Inne aktualności
-
Lublin. Oświadczenie dyrektorki Opery Lubelskiej w związku z artykułem opublikowanym w portalu Jawny Lublin
13.08.2026 13:01
- Jarosław. Od niedzieli 34. Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” 13.08.2026 12:14
-
Lublin. Plenerowy spektakl „Sen o mieście” w nowej odsłonie na 709. urodziny miasta
13.08.2026 12:02
-
Warszawa. „Noc Helvera” w Teatrze Nowe Formy
13.08.2026 11:00
- Bielsko-Biała. Z Polskiej Stolicy Kultury do dawnej Włoskiej Stolicy Kultury. „Beskid” wystąpił w Rimini i Pesaro 13.08.2026 10:58
- Łódź. Ulubione melodie w Parku Źródliska 13.08.2026 10:44
-
Gdańsk. Zbliża się 21. Mozartiana. Muzyka w wirtuozerskim wydaniu
13.08.2026 10:20
-
Krynica-Zdrój. Hiszpańskie rytmy i akordeonowa wirtuozeria. Piąty dzień Festiwalu Kiepury
13.08.2026 10:09
-
Wrocław. Europejska Noc Literatury 2026. Gdzie wybierzecie się 22 sierpnia?
13.08.2026 09:18
-
Łódź. Jedna z najznakomitszych śpiewaczek operowych wystąpi w Teatrze Wielkim
13.08.2026 08:20
- Badów Górny. „Misterium Buffo” w Teatrze Badów – spektakl i kolacja 12.08.2026 18:01
-
Zachodniopomorskie. Przez dziesięć dni Goleniów będzie miał własne centrum świata. BRAMAT 2026 świętuje 30 lat Teatru Brama
12.08.2026 17:04
- Teremiski. Spektakl Teatru Szwalnia z wizytą w Teatrze w Stodole 12.08.2026 15:58
- Gorzów Wlkp. Teatr im. Juliusza Osterwy pracuje nad nowym spektaklem. Premiera „Burzy” już 5 września 12.08.2026 15:15
W piątek stołeczne Muzeum Karykatury otwiera wystawę „Przekrój przez Mroza. Rysunki Daniela Mroza z gościnnym udziałem Ramóna Gómeza de la Serny”. Jego prace kojarzą się z „Przekrojem”, bo publikował tam przez lata - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Karykatury Katarzyna Miękus.
"Zapraszamy do Lengrenówki przy ul. Brzozowej na nową, wakacyjną wystawę zorganizowaną we współpracy z Przekrojem i poświęconą twórczości grafika Daniela Mroza. Przez wiele lat pracował on dla tego tygodnika. Prace Mroza są niezwykle charakterystyczne. Jego styl wyróżnia cienka, bardzo precyzyjna kreska, dbałość o szczegóły, zaskakujące, surrealistyczne skojarzenia i znakomite opanowanie technik graficznych. To klimaty zbliżone do surrealizmu, ale pozbawione mrocznych motywów" - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego Muzeum Karykatury Katarzyna Miękus.
"Ci, którzy patrzą na jego prace natychmiast kojarzą go z pracami z Przekroju. Często to prawdziwe arcydzieła grafiki i liternictwa. Podczas wystawy będzie można kupić książkę Przekrój przez Mroza autorstwa Janusza Górskiego i córki grafika, Łucji Mróz-Raynoch" – wyjaśniła. "Kuratorem ekspozycji jest profesor Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, Janusz Górski" - dodała.
Książka powstała po cyklu rozmów z Mieczysławem Czumą, Adamem Macedońskim i Łucją Mróz-Raynoch przeprowadzonych przez Górskiego w 2019 r. w Krakowie.
"Słyszałam, że się ojca bano, ponieważ był silny, wielki, a kiedy się zdenerwował, to straszliwie ryczał – człowieka dosłownie wbijało w ziemię. No cóż, miał prawie dwa metry i był kiedyś bokserem. Można się przestraszyć" - wspominała Mróz-Raynoch.
"Kurator zestawił rysunki Mroza z gregueriami - aforyzmami Ramóna Gómeza de la Serny, hiszpańskiego pisarza Greguerie uważa się za za gatunek literacki wynaleziony przez de la Sernę. To ironiczne, a czasem absurdalne spostrzeżenia ujęte w krótką formę pokrewną aforyzmowi. Poeta stworzył własne definicje greguerii, najsłynniejsza z nich to równanie: humor + metafora = gregueria. Po jego twórczość sięgał chętnie Marian Eile i publikował w Przekroju" - podkreśliła rzeczniczka.
Wystawa "Przekrój przez Mroza. Rysunki Daniela Mroza z gościnnym udziałem Ramóna Gómeza de la Serny" będzie czynna do 10 września.
Daniel Mróz urodził się 3 lutego 1917 r. w Krakowie i mieszkał tam przez całe życie. Ukończył Studium Scenografii (1951) i Wydział Grafiki (1953) krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1949 roku do końca życia współpracował z tygodnikiem "Przekrój", w tym jako etatowy grafik w latach 1953–78. Tworzył ilustracje i oprawy graficzne książek, m.in. autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Stanisława Lema, Stanisława Jerzego Leca, Sławomira Mrożka, Jerzego Szaniawskiego i Juliusza Verne’a.
Zaprojektował scenografie do 44 spektakli teatralnych reżyserowanych przez Józefa Szajnę, Helmuta Kajzara, Andrzeja Witkowskiego, Ryszarda Majora.
Daniel Mróz zmarł w Krakowie 21 stycznia 1993 roku.
Ramón Gómez de la Serna (1888–1963) był przedstawicielem i promotorem awangardy, organizatorem życia literackiego w Madrycie oraz niezwykle płodnym pisarzem. Jego twórczość można określić jako prekursorską wobec licznych ruchów awangardowych, zbliżoną do dadaizmu i surrealizmu – specjalnie dla niej ukuto termin "ramonizm". W latach 20. i 30. XX wieku cieszył się literacką sławą pierwszej świetności. W Europie i Ameryce Łacińskiej posiadał status równy gwiazdom muzyki pop i był znany po prostu jako RAMÓN.
Wernisaż wystawy "Przekrój przez Mroza. Rysunki Daniela Mroza z gościnnym udziałem Ramóna Gómeza de la Serny - w piątek o godz. 18.