krzyk buntu, ryk smoka. W tym brzmieniu nie ma miejsca na fałsz. Czy uda nam się znów nadawać na tych samych falach? Usłyszeć siebie nawzajem? Zatańczyć do jednej melodii? Wykrzyczeć kim jesteśmy naprawdę? Zdjąć słuchawki na ułamek sekundy i zbliżyć do strefy, od której zawsze uciekamy? Czy to już koniec ROcKA SMOKA czy dopiero początek?

Wsłuchajmy się w oddech smoka, w oddech życia. Czy nie chodzi o to, by stanąć twarzą w twarz z nieznanym, pytając świat: „Is this the real life? Is this just fantasy?”

LUXA / Agata Życzkowska / Karina Szutko - HOTELOKO Company

LUXA to spektakl eksplorujący luksusowe przedmioty dedykowane dziewczynom i kobietom, a także zadający pytanie, co w odpowiednim kontekście społecznym, ruchowym i filozoficznym może być postrzegane jako luksus. Dla współczesnej kobiety luksus może być czymś niematerialnym, jak wolność wyboru, dostęp do wiedzy czy możliwość bycia sobą w zgodzie ze swoimi potrzebami i wartościami.

Jest to próba dotknięcia tematu luksusu przez pryzmat relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea zmierzenia się z naszą tożsamością poprzez masowe pragnienia i dążenia mężczyzn. W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących kobiece atrybuty, jak torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi lub drogie, ekskluzywne kosmetyki i perfumy.

fot. HaWa

Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni - kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny. Ale także mogą to być ziarna kakao, które kiedyś były cenniejsze niż złoto, a dziś z roku na rok zyskują na wartości. Luksus ma wiele oblicz. Co może jeszcze być luksusem dla dzisiejszej kobiety w Polsce, w Europie?

Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Karina Szutko
Teksty i wykonanie: Agata Życzkowska / Karina Szutko
Reżyseria, dramaturgia, kostiumy, projekcje wideo, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska Spektakl powstał w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy 2023
Spektakl wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024

8-25 lutego 2025
Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

Wernisaż wystawy "ROcK SMOKA"
8 lutego 2025 (sobota)
godz. 19.00
wstęp wolny

Spektakl „LUXA”
22 lutego 2025 (sobota)
godz. 19.00
Wstęp wolny, zapisy na bezpłatne wejściówki [email protected]

Finisaż
22 lutego 2025 (sobota)
godz. 20.00
wstęp wolny

Wystawa czynna
8-25 lutego 2025
w godz. 11.00-18.00

Organizator: Centrum Promocji Kultury Praga-Południe
Partner wystawy: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
fundacjarozwojuteatru.pl

***

Karina Szutko – artystka zajmująca się malarstwem, projektowaniem graficznym, poezją, sztukami performatywnymi oraz tańcem współczesnym, tancerka, choreografka. Pierwsze kroki w zakresie sztuk plastycznych stawiała na zajęciach artystycznych w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe prowadzonych przez Kingę Pawełską oraz Andrzeja Ziomka. Obecnie jest instruktorką społeczną w pracowni sztuk pięknych - rysunku i malarstwa, prowadzonej przez Roberta Jankowskiego. Tematyka jej twórczości malarskiej opiera się na budowaniu absurdalnych, ironicznych kolarzy symbolicznych, którym towarzyszą smoki. W ostatnich latach zrealizowała wystawy: „Mazurskie Smoki”, „Rok Smoka” i „smOKO”.
Uczestniczyła w projektach Erasmus+ „Dance Highways”, „Viral Visions”, In.To.Da.Te. oraz „CODASI”. Edukację taneczną zdobywała biorąc udział w warsztatach, które prowadziły m.in. Weronika Pelczyńska, Maria Stokłosa, Maria Colusi, Silje Solheim Johansen, Jackie Taffanel, Jacqueline Fischer. W latach 2010-2022 była członkinią formacji tańca towarzyskiego MBB z Warszawy: jest mistrzynią Europy w kategorii Carribean Show (Lyon 2017) i mistrzynią świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019). Współtworzy z Agatą Życzkowską HOTELOKO Company (spektakle „Insta Show”, ”Extinction: REplay”, „Solarpunk”, „LUXA”, „(M)OTHERS”, „Twilight).
https://www.instagram.com/karin.shot.art

Agata Życzkowska – reżyserka, choreografka, aktorka, menadżerka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi i podyplomowych studiów Dyplomacja Kulturalna na UJ. Zagrała w ponad 40 spektaklach, „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel. Jest prezeską Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’. Należy do transformacyjnej społeczności TAIGA i FJORDS, stworzonej przez new visions, wspierającej osoby z doświadczeniem jako kobiety, łączące pracę artystyczną i aktywistyczną w bezpiecznej i odważnej przestrzeni. Od 2011 r. prowadzi HOTELOKO Company. Współpracuje z osobami artystycznymi ze świata tańca współczesnego i choreografii eksperymentalnej. Jest autorką koncepcji i dramaturgii, reżyserką i choreografką kilku własnych spektakli m.in. „(M)OTHERS”, „Solaprunk”, „frau blush”, „Darklena”. Była dwukrotną laureatką stypendium w ramach programu Mobilni w Kulturze (2020 i 2021) oraz otrzymała stypendium artystyczne m.st. Warszawy w 2023 roku. Wraz z Magdaleną Przybysz i Mirkiem Woźniakiem zdobyła nagrodę „Coup de Coeur” za spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” podczas Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz Pierwszą Nagrodę za spektakl „Axiom of Choice” na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). W 2021 roku stworzyła U:NEW Dance Wave Festival, który odbywa się w Warszawie. Jej spektakl „LUXA” został wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024.
https://www.instagram.com/agata_zyczkowska/

HOTELOKO Company, założony przez reżyserkę, choreografkę i aktorkę, Agatę Życzkowską w 2011 r., to warszawski zespół osób związanych z teatrem fizycznymi, tańcem współczesnym i choreografią eksperymentalną. Zespół tworzy projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne dotykając takich tematów, jak wspólnota, wolność, tolerancja, empatia, queer, dobrostan psychiczny, demokracja, edukacja, prawa człowieka, tkanka miasta, tożsamość kulturowa. Główną ideą jest szczególne zwrócenie uwagi na tematy związane z ekologią: zieloną transformacją, wodą pitną, energią solarną, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety. Bardzo ważny jest także głos kobiet: dyskusja wokół równouprawnienia płci i wzmacnianie wspólnot wokół ekofeminizmu. Zespół tworzy nową choreografię konceptualną: ruch eksperymentalny na bazie tańca współczesnego przy wykorzystaniu wideoprojekcji i storytellingu. Grupa działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ i współorganizuje U:NEW Dance Wave Festival w Warszawie.
https://www.instagram.com/hoteloko/

Wydarzenia FB:
Wernisaż: https://www.facebook.com/events/1141464054240357
Finisaż: https://www.facebook.com/events/1138500964319750

Źródło:

Materiał nadesłany