EN

4.12.2020, 15:41 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera „Odysei kosmicznej 2021” w Teatrze Powszechnym

12 grudnia o godz. 19.00 odbędzie premiera spektaklu „Odyseja kosmiczna 2021” w reż. Alicji Borkowskiej. Spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie i Fundacji Strefa WolnoSłowa powstaje w ramach projektu „Dramaturgie społeczne”. 

proj. studio graficzne Homework

Premiera spektaklu będzie transmitowana online na platformie VOD Teatru Powszechnego. Kolejne pokazy: 18, 19 i 20 grudnia.

Dobrze oderwać się od Ziemi.

Szczególnie, jeśli na Ziemi wrze, a przed nami podróż na Marsa, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Co będzie potrzebne? Sadzonki drzew? Pszczoły? Muzyka? Nowy język? Rytuały? Broń? Lecimy. Zamknięci w małej kapsule, niczego nie musimy. Tylko nauczyć się żyć ze sobą nawzajem. 

Wszystko jest zautomatyzowane, zaprogramowane, sterowane z oddalającej się Ziemi – przez kogoś innego. Patrzymy w gwiazdy, słuchamy kosmicznej ciszy. Dobrze pobyć w stanie nieważkości, nim znowu zderzymy się z grawitacją. 

Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć...

„Odyseja kosmiczna 2021”

spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie i Fundacji Strefa WolnoSłowa

premiera: 12 grudnia, godz. 19.00, transmisja online na platformie VOD Teatru Powszechnego: vod.powszechny.com (dostęp do godz. 23.30)

kolejne pokazy na VOD: 18, 19 i 20 grudnia o godz. 19.00 (każdego dnia dostęp do 23.30)

Spektakl realizowany w ramach projektu „Dramaturgie społeczne”, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie i Fundację Strefa WolnoSłowa, dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

https://www.powszechny.com/dramaturgie-spoleczne.html 

Strefa WolnoSłowa to fundacja, która powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych i kulturalnych, pisaniem o teatrze, filmie i podróżach. 

Strefa na na celu organizację działań artystycznych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Podejmuje inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej, poruszające aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, działania artystyczne angażujące osoby z różnych grup społecznych, umożliwiające spotkanie poprzez sztukę, promujące czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej. Przez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski działa na rzecz integracji europejskiej i praw człowieka. 

Strefa WolnoSłowa od końca 2015 roku ściśle współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie prowadzi Stół Powszechny – miejsce spotkań, warsztatów i działań społecznych. Dzięki Strefie odbyło się wiele cykli zajęć i spotkań kulturalnych, takich jak np.: „Pisanie co wtorek”, „Filozofia w ogrodzie”, „Fizyka w ogrodzie”, Reportażowy Klub Książki, warsztaty ogrodnicze, warsztaty umuzykalniające dla maluchów, „Joga w Stole”, „Poniedziałkowe spotkania sąsiedzkie”, „Gimnastyka dla seniorów”, slamy poetyckie na wybrane tematy, Międzypokoleniowy Chór Ruchowy i Szkoła Dramaturgów Społecznych.

W ostatnich latach Strefa WolnoSłowa stworzyła w Teatrze Powszechnym spektakle: „Język do oc(a)lenia”, „Narysowałam więcej, niż tu widać”, „Bogowie”, „Ludzie”, „Zwierzęta”, „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”, „Włącz bojler. Niech czeka na mnie chociaż ciepła woda” i „Zaczyna się od pszczół”. Zespół Strefy tworzą: Alicja Borkowska, Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Sasin, Kamil Kamiński, Pietro Florida, Katarzyna Stefanowicz, Ray Dickaty, Tomasz Gromadka, Artur Pałyga, Łukasz Wójcicki, Agnieszka Różyńska, Maria Porzyc, Przemysław Pilarski i Aleksandra Bożek-Muszyńska. 

Więcej informacji: strefawolnoslowa.pl

Wybrane wywiady z Alicją Borkowską, reżyserką spektaklu i współtwórczynią Fundacji Strefa WolnoSłowa:

– „Kurs uciekania dla początkujących”, rozmowa przeprowadzona przez Arkadiusza Gruszczyńskiego dla portalu dwutygodnik.com: dwutygodnik.com 

– „Alicja Borkowska. Chcę słuchać historii i opowiadać je dalej”, rozmowa przeprowadzona przez Dorotę Borodaj dla portalu NGO.pl: publicystyka.ngo.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne