W dniach 20-25 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się XI Warsaw CI Flow Festiwal - międzynarodowy festiwal taneczny.
Warsaw CI Flow to międzynarodowy festiwal taneczny, który rozwijał się i ewoluował pod wpływem nurtów kształtujących technikę „Kontakt Improwizacji” (KI), jako zjawiska kulturotwórczego i społecznego. Technika ta jest system komunikacji, narzędziem samopoznania i zmiany na poziomie percepcji. To przestrzeń nauki, badania i eksperymentu, zarówno w obszarze samej techniki tańca, jak i w szerszym kontekście.
KI swoimi początkami sięga roku 1972. Steve Paxton, pionier tej techniki, połączył w niej swoje doświadczenia z tańcem nowoczesnym, akrobatyką i aikido. Na różnorodne oblicza KI wpływa przede wszystkim indywidualne podejście praktyków i nauczycieli, którzy swoje artystyczne doświadczenia przywieźli z całego świata: Rosji, Włoch Belgii, USA i Polski.
11. Edycja Festiwalu jest organizowana w atmosferze rozbudzonej wrażliwości i gotowości, co jest konsekwencją niepewności i nieustannych zmian. Pomimo nadzwyczajnego czasu oraz w odpowiedzi na potrzebę odnajdywania nowych kanałów komunikacji staramy się stworzyć możliwość tańca, niezależnie od zaistniałych trudności spowodowanych globalną pandemią.
Jak? Poprzez wielopłaszczyznowe, swobodne odkrywanie ruchu i kreatywności, podporządkowanie intuicji, zwiększenie samoświadomości i pogłębienie percepcji zmysłowej. Dzięki tym narzędziom artystycznego wyrazu technika KI umożliwia transformację zarówno indywidualną, jak i grupową.
Choreograf i i reżyser Paul Roberts tak zdefiniował główne założenia techniki KI:
Kontakt improwizacja to zmaganie się z siłami fizycznymi i zmaganie się ze sobą nawzajem, na poziomie cielesnym i psychicznym. W działaniach tancerzy obserwujemy naturę ludzką w mikroskali: w ruchu, w bezruchu, w emocjach, dylematach, niepokojach i wirtuozerii. Wszystko to można dostrzec w wyjątkowo nielinearnej i poza narracyjnej formie
Inne aktualności
- Łódź. Szkoła Filmowa będzie kształcić reżyserów dźwięku 15.04.2025 22:26
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 15.04.2025 17:30
- Kraków. Musical „Six” o żonach króla Anglii Henryka VIII na scenie Teatru Variete 15.04.2025 16:51
- Pruszków. Wydział Produkcji zaprasza na sztukę „Kim jest pan Schmitt?” 15.04.2025 15:56
- Łódź. Światy poza ramką. Artystyczna podróż bez mapy, ale z sercem w i wyobraźnią w Pinotece 15.04.2025 15:42
-
Warszawa. Ruszyły próby do „Kobiety samotnej” w Teatrze Powszechnym 15.04.2025 14:38
- Kraj. Nowe słuchowisko Polskiego Radia Dzieciom 15.04.2025 14:23
-
Lublin. Via Dolorosa w Centrum Spotkania Kultur 15.04.2025 14:12
- Lublin. Finał 24. Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 15.04.2025 13:58
- Gdańsk/Warszawa. Na „Wyzwolenie” do Wybrzeża pociągiem Festiwalu Lamentacje 15.04.2025 13:47
- Wrocław. Odnaleziona barokowa figura „Immaculata” na wystawie w Muzeum Narodowym 15.04.2025 13:37
- Łódź. Dziś koncert pasyjny w kościele ewangelicko-augsburskim w wyk. artystów Teatru Wielkiego 15.04.2025 12:25
- Poznań. Czy potrzebujemy centralizacji kultury? Spotkanie z Justyną Czarnotą-Misztal 15.04.2025 12:19
-
Warszawa. Nie żyje aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak 15.04.2025 11:52
W tańcu opartym na fizycznych zasadach dotyku pędu i dzielenia masy dwie lub więcej osób (mas) spotykają się poprzez wspólny punkt kontaktu i razem badają odczucia i impulsy, wykorzystując intuicję, własne zainteresowania i potrzeby, a przede wszystkim granice. KI uczy wrażliwości, otwartości, uważności na „tu i teraz”. Każdy partner jest elementem zmiennego krajobrazu, który ewoluuje pod wpływem indywidualnego poczucia czasu, przestrzeni i energii.
Festiwal odbędzie się w samym sercu Warszawy - Centrum Sztuki Współczesnej, przy Zamku Ujazdowskim, w okolicy którego znajduje się Park Ujazdowski i Łazienki Królewskie, gdzie odbędą się niektóre działania festiwalu. Piękne okolice pozwolą na odpoczynek w zaciszu, a lokalizacja w centrum Warszawy, umożliwi zarówno łatwą komunikację, jak i skorzystanie z różnorodnej oferty miasta. Liczba uczestników festiwalu będzie ograniczona w celu utrzymania bezpieczeństwa i z powodu wprowadzonych regulacji. Uczestnicy mieć będą wybór i szansę tańczyć solo jak i w duecie, w małych lub większych grupach, na zewnątrz i wewnątrz.
W celu dotarcia do tych, którzy nie będą w stanie uczestniczyć fizycznie, program festiwalu poszerzony został o działania w przestrzeni internetu. Aby umożliwić wszystkim spotkanie i praktykę pomimo dzielących kilometrów i reżimu sanitarnego, niektóre z warsztatów i wydarzeń będą dostępne online.
Festiwal jest otwarty na wszystkie poziomy doświadczenia. Zajęcia mają charakter włączający i inkluzywny.
Szczegółowy cennik karnetów na festiwal Warsaw CI Flow, również w formie online można znaleźć tutaj: http://www.polandcontactfestival.com/cennik/
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Organizatorzy: Fundacja Artystyczna „Perform”