EN

12.11.2020, 16:31 Wersja do druku

Warszawa. "Woyzeck" z TR Warszawa na Festiwalu Fast Forward

fot. Marcin Oliva Soto

Spektakl TR Warszawa, "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremki, laureata nagrody Debiut TR 2017, znalazł się w programie 10. Festiwalu Fast Forward, organizowanego online w dniach 13-15 listopada 2020 przez Staatsschauspiel Dresden.

14 listopada (sobota) o g. 20:00 na stronie internetowej Festiwalu Fast Forward zaprezentowana zostanie rejestracja spektaklu "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremki. Po pokazie, również na stronie festiwalu, odbędzie się spotkanie na żywo z Marcinem Cecko, dramaturgiem spektaklu.

FESTIWAL FAST FORWARD
Festiwal Fast Forward prezentuje najciekawsze spektakle teatralne z całej Europy, z naciskiem na poszukiwania nowego języka teatralnego. W ramach odbywającego się online 10. Festiwal Fast Forward odbędą się zarówno pokazy rejestracji spektakl, jak i nowe formy performatywne i projekty audio, przygotowane z myślą o sieci.
W programie festiwalu, obok spektaklu TR Warszawa, "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremki, który powstał w ramach linii nowych talentów i projektu Debiut TR, znalazły się wydarzenia z Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i
Węgier. Udział w całym programie festiwalu jest otwarty i bezpłatny dla publiczności na całym świecie.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się TU.

WOYZECK W REŻ. GRZEGORZA JAREMKI
“Woyzeck” to spektakl inspirowany niedokończonym dramatem Georga Büchnera, w reżyserii laureata nagrody Debiut TR 2017, Grzegorza Jaremki. Fabuła niemieckiego dramatu osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska, ukazanego z niezwykłym współczuciem jako ofiarę okrutnego, bezdusznego społeczeństwa, które depcze każdego, kto nie pasuje do jego norm. Grzegorz Jaremko wraz z Marcinem Cecko i zespołem wydobył z rewolucyjnego tekstu Büchnera w przekładzie Sławy Lisieckiej temat kształtowania się męskiej tożsamości. W spektaklu mężczyźni otaczający głównego bohatera to kumple z podwórka, garażowy band. Dramatyczny konflikt nie polega na zderzeniu klas społecznych, ale na konfrontacji różnych sposobów kształtowania, testowania i wyrażania swojej męskości. W tej opowieści o dojrzewaniu energia macho zderza się z męskością miękką, sensualną i rozmytą. Wstyd i lęk inicjacji głównego bohatera znajdują ujście w świecie wirtualnym, gdzie Woyzeck eksperymentuje ze swoim ciałem i wizerunkiem. Kiedy wirtualne eksperymenty nie przynoszą wyzwolenia, dochodzi do realnej zbrodni. Miejscem prowokacji jest zatęchły garaż, a może chłopięcy pokój z widokiem na brzeg jeziora. Niedokończona sztuka Büchnera staje się więc pretekstem do postawienia pytań o współczesną męską tożsamość.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Jaremko. Dramaturgiem przedstawienia jest Marcin Cecko, autorką scenografii Natalia Giza, kostiumy zaprojektował Rafał Domagała, autorami koncepcji świateł i wideo są Marek Kozakiewicz oraz Adam Lipiński, muzykę skomponował Bartosz Dziadosz. Spektakl współtworzą: Jan Dravnel, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Paweł Smagała oraz Tomasz Tyndyk.

Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Danuty Szaflarskiej, której celem statutowym jest wspieranie teatru artystycznego, w szczególności wspierania działań TR Warszawa na rzecz rozwoju młodych twórców i twórczyń. Członkami i członkiniami Fundacji są sympatycy i wierna publiczność TR Warszawa, którzy z własnej inicjatywy i miłości do teatru stworzyli fundację, wspierającą kulturę teatralną i rozwój programu TR Warszawa.

Premiera spektaklu odbyła się 10 maja 2019 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 28 marca 2020 roku odbył się specjalny pokaz online rejestracji spektaklu (poprzez Facebook Live TR Warszawa i Vimeo) w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru!.

DEBIUT TR/LINIA NOWYCH TALENTÓW
Przedstawienie w reżyserii Grzegorza Jaremki zrealizowane zostało w ramach nagrody Debiut TR, wspierającej rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku, w ramach nurtu programowego Młody TR/LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018) oraz Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne