EN

28.02.2024, 16:05 Wersja do druku

Warszawa. Wojciech Marczewski uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Inne aktualności

Reżyser, współzałożyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy Wojciech Marczewski został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - poinformowało MKiDN. Twórca kończy w środę 80 lat.

Jak przekazano na stronie internetowej resortu kultury, Wojciech Marczewski "odebrał odznaczenie wraz z listem gratulacyjnym w dniu swoich 80. urodzin z rąk wiceministra Andrzeja Wyrobca podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie MKiDN". "Pozostaje pan inspiracją dla młodych reżyserów. Jako pedagog i wykładowca w wyższych szkołach filmowych w kraju i za granicą wykształcił pan liczne rzesze absolwentów szkół filmowych. Pracując w przekonaniu, że przyszłość kina należy do młodego pokolenia pomaga pan - zgodnie ze swoją dewizą - tym wszystkim, którzy chcą robić filmy, a nie tylko karierę" - napisał Sienkiewicz, dziękując jubilatowi za jego osiągnięcia artystyczne i edukacyjne.

Wojciech Marczewski (ur. 28 lutego 1944 r. w Łodzi) jest współtwórcą Zespołu Filmowego TOR, współzałożycielem, wiceprezesem, dyrektorem programowym i wykładowcą Fundacji Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio, a także członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

"Uhonorowany dwukrotnie Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1979 r. za film Zmory, będący ekranizacją powieści Emila Zegadłowicza, a w 1982 za Dreszcze – film odsłaniający kulisy świadomości dziecka epoki komunizmu. W 1990 r. otrzymał Złote Lwy za film Ucieczka z kina Wolność, opowiadający o perypetiach i przemianie wewnętrznej cenzora. Jest także laureatem Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale (1982 r.). W 2002 r. jego film Weiser zdobył trzy statuetki i sześć nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orzeł" - przypomniało MKiDN. Dodało, że Marczewski "w przeszłości pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz prezesa Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych". "W latach 2008-2014 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w latach 2011–2014 – jej przewodniczącym. W 2002 r. razem z Andrzejem Wajdą założył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (obecnie Wajda School). Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii, a także na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2001 r. uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej" - czytamy. Reżyser "był opiekunem artystycznym wielu debiutów filmowych, m.in. Pogrzebu Kartofla J. J. Kolskiego, 300 mil do nieba M. Dejczera, Balangi Ł. Wylężałka, Listu D. Hasanovića, Erratum M. Lechkiego, a także pomysłodawcą programu 30 minut, realizowanego przez Studio Munka SFP". "Za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz osiągnięcia w twórczości artystycznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Kultury" - podano.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka