W najbliższy weekend w warszawskim Klubie Komediowym:
Tygrysy biznesu, czyli impro z mentorem: Radek Kotarski (Polimaty) 10.09 godz. 20.00 | Rakieta Klub
Świat biznesu nigdy nie był łaskawy dla humanistów… A zwłaszcza dla tych, którzy większość dnia spędzają w piwnicy, w której nie ma dostępu do żadnej technologii. Zatem w wyniku palącej potrzeby dokształcenia się, otwieramy zapisy na wieczorowy kurs kompetencyjny dla dorosłych. W agendzie wyłącznie poważne tematy. Tym razem o ciekawostkach ze świata nauki opowie nam Radek Kotarski! Zobaczymy serię bardzo ciekawych slajdów, nasz Gość nam je wytłumaczy, a my zagramy o tym serię improwizowanych scen, udowadniając, jak niewiele z tego zrozumieliśmy… Polska Szkoła Nauk i Biznesu w wydaniu komediowym.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Radek Kotarski – popularyzator wiedzy, dziennikarz, autor książek: „Nic bardziej mylnego!” (bestseller!), w której obala najbardziej rozpowszechnione mity naukowe, „Inaczej”, w której opisuje najlepsze sposoby organizowania sobie pracy, oraz książki „Włam się do mózgu” (bestseller!!), opisującej nowoczesne metody uczenia się – sprzedanej do tej pory w liczbie prawie 200 tys. egzemplarzy. Uwielbia brać pod lupę niesamowicie ciekawe tematy i dzielić się z innymi wynikami. Twórca kanału „Polimaty” na YouTube (ponad 700 tys. subskrypcji), prowadzący i reżyser telewizyjnego programu „Podróże z historią”. Jego programy zostały odtworzone – w samym tylko Internecie – ponad 100 milionów razy.
Bilety: 35 zł
Klub Komediowy & Łukasz Zawada, „Wydatki” 11.09 godz. 20.00 | Rakieta Klub
Kolejne spotkanie Klubu Komediowego i Wydawnictwa Filtry będzie skoncentrowane wokół tematu wielkiej miłości, która – trochę jak w klasycznych romansach, a trochę zupełnie inaczej – nie może się ziścić. Wokół nonsensu pracy oraz niekreatywnego lenistwa. Wokół największego tabu współczesności, którym są pieniądze, i związanego z nimi marzenia: bogactwa.
Gościem wydarzenia będzie Łukasz Zawada, autor „Wydatków” – opowieści o tym, że w kapitalizmie są one ukrytym lub jawnym motywem każdej ludzkiej aktywności. Miłość? Nie ma szans na powodzenie, jeśli kapitał początkowy zakochanych nie jest porównywalny. Sztuka? Nawet ta najbardziej śmiała skrycie chciałaby się dobrze sprzedawać. „Wydatki” to również książka o samym pisaniu, o tym, co to znaczy, że jest się osobą piszącą. Zawada bezlitośnie konfrontuje kolejne mity dotyczące tego zajęcia z kapitalistyczną rzeczywistością, w której najbardziej liczy się najlepiej sprzedający się towar. Kpi także z przemysłu kulturalnego, nie oszczędzając przy tym własnego bohatera. Ta napisana błyskotliwym językiem, skrząca się humorem książka, nawiązująca stylem i stosowanymi w niej technikami do dorobku artystycznego grupy OuLiPo, jest też bowiem opowieścią o rozczarowaniu, o wiecznie niespełnionej obietnicy, którą składa nam system, w którym żyjemy, a która nieodmiennie okazuje się bez pokrycia.
Wybrane przez autora fragmenty książki będą inspiracją do zagrania przez komików serii improwizowanych scen komentujących. „Wydatki” można zamówić online na stronie Wydawnictwa Filtry.
Łukasz Zawada – pisarz, absolwent studiów literaturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim. Jego proza łączy w sobie krytykę współczesnej cywilizacji i sporą dawkę czarnego humoru. Jego debiutancka powieść, śmiałe kompozycyjnie „Fragmenty dziennika SI” (wyd. Nisza, 2018), traktowała o technologicznej rewolucji, która nadeszła niezauważona i rozgrywa się gdzieś w tle. Znalazła się w zestawieniu najlepszych polskich książek 2018 roku m.in. według Tygodnika „Polityka” i „Dwutygodnika”. Była też nominowana do Paszportu „Polityki” (2018), Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2019) i Nagrody Conrada (2019). W 2021 ukaże się jego najnowsza książka pt. „Wydatki” (Wydawnictwo Filtry, 2021).
Bilety: 35 zł
Tajemnica beletrysty, czyli ostatnia czytelnia na Imielinie 12.09 godz. 18.00 | Klub Komediowy
***** „„»Tajemnica beletrysty« bardzo mi się podobała – i to wcale nie dlatego, że dostałem bilet za darmo, wino za darmo, piwo za darmo, poczęstunek za darmo, a na dodatek pojawiam się w tekście. To po prostu świetny spektakl!” – Grzegorz Kasdepke
***** „Polecam nie iść. Śmiałem się tak mocno, że potem całą noc bolała mnie twarz.” – Jakobe Mansztajn (Make Life Harder)
Oto historia Juliana, rodowitego imielińczyka, którego zaskakuje wieść o nagłej wizycie zagranicznych znajomych: „Przyjacielu, już nie możemy się doczekać rozmowy o tym, co się tam u was teraz czyta! Twoi Zagraniczni Znajomi” – głosi list. Wiedziony bladym strachem, Julian wyrusza do lokalnej biblioteki w celu ustalenia stanu czytelniczej rzeczy. Niestety, bibliotekę zastaje w stanie likwidacji. Na jej miejsce szykowane jest otwarcie enigmatycznych „Książek 24 h”. Razem z Cymelią, lokalną bibliotekarką, Julian wyrusza na osiedlowe poszukiwania poczytnych autorów. Na drodze usianej utajnionymi czytelnikami spotkają postaci tak niejednoznaczne jak Doktor Szwarcpagina – wynalazczyni futurystycznych gatunków literackich, Lokalny Reportażysta cierpiący na brak tematów czy dietetyczka lektur warzywniczych.
Najnowszy spektakl produkcji Klubu Komediowego i Big Book Festival jest humoreską drogi z oprawą muzyczną. Sceny, piosenki, monologi i wiersze przeplatają się w opowieść tak naiwną, że aż złośliwą.
tekst: Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz, Michał Sufin
reżyseria: Michał Sufin
muzyka: Paweł Szamburski
scenografia: Michał Jońca
kostiumy: RISK made in Warsaw
obsada: Katarzyna Kołeczek, Dorota Krempa, Grzegorz Kwiecień, Mateusz Lewandowski, Szymon Roszak
Bilety: 40/30 zł